Lehet, hogy időnként szennyezettebb a levegő Sepsiszentgyörgyön, de ez nem vonatkoztatható az egész megyére – vélik a környezetvédelmi hivatal képviselői. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Kovászna az egyik legszennyezettebb levegőjű megye az országban, adta hírül a napokban az Agerpres hírügynökség a levegőminőséget figyelő Airly társaság elemzésének eredményét. Az eredmény megdöbbentette a háromszékieket, a megyei környezetvédelmi ügynökség pedig kedden sajtótájékoztatón cáfolta az Airly adatait.
2021. augusztus 24., 18:122021. augusztus 24., 18:12
A levegőminőséget figyelő társaság a 2020 novembere és 2021 februárja közötti mérések eredményét tette közzé, miszerint Kovászna, Ilfov és Iaşi a három legszennyezettebb levegőjű megye Romániában, míg Hargita és Galac megyében a legalacsonyabb a szálló por (PM10) koncentrációja. Arról tájékoztattak, hogy az ország legszennyezettebb megyéinek feltérképezésére felhasználták az Airly több mint 200, országszerte elhelyezett mérőműszere, illetve az állami mérőállomások által regisztrált adatokat is.
Kovászna, Ilfov és Iaşi a három legszennyezettebb levegőjű megye Romániában, míg Hargita és Galac megyében a legalacsonyabb a szálló por (PM10) koncentrációja – derül ki a levegőminőséget figyelő Airly elemzésének eredményeiből.
– fejtette ki a sajtótájékoztatón Gheorghe Neagu igazgató. Mint mondta, a szállópor-koncentrációban a tél folyamán öt nap mértek a megengedettnél nagyobb értéket, ám öt nap nem releváns egész évre és az egész megyére vonatkozóan.
„Télen romlik a levegő a minősége, mert bekövetkezhet néhány napig a hőinverzió, amikor a melegebb levegőréteget leszorítja a hideg vagy a köd, ilyenkor a talaj szintjén növekszik a szennyezés, ám ez elsősorban Sepsiszentgyörgyön történik, ahol 20 ezer egyéni gázkazán működik és több a gépkocsi, de semmiképp nem vonatkoztatható az egész megyére” – részletezte Neagu. A környezetvédelmi hivatal tanulmányok alapján kulcsfontosságú helyekre állított fel két mérőműszert, viszont
másként nehezen magyarázhatók az eredményeik, hiszen Kovászna megyében nincs szennyező ipar – mondta az igazgató.
Sándor Mária, a laboratórium vezetője kifejtette, a regionális mérőműszerük hatósugara 200-500 kilométeres, az egész megyét lefödi, a városi Sepsiszentgyörgyre szolgáltat adatokat 5 kilométeres körzetben.
A megengedett értéket soha nem haladták meg olyan mértékben a méréseik, hogy figyelmeztetni kellett volna a lakosságot, vagy életbe léptetni a beavatkozási tervet. Előfordul, hogy amikor a földeket trágyázzák, akkor bűz van, de ez nem jelenti azt, hogy a rossz a levegő minősége. A HS Timber Group rétyi feldolgozóüzemében biomasszával működő kazán van, a mérőműszerek közvetlenül Brüsszelbe szolgáltatják az adatokat, az elemzést megkapja a helyi környezetvédelmi ügynökség, ennél sem voltak kilengések.
Megpróbálták felvenni a kapcsolatot az Airly lengyel céggel, de nem jártak sikerrel.
– mondta Sándor Mária. Hozzátette, ez egy abszurd állítás, hiszen a térségben nincs nehézipar, az országos átlagnál nem nagyobb a gépkocsiforgalom, közben pedig sok az erdő és a zöldövezet.
Parkolóhelyeket bocsátanak árverésre Kézdivásáhely lakóövezeteiben, a jelentkezési iratcsomót március 18-ig lehet leadni a polgármesteri hivatalnál – értesít a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Elkezdik a székelyudvarhelyi Tó utca modernizálási munkálatait március utolsó hetében – olvasható a polgármesteri hivatal a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben.
Elapadt a sepsiszentgyörgyi Honvéd-kút és Csaba-forrás vize, a többi forrás hozama pedig csökkent – tudtuk meg a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóságnál. Az legalább jó hír, hogy nincs gond a források vizének minőségével.
Céllövészeti kupát rendezett a csíkszeredai sajtó képviselőinek Hargita Megye Rendőr-főkapitánysága csütörtökön a szépvízi lőtéren. Az újságírók éles töltényekkel próbálhatták ki magukat a lövészetben.
Március 29-én részleges napfogyatkozás lesz látható Magyarországról, illetve Románia északnyugati területéről: a különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja majd ki.
Jövő héten véglegesítik az üdülési utalványok odaítélésének új szabályait – jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan gazdasági miniszter.
Négyezer lejig terjedő bírságot kaphatnak azok a kórházak, amelyek nem biztosítják a feltételeket a lakosság által el nem használt vagy lejárt szavatosságú gyógyszerek átvételére. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén fogadta el a kormány.
Húsz házkutatást tartottak a Maros megyei rendőrök csütörtök reggel illegális fakitermeléssel és falopással gyanúsított személyeknél, ennek nyomán tizenhat személyt kísértek be a rendőrségre.
Nem lehet meglepő, hogy a kanyarós esetek legnagyobb részét Romániában jegyzik. Egyes szülők tudatosan döntenek a gyermekkori védőoltások elutasítása mellett, mások hanyagságból vagy hátrányos helyzetük miatt nem adatják be gyerekeiknek az oltásokat.
A Tőzsdejáték középiskolásoknak verseny döntőjében, Budapesten a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium csapata a II. helyen végzett.
1 hozzászólás