
Fotó: Pinti Attila
Elfogadta csütörtökön a sepsiszentgyörgyi tanács a volt Bodok szálló lebontására vonatkozó dokumentációt, illetve a frissített költségbecslést, így az önkormányzat hamarosan kiírhatja a közbeszerzést a kivitelezésre. A kommunista korszak szimbóluma azonban nem egykönnyen adja meg magát az elmúlásnak.
2024. február 09., 19:362024. február 09., 19:36
2024. február 10., 11:182024. február 10., 11:18
A tanácsülésen Tóth-Birtan Csaba alpolgármester terjesztette elő a határozattervezetet, és mindjárt az elején szükségesnek látta megmagyarázni, miért olyan
annak ellenére, hogy a munkálat tervezőjével folytatott hosszú tárgyalások során már több ízben is lefaragtak belőle. Azonkívül, hogy most kötelező módon a költségvetés részét képezi egy tétel, amely az időközben bekövetkező egyes anyagdrágulásokat fedezné, a terület építésre alkalmassá tételének is jelentősek a költségei (900 ezer lej).
A tervezés elég kései fázisában, már a műszaki dokumentáció készültekor jelentkezett ugyanis a polgármesteri hivatalban annak a turisztikai vállalatnak a műszaki igazgatója, amelyhez egykor a Bodok szálló tartozott, és jelezte, hogy
Így ezek eltávolítását is bele kellett foglalni a munkálat dokumentációjába.
Még ezt megelőzően arra is sort kell keríteni, hogy a jelenleg az épület részét képező transzformátorházat áthelyezzék. Kiderült, hogy nem lehet bontani az épületet, amíg a trafó működik és másokat is kiszolgál. Új trafóházat kell építeni, ennek a telekkönyvi hivatal egyik sarkánál találtak helyet, a környékbeli épületeket kiszolgáló kábeleket is át kell helyezni.
A teljes munkálat összköltsége 6 millió 842 ezer lej, ez a tétel magában foglalja a keletkező hulladék elszállítását, amiből az újrahasznosítható anyagok értékesítése után jelentős összeget remél visszanyerni a város.
A központi magasépület tetején elhelyezett mobiltelefon-antennákat a működtető cégek már korábban átköltöztették a városi adóhivatal tetejére, természetesen az önkormányzat engedélyével, egy általuk bérbeadott felületre.
Az alpolgármester elmondta, a 36 méter magas épületet, városközponti elhelyezkedése miatt nem robbantással fogják bontani, hanem
A tanácsosok rendelkezésére bocsátott dokumentációból az is kiderül, előtte minden hasznosíthatót kiszerelnek belőle, így a fürdőszobákat kiürítik, a fém liftajtókat kiveszik, a válaszfalakat lebontják. A városnak szerződése van egy céggel, amelyik a betondarabokat ledarálja és abból az újrahasznosítható vasat elkülöníti.
A lakosság komfortjának minél kisebb mértékű megbolygatása végett a bontás porfogó háló mögött fog történni, illetve, mint Tóth-Birtan Csaba elmondta, locsolással is csökkenteni igyekeznek majd a keletkező port.
A központ területére jelenleg érvényben van egy rendezési terv, ebbe pedig bele van foglalva egy modern kultúrközpont felépítése. Sepsiszentgyörgy Önkormányzata, Kovászna Megye Tanácsa és a Sapientia Alapítvány képviselői 2020 februárjában jelentették be, hogy közös összefogással felépítik Románia legmodernebb kulturális és ifjúsági központját a volt Bodok szálló helyére.
Az eredeti elképzelés szerint az épületben Sepsiszentgyörgy Önkormányzata és Kovászna Megye Tanácsa fenntartásában lévő intézmények (Tamási Áron Színház, M Studio, Cimborák Bábszínház, Erdélyi Művészeti Központ, Bod Péter Megyei Könyvtár) kapnának helyet, valamint egy hangversenyterem. Elkészült egy tanulmány is, amely arra tesz javaslatot, hogy milyen épület lenne ideális, hogy kiszolgálja a kulturális intézmények felmért igényeit.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás