Szász Katalin Melinda nem tartja jó megoldásnak a baróti szociális otthon bezárását
Fotó: Székely Hírmondó-archív
Kovászna Megye Tanácsa legutóbbi ülésének napirendjén is szerepelt a fogyatékos gyermekek baróti szociális otthonának kényszerű bezárása. Amint már beszámoltunk róla, a tizenöt kiskorú szakszerű ellátásának, állandó gondozásának céljával működő otthon intézményes átszervezése nem helyi döntés, hanem része egy országosan összehangolt programnak.
2023. november 12., 20:132023. november 12., 20:13
Az országos gyermekvédelmi szakhatóság egyebek között humanitárius, észszerűsítési, hatékonysági szempontokkal indokolja az átszervezéseket, meglátásuk szerint
A Kovászna megyei önkormányzat csütörtöki ülésén jelen lévő Szász Katalin Melinda, a Kovászna Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője is kiemelte,
A baróti szociális otthonra kivételezést szerettek volna, amit azzal indokoltak, hogy a gondozott gyermekek száma tizenöt, az átszervezésére vonatkozó törvény pedig tizenkettőben határozza meg a maximális létszámot. Nyilvánvaló, hogy a törvényalkotók elsősorban a sokkal nagyobb létszámú szociális otthonok felszámolására gondolhattak.
– mondta Szász Katalin Melinda, aki jó minősítésekkel méltatta a baróti kis gyermekotthon működését, megemlítve, hogy az épületben szellemi és testi rehabilitációs fejlesztő központ is működik, különféle szolgáltatásokkal. Rámutatott, hogy a tizenöt gondozott kiskorú között súlyos testi fogyatékkal élők is vannak, némelyikük ágyhoz kötött.
Az átszervezés több lépésben történik. Előzőleg tájékoztatniuk kell a megyei és baróti helyhatósági szerveket, valamint a lakosságot. A tervek szerint
A többiek számára a megyei gyermekvédelmi igazgatóság igyekszik olyan ingatlant vásárolni, ahol biztosítva lesz a törvényben meghatározott tizenkét férőhely.
A fogyatékkal élők számára működő háromszéki gyermekotthonok átszervezésének összköltsége meghaladja az 1,5 millió eurót, ebből 440 ezer eurót a megyei önkormányzat költségvetéséből fedeznek. Jelenleg a megyében két hagyományos jellegű gyermekotthon működik, egyik a baróti, a másik a kézdivásárhelyi – mindkettőt érintik a kényszerű átszervezések.
A Kovászna megyei önkormányzat tagjai közé fogadták Vargha Mihályt, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatóját a képviselő-testület csütörtöki ülésén.
Módosított a szekerek közlekedésére vonatkozó szabályzatán a sepsiszentgyörgyi városi tanács, miután a szabályszegőkre vonatkozó eddigi büntetési tételeknek nem volt elégséges elrettentő hatása.
Húsvét előtt megkapják a jogosultak a nyugdíjukat, a gyermeknevelési pótlékot (gyermekpénzt) és más szociális juttatásokat - közölte kedden a munkaügyi minisztérium.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye Nyírbátori járásában található Máriapócs Magyarország leglátogatottabb búcsújáró helye.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök kedden kihirdette a törvényt, amely szerint a betegek az előírásokat betartva pénzadományokkal támogathatják az őket kezelő egészségügyi intézményeket.
Újabb munkálatok kezdődtek el a Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórháznál, ezúttal három épület energetikai felújítására kerül sor – adta hírül az intézmény.
Udvarhelyszéki és Gyergyó-térségi települések számára összesen 17,63 millió lejt szavazott meg Hargita Megye Tanácsa legutóbbi ülésén a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Összesen 28 település részesül ezekből az összegekből.
Kijelölt gyüjtőponton szabadulhatnak meg használt gumiabroncsaiktól a szentegyháziak – osztotta meg a szentegyházi polgármesteri hivatal.
A nyugdíjak újraszámolásáról osztott meg újdonságokat a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár, amely egy nagyon nehéz időszakon van túl, miután életbe lépett az új nyugdíjtörvény.
Az idei kérelmeket április 8. és május 8. között lehet benyújtani. Újdonság, hogy ezúttal a 2024-ben benyújtott és elfogadott támogatási kérelmet meg lehet újítani.
Az idei próbaérettségin részt vett végzős diákok 66,84 százaléka (67.793 tanuló) kapott 5-öst vagy annál nagyobb jegyet román nyelv és irodalomból – számolt be az oktatási minisztérium keddi közlése nyomán az Agerpres.
szóljon hozzá!