Fotó: Farkas Antal
A zord idő ellenére is nagy érdeklődés övezte az első székely díszőrségváltást, Székelyudvarhely ifjú „veres darabontjai”pedig az esti órákban gyertyafényes vacsorával ünnepelték eskütételüket.
2011. június 11., 21:032011. június 11., 21:03
2011. június 11., 22:302011. június 11., 22:30
A hét, korhű vörös darabont ruhába öltözött fiatal és székelyruhát viselő tartalékos társaik pénteken délután valamivel hat óra előtt zuhogó esőben gyülekeztek a polgármesteri hivatal udvarán. A darabontok, a Hagyományőrző Huszárok és a fiatalokat kiképző magyarországi meghívottak alkotta díszes menet közel fél órás várakozás után – mely során a helyiek és anyaországiak alkotta tömeg kedvére mustrálgathatta őket – indult meg, hogy a Városháza teret megkerülve, a Tompa László utcán keresztül végül megérkezzen az őrségváltás színhelyére, a Székely Támadt várhoz.
A lovas díszmenetet az alább nem hagyó eső ellenére is tömeg kísérte az útvonalon, a Székely Támadt Várhoz érkezőket az Udvarhelyszéki Fúvószenekar fogadta. Posta Ervin színművész köszöntője után Bunta Levente polgármesternek adta át a szót, ki a rendezvény meghívottjainak, dr. Zsigmond Barna Pál, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátus főkonzuljának és Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnökének köszönte meg személyes jelenlétét. Bunta a továbbiakban köszönetét és elismerését fejtette ki az eseményt szervező Székelyföldi Akciócsoport felé, mondván, „könnyű olyan városban polgármesternek lenni, ahol a közösségi szervezetek ilyen tevékenyek”.
Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója a Székelyföldi Akciócsoport nevében a díszőrségváltás előzményeiről számolt be az esernyők alá tömörülő nagyérdeműnek. A következőkben az első székely díszőrségváltás legkiemelkedőbb momentumaként a darabontképző Szabó Vata vicehadnagy után ismételve letették esküjüket a székelyudvarhelyi vörös darabontok. A ceremónia a Székely Támadt Vár makettjének alapkőletételével zárult, ahová, időkapszulába zárva kerül majd az a Vörös darabont füzet, melybe az esemény résztvevői jegyezhették le gondolataikat. Idő közben az Udvarhelyszéki Fúvószenekar előadásában régi katonanótákat hallhatott a közönség.
Az est megkoronázása ként, és a sors furcsa fordulataként – meg a városközpontot érintő áramszünet – az újonnan felesketett darabontok gyertyafényes vacsora mellett ünnepelték az első díszőrségváltás sikerét. A vacsorán résztvevő Fazakas Szabolcs ötletgazdától, Hajdó Khell Noémi szervezőtől és Miklós Zoltántól 16. századi mintára, merített papírra írt díszokleveleket vehettek át a fiatalok, a főszervezők maguk pedig vörös posztó mellényekkel lepték meg egymást.
A nyár folyamán többször is megismétlendő székely díszőrségváltás következő kiadására két hét múlva, június 25-én délután hat órától várják az érdeklődőket.
Több székelyudvarhelyi utcában is áramszünet lesz szerdán – olvasható a városháza közleményében.
Javítási munkálatok miatt fog szünetelni az áramszolgáltatás kedden reggel kilenc és délután öt óra között több Betfalván lévő háztartásnál – közli a székelykeresztúri polgármesteri hivatal.
Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.
A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
szóljon hozzá!