
Fotó: Pinti Attila
Elfogadta csütörtökön a sepsiszentgyörgyi tanács a volt Bodok szálló lebontására vonatkozó dokumentációt, illetve a frissített költségbecslést, így az önkormányzat hamarosan kiírhatja a közbeszerzést a kivitelezésre. A kommunista korszak szimbóluma azonban nem egykönnyen adja meg magát az elmúlásnak.
2024. február 09., 19:362024. február 09., 19:36
2024. február 10., 11:182024. február 10., 11:18
A tanácsülésen Tóth-Birtan Csaba alpolgármester terjesztette elő a határozattervezetet, és mindjárt az elején szükségesnek látta megmagyarázni, miért olyan
annak ellenére, hogy a munkálat tervezőjével folytatott hosszú tárgyalások során már több ízben is lefaragtak belőle. Azonkívül, hogy most kötelező módon a költségvetés részét képezi egy tétel, amely az időközben bekövetkező egyes anyagdrágulásokat fedezné, a terület építésre alkalmassá tételének is jelentősek a költségei (900 ezer lej).
A tervezés elég kései fázisában, már a műszaki dokumentáció készültekor jelentkezett ugyanis a polgármesteri hivatalban annak a turisztikai vállalatnak a műszaki igazgatója, amelyhez egykor a Bodok szálló tartozott, és jelezte, hogy
Így ezek eltávolítását is bele kellett foglalni a munkálat dokumentációjába.
Még ezt megelőzően arra is sort kell keríteni, hogy a jelenleg az épület részét képező transzformátorházat áthelyezzék. Kiderült, hogy nem lehet bontani az épületet, amíg a trafó működik és másokat is kiszolgál. Új trafóházat kell építeni, ennek a telekkönyvi hivatal egyik sarkánál találtak helyet, a környékbeli épületeket kiszolgáló kábeleket is át kell helyezni.
A teljes munkálat összköltsége 6 millió 842 ezer lej, ez a tétel magában foglalja a keletkező hulladék elszállítását, amiből az újrahasznosítható anyagok értékesítése után jelentős összeget remél visszanyerni a város.
A központi magasépület tetején elhelyezett mobiltelefon-antennákat a működtető cégek már korábban átköltöztették a városi adóhivatal tetejére, természetesen az önkormányzat engedélyével, egy általuk bérbeadott felületre.
Az alpolgármester elmondta, a 36 méter magas épületet, városközponti elhelyezkedése miatt nem robbantással fogják bontani, hanem
A tanácsosok rendelkezésére bocsátott dokumentációból az is kiderül, előtte minden hasznosíthatót kiszerelnek belőle, így a fürdőszobákat kiürítik, a fém liftajtókat kiveszik, a válaszfalakat lebontják. A városnak szerződése van egy céggel, amelyik a betondarabokat ledarálja és abból az újrahasznosítható vasat elkülöníti.
A lakosság komfortjának minél kisebb mértékű megbolygatása végett a bontás porfogó háló mögött fog történni, illetve, mint Tóth-Birtan Csaba elmondta, locsolással is csökkenteni igyekeznek majd a keletkező port.
A központ területére jelenleg érvényben van egy rendezési terv, ebbe pedig bele van foglalva egy modern kultúrközpont felépítése. Sepsiszentgyörgy Önkormányzata, Kovászna Megye Tanácsa és a Sapientia Alapítvány képviselői 2020 februárjában jelentették be, hogy közös összefogással felépítik Románia legmodernebb kulturális és ifjúsági központját a volt Bodok szálló helyére.
Az eredeti elképzelés szerint az épületben Sepsiszentgyörgy Önkormányzata és Kovászna Megye Tanácsa fenntartásában lévő intézmények (Tamási Áron Színház, M Studio, Cimborák Bábszínház, Erdélyi Művészeti Központ, Bod Péter Megyei Könyvtár) kapnának helyet, valamint egy hangversenyterem. Elkészült egy tanulmány is, amely arra tesz javaslatot, hogy milyen épület lenne ideális, hogy kiszolgálja a kulturális intézmények felmért igényeit.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
1 hozzászólás