A Balvanyos Resort közelében egész medvecsaláddal találkozhatunk
Fotó: Straua Medárd
Nincs olyan túraösvény Háromszéken, amelyre határozottan kijelenthetnénk: itt biztosan nem találkozhatunk medvékkel. Az erdő a nagyvad természetes környezete, az embernek ezért felkészülten kell útra indulnia. Kiváltképp, ha Bálványos környékén szeretne kirándulni, ahol már az autóút mentén is nagy valószínűséggel találkozni fog „kéregető” medvékkel.
2024. augusztus 13., 17:502024. augusztus 13., 17:50
A Sepsibükszád és Bálványosfürdő között utazóknak egyedülálló élményt kínál a természet: az utat körbeölelik a fák, az erdő friss levegőt áraszt, egymást követik a kanyarok, meg a medvék is. Attól függ, ki mennyire „szerencsés”, néha csak egy nagyvaddal találkozni, máskor három-néggyel, de rókát is látni az út szélén. Nincs ez másképp a Bálványosfürdő és Torja község közti szakaszon sem, ugyanis
Ezek az állatok már nehezebben ijednek meg az embertől, sőt, ha kell, bátran közelítenek az autókhoz. A környékbeliek kénytelenek voltak hozzászokni, ezzel szemben
A probléma nem új keletű, és amíg a turisták hozzáállása nem változik, addig a fennálló helyzet sem fog.
Bálványosfürdőn és környékén évekkel ezelőtt is küzdöttek a medveproblémával, a koronavírus-járvány idején szállodákba, hétvégi házakba is betörtek a medvék. Villanypásztor segítségével sikerült javítani a helyzeten, azonban a nagyvadak nem tűntek el, az út szélén kóborló, élelemre váró medvék most is szép számban jelen vannak.
– nyilatkozta megkeresésünkre Leonid Moscviciov, a Kovászna megyei Természetvédelmi és Hegyimentő Központ vezetője.
Korábban több túraösvényt is le kellett zárni a térségben az állatok fokozott jelenléte miatt, idén erre nem volt szükség. Bálványoson kilenc turistaútvonal van, de a Szent Anna-tavat is sokan látogatják, a Hargita megyei hegyimentők szerint itt is szép számban látni őket. Leonid Moscviciov ugyanakkor nyomatékosította:
Sepsibükszád és Bálványos között mostanság gyakran látni rókát is
Fotó: Tuchiluș Alex
„Szerencsére idén nem volt olyan sebesült sem, ahol szükség lett volna a hegyimentők beavatkozására, itt kifejezetten medvetámadásra gondolok” – jelentette ki a hegyimentők vezetője. Emlékei szerint
Akkor egy Sugásfürdő és Sepsiszentgyörgy között szaladó férfire rontott rá az állat, súlyos sérüléseket okozva számára.
Úgy véli, nagyon fontos előre tervezni a kirándulásokat. Szerencsés, ha nem egyedül indulunk útnak, telefonunkat feltöltjük, hogy baj esetén azonnal tudjuk hívni a 112-es segélyhívószámot. Érdeklődhetünk a hegyimentő szolgálatnál az adott túraútvonalról, a jelzett ösvényről pedig soha ne térjünk le.
Célszerű egy sípot magunknál tartani, hangoskodni, így nagy eséllyel távol tudjuk tartani az állatokat.
– magyarázta a vezető.
Sokan indulnak túrázni kutyákkal anélkül, hogy pórázon tartanák őket. Leonid Moscviciov szerint ez veszélyes,
„Ami még gyakori eset, talán a leggyakoribb, hogy etetik a turisták a medvéket. Nem szabad. Tehát hogyha távolabb is van a nagyvad, ne próbáljunk ételt dobni feléje. Következésképpen
– hangsúlyozta a hegyimentő.
Arra is van bőven példa, hogy fotókat, szelfit készítenek a kirándulók az állatokkal, ehhez közelebb is merészkednek hozzájuk, ezt kifejezetten kerülni kell. „Ugyanakkor volt olyan eset, hogy kővel dobálták a vadakat. Ne próbáljuk provokálni a medvét, a saját biztonságunk érdekében húzódjunk vissza” – ajánlotta.
A Torjáról Bálványosra vezető út mentén, a 18-as borvíz környékén is bőven akad medve
Fotó: Farkas Orsolya
Nem Hargita megye az egyetlen, ahol lassan több gondot okoznak a pásztorkutyák, mint a medvék.
– vázolta a helyzetet Leonid Moscviciov. Ezekben az esetekben célszerű körbeállni, ha van gyermek, kiskedvenc, középen védeni őket, esetleg egy bottal, vagy akár magával a biciklivel is védekezni az agresszív kutyák ellen.
A nyári szezonban érdemes szót ejteni a viperákról is, amelyek ugyanúgy előfordulhatnak és ugyanolyan veszélyesek lehetnek, mint bármely vadállat. Háromszéken idén egyetlen viperáról értesítették a hegyimentő szolgálatot, amelyet Kovászna környékén találtak. Alapvető szabályok a turisták számára: magas szárú, túrára alkalmas cipőben, hosszú szárú nadrágban induljanak útnak, és figyelmesen közlekedjenek azokon a területeken, ahol dúsabb a növényzet és kevésbé észrevehetők a kígyók.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter szerint a jelenlegi törvények nem teszik lehetővé, hogy a közigazgatási bíróság felfüggessze vagy megsemmisítse az alkotmánybíróság határozatait.
Kigyulladt lakóházhoz riasztották a tűzoltókat Marosvásárhelyen péntekre virradóan.
Jelentős méhpusztulás történt a télen a méhészetekben, és egyelőre ennek még a pontos okait sem ismerik a méhészek. A jelenség egy, az ágazatot érintő általános problémára is rávilágít.
A kormány döntése értelmében nemzeti gyásznap lesz Romániában április 26-a, Ferenc pápa temetésének napja – számolt a Ciolacu-kabinet ülése utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
Gyergyócsomafalván egy égő csűrhöz, Balánbányán nagy felületen égő száraz növényzethez riasztották a Hargita megyei tűzoltókat csütörtök délután.
Övezeti rendezési tervekre és szociális szolgáltatások kiterjesztésére bólintott rá a sepsiszentgyörgyi helyi tanács csütörtöki, rendes havi ülésén, ugyanakkor a városnapok fesztiválhétvégéjének kirakodós vásárából kitiltották a bóvliárusokat.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján Daniel David oktatási miniszter kijelentette, hogy májusban fogja ismertetni a pedagógusok teljesítményarányos bérezésével kapcsolatos elképzeléseit.
A rászorulók 2025. július elseje után közvetlen pénzügyi támogatást kapnak az áramszámlájuk kifizetésére – írta csütörtökön a Facebook-oldalán az energiaügyi miniszter.
1 hozzászólás