
Nem várható újabb halasztás. Néhány nappal a határidő vége előtt többen még nem rendelkeznek online kasszagéppel
Fotó: Haáz Vince
Többszörösére nőtt a forgalma az elektronikus pénztárgépeket forgalmazó szakcégeknek, ugyanis a hónap végétől a kis- és közepes vállalkozások számára is kötelezővé válik ezeknek a használata. Az intézkedés bevezetését korábban többször is elhalasztották, ezúttal viszont nem, és ez váratlanul érte az érintettek jó részét. A megyei közpénzügyi hivatal vezetője szerint biztos, hogy ki fog futni a határidőből még azoknak is egy része, akik már megrendelték a készüléket.
2021. november 28., 09:112021. november 28., 09:11
November 30-tól kötelezővé válik a kis- és közepes vállalkozások számára is az országos adóhatóság rendszerére csatlakoztatott elektronikus pénztárgépek használata. Az intézkedés bevezetésének a határidejét az elmúlt években már több alkalommal is elhalasztották, ezúttal viszont nem lesz újabb határidőmódosítás, az érintett vállalkozások képviselői pedig megrohanták a szakcégeket, ugyanis az országos adóhatóság képviselői szigorú ellenőrzéseket ígértek az elkövetkező időszakra.
A korábbi hónapokhoz képest a négyszeresére nőtt az elektronikus pénztárgépek beszerzésére és beüzemelésére vonatkozó megrendelések száma az egyik, általunk megkeresett székelyudvarhelyi szakcégnél. Reggeltől estig ezzel dolgoznak.
„Mindenkinek sms-t írtunk, hogy ne hagyják az utolsó percre, de úgy tűnik, sokan nem vették figyelembe. Mindenki abban reménykedett, hogy meg fogják hosszabbítani a határidőt” – fogalmazott Herman Ildikó, az Eltech kft. ügyvezetője. Elmondta, teljes kapacitással az elektronikus pénztárgépek beüzemelésén dolgoznak, és egyelőre még naprakészek a megrendelések teljesítésével, de nem tudja, meddig győzik ez a tempót. A szakcégnél üzemkészen adják át az online pénztárgépeket, ügyfeleik csak rá kell csatlakoztassák azt az internetre. Le lehet ellenőrizni, hogy a pénztágép jelentései eljutnak-e az adóhatósághoz, ha nem, akkor ebben is segítenek, ezért is időigényesebb a megrendelések teljesítése.
Azt nem tudni pontosan, hogy a Hargita megyei kis- és közepes vállalkozások milyen arányban rendelkeznek már elektronikus pénztárgépekkel, ezek az adatok ugyanis az adóhatóság központi szervereire érkeznek be – közölte megkeresésünkre Dimén Hunor Dénes, a Hargita Megyei Közpénzügyi Hivatal vezetője. Azt viszont elmondta, hogy a november 11-ei adatok szerint
Ebben azonban benne vannak például a fővárosban bejegyzett áruházláncok Hargita megyében működő egységei is, tehát nem mind megyebeliek a szóban forgó vállalkozások, ugyanakkor azokra a Hargita megyében bejegyzett cégekre nem terjed ki az adat, amelyeknek más megyékben van a munkapontjuk, tehát ott használják az online kasszagépeket.
Sok érintett vállalkozásnál újabb halasztásban reménykedtek
Fotó: Haáz Vince
A Hargita megyében bejegyzett vállalkozásokról viszont vannak adatok: amint arról Dimén Hunor Dénes tájékoztatott,
A néhány nap múlva lejáró határidőre tehát a cégek jó részének figyelnie kell.
Van egy kivétel arra vonatkozóan, hogy mely cégek nem kell rácsatlakozzanak az adóhatóság elektronikus rendszerére, tudtuk meg a megyei közpénzügyi hivatal vezetőjétől:
Dimén Hunor Dénes is megerősítette lapunknak, hogy tudomása szerint ezúttal nem fogják meghosszabbítani az elektronikus pénztárgépek kötelező bevezetésére vonatkozó határidőt. Sőt, értesülései szerint az adóhatóság ellenőrző szerve, a Pénzügyi Csalások Elleni Főigazgatóság (DGAF) fogja ellenőrizni az intézkedés betartását az érintett vállalkozások körében.
A határidővel kapcsolatban Dimén Hunor Dénes megjegyezte, „az is baj, hogy annyira le vannak terhelve a megrendelésekkel a szakcégek, hogy sokan ki fognak futni a határidőből még azok közül is, akik már letették a kérésüket ezeknél a cégeknél”, és nem tudni, egy esetleges ellenőrzés során enyhítő körülménynek számít-e majd az, hogy van érvényes megrendelésük online kasszagépre és annak a beüzemelésére.
Évek óta zajlik
Mint ismeretes, az ügy évek óta vajúdik, 2016-ban a Dacian Cioloş vezette technokrata kabinet már olyan rendeletet adott ki, hogy két évvel elhalasztják a csatlakoztatást. Azóta több ízben elnapolták a kötelezettséget, bár a vállalkozókat időközben sikerült rákényszeríteni, hogy megvásárolják a korszerű pénztárgépeket és szoftvereket. A legutóbbi verzió szerint a nagy adófizetőknek már a tavalyi év végén rá kellett volna csatlakozniuk a rendszerre, a kis-, közepes vállalkozóknak pedig február elsejéig kellett volna eleget tenniük ennek a kötelezettségnek.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
1 hozzászólás