
Fotó: Pinti Attila
Elfogadta csütörtökön a sepsiszentgyörgyi tanács a volt Bodok szálló lebontására vonatkozó dokumentációt, illetve a frissített költségbecslést, így az önkormányzat hamarosan kiírhatja a közbeszerzést a kivitelezésre. A kommunista korszak szimbóluma azonban nem egykönnyen adja meg magát az elmúlásnak.
2024. február 09., 19:362024. február 09., 19:36
2024. február 10., 11:182024. február 10., 11:18
A tanácsülésen Tóth-Birtan Csaba alpolgármester terjesztette elő a határozattervezetet, és mindjárt az elején szükségesnek látta megmagyarázni, miért olyan
annak ellenére, hogy a munkálat tervezőjével folytatott hosszú tárgyalások során már több ízben is lefaragtak belőle. Azonkívül, hogy most kötelező módon a költségvetés részét képezi egy tétel, amely az időközben bekövetkező egyes anyagdrágulásokat fedezné, a terület építésre alkalmassá tételének is jelentősek a költségei (900 ezer lej).
A tervezés elég kései fázisában, már a műszaki dokumentáció készültekor jelentkezett ugyanis a polgármesteri hivatalban annak a turisztikai vállalatnak a műszaki igazgatója, amelyhez egykor a Bodok szálló tartozott, és jelezte, hogy
Így ezek eltávolítását is bele kellett foglalni a munkálat dokumentációjába.
Még ezt megelőzően arra is sort kell keríteni, hogy a jelenleg az épület részét képező transzformátorházat áthelyezzék. Kiderült, hogy nem lehet bontani az épületet, amíg a trafó működik és másokat is kiszolgál. Új trafóházat kell építeni, ennek a telekkönyvi hivatal egyik sarkánál találtak helyet, a környékbeli épületeket kiszolgáló kábeleket is át kell helyezni.
A teljes munkálat összköltsége 6 millió 842 ezer lej, ez a tétel magában foglalja a keletkező hulladék elszállítását, amiből az újrahasznosítható anyagok értékesítése után jelentős összeget remél visszanyerni a város.
A központi magasépület tetején elhelyezett mobiltelefon-antennákat a működtető cégek már korábban átköltöztették a városi adóhivatal tetejére, természetesen az önkormányzat engedélyével, egy általuk bérbeadott felületre.
Az alpolgármester elmondta, a 36 méter magas épületet, városközponti elhelyezkedése miatt nem robbantással fogják bontani, hanem
A tanácsosok rendelkezésére bocsátott dokumentációból az is kiderül, előtte minden hasznosíthatót kiszerelnek belőle, így a fürdőszobákat kiürítik, a fém liftajtókat kiveszik, a válaszfalakat lebontják. A városnak szerződése van egy céggel, amelyik a betondarabokat ledarálja és abból az újrahasznosítható vasat elkülöníti.
A lakosság komfortjának minél kisebb mértékű megbolygatása végett a bontás porfogó háló mögött fog történni, illetve, mint Tóth-Birtan Csaba elmondta, locsolással is csökkenteni igyekeznek majd a keletkező port.
A központ területére jelenleg érvényben van egy rendezési terv, ebbe pedig bele van foglalva egy modern kultúrközpont felépítése. Sepsiszentgyörgy Önkormányzata, Kovászna Megye Tanácsa és a Sapientia Alapítvány képviselői 2020 februárjában jelentették be, hogy közös összefogással felépítik Románia legmodernebb kulturális és ifjúsági központját a volt Bodok szálló helyére.
Az eredeti elképzelés szerint az épületben Sepsiszentgyörgy Önkormányzata és Kovászna Megye Tanácsa fenntartásában lévő intézmények (Tamási Áron Színház, M Studio, Cimborák Bábszínház, Erdélyi Művészeti Központ, Bod Péter Megyei Könyvtár) kapnának helyet, valamint egy hangversenyterem. Elkészült egy tanulmány is, amely arra tesz javaslatot, hogy milyen épület lenne ideális, hogy kiszolgálja a kulturális intézmények felmért igényeit.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
A meteorológusok által beharangozott kánikulában a felhevült lakosokat vízpartokra és medencébe csábítja a sepsiszentgyörgyi Rekreatív Rt.: az Állomás negyedi tónál e hétvégétől lehet csónakázni és vízibiciklizni, a strandon pedig fürödni.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
1 hozzászólás