A címbéli mondást a templombúcsúra utalva emlegetik a homoródremeteiek. Az idei Szent Jakab-ünnepet, amelyre aligha volt példa az utóbbi száz évben, generációk emlegetik majd: olyan mértékű ajándékot vehettek birtokba, amelyre önerőből nem tellett volna a félszáznyi helyben lakónak.
2020. július 25., 21:522020. július 25., 21:52
2020. július 25., 21:562020. július 25., 21:56
Fotó: Erdély Bálint Előd
A címbéli mondást a templombúcsúra utalva emlegetik a homoródremeteiek. Az idei Szent Jakab-ünnepet, amelyre aligha volt példa az utóbbi száz évben, generációk emlegetik majd: olyan mértékű ajándékot vehettek birtokba, amelyre önerőből nem tellett volna a félszáznyi helyben lakónak.
2020. július 25., 21:522020. július 25., 21:52
2020. július 25., 21:562020. július 25., 21:56
Fotó: Erdély Bálint Előd
A szájhagyomány úgy tartja, hogy a dombok között rejtőzködő udvarhelyszéki falucska egy ott letelepedett remetéről kapta a nevét. A reformáció idején lakói unitáriusokká lettek, aztán 1746-tól, az udvarhelyi lelkipásztor, Ágota János szolgálati idejétől visszatértek a katolikus hitre – ismertette a helyi közösség történetét lelki atyjuk, Tamás Huba. – Később a hívek lelkigondozását az udvarhelyi ferencesek látták el. A leányegyházközséget 1784-ben plébániarangra emelték. 1835-től helyben lakó papjai voltak, akiket a falu népe látott el. Ennek egy szép szokását, a házszentelés alkalmával történő élelmiszer-adományozást ma is gyakorolják – jelképesen tojás és szemes paszuly tölti meg a kosarat.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Legnépesebb, négyszázfőnyi az 1940-es években volt a falu. Ma az állandó lakosság negyven-ötven között mozog. A házakat viszont nem adták el. Az utóbbi években fiatal családok vették birtokba az örökséget, a jeles napok pedig hazaszólítják az eltelepedetteket.
1984-ben az utolsó plébánosa Stürzel Manfréd volt. Előbb a székelyudvarhelyi Szent Miklós-plébániáról látták el, amelynek plébánosa akkoriban Kovács Sándor volt. 1998-tól a Kis Szent Teréz Egyházközséghez tartozik. A remeteiek hálával emlékeznek a helyi születésű, mallersdorfi ferences apácára, Lucia nővérre, aki a hétköznapokon is tartotta falusfeleiben a lelket. A plébániaépület, noha lakatlan volt, a nagyterem telente benépesedett. A néhai Kovács Sándor főesperes és Botár Gábor plébános mindvégig szívén hordta Remete szakrális örökségének ügyét. A főesperes remélte, hogy majd visszavonulhat az 1903-ban épült és 1985-től pap nélkül maradt plébániára, amelynek évtizedekig gondját viselték a helybéliek...
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Kis Szent Teréz Egyházközség hívei is testvérként ragaszkodnak a maroknyi remeteihez, a ministránsoktól, az elsőáldozókon, a hittanos csoportokon át az énekkar tagjaiig szívesen zarándokolnak Remetében. Nem volt ez másképp szombaton sem, a búcsús szentmisére mintegy százan érkeztek az apostolok lován. A Hálaluja ének-zene csoport, a Iubilate Deo vegyeskar és a gyermek szkóla Székely István kántor-karnagy vezényletével énekkel szolgált a szabadtéri hálaadáson.
Két évvel ezelőtt Tamás Barna plébános és Tamás Huba elkezdte tovább álmodni Kovács Sándor utolsó óhaját, de már nem egyetlen ember számára tervezték a korszerűsített plébániai lakot, hanem a helyi közösségnek és a székelyudvarhelyinek: legyen lelkigyakorlatos táborozóhely belőle.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A szemet gyönyörködtető, régi parókia új életét Bogos Ernő építésszel együttműködve tervezték meg. A korszerűsítés teljes költségét a magyar kormány biztosította.
A pinceszinten lépcsőházat, konyhát, étkezőt, kamrát, raktárhelyiségeket alakítottak ki. Ott kapott helyet a kazánház is. Az első szinten találhatók a szálláshelyek, illetve a közösségi terem, szinteltolással pedig a vizesblokkok. Az épület ékessége a régi tornác és a felújított nyílászárók. A megújult lak téliesített, de főleg nyári működtetésű lesz. Ehhez járul hozzá az egy éve még düledező, ma már berendezett szép küllemű csűr is. A tereprendezés nyomán
Sokan érezték sajátjuknak a tervet, ki adománnyal, ki munkával támogatta.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Homoród mente legnevezetesebb nyári búcsúját, a Szent Jakab-napi zenés sokadalmat hozta jelenbe az ünneplés. Tamás József ny. püspök, a szentmise főcelebránsa és szónoka felidézte a nap szentjének, Jakabnak a szentírás tanúsága szerinti életútját. Két alkalommal intézett hozzájuk sorsfordító kérdést Jézus, amelyek a ma emberének is szólnak: tudják-e milyen lelkület van bennük, és hogy készek-e kiinni a szenvedés kelyhét? A „mennydörgés fiaiként” ismert egykori halászokat átalakította Jézus példája, szeretete.
„Minden kereszténynek hordoznia kell a keresztet, de nem mindegy, hogyan hordozza – az igaz, emberi magatartás, ha jézusi lelkülettel teszi – hallottuk a szentbeszédben. – Jézus kegyelmi ajándékaival segíti az embert, így nemcsak a keresztútnak, hanem az Ő dicsőségének is részesévé válik.”
Fotó: Erdély Bálint Előd
Tamás Huba projektvezető Isten után köszönetet mondott a tervezőnek, továbbá Benedek Józsefnek és a vele dolgozó csoportoknak, azoknak, akik kétkezi munkával, imádsággal járulnak hozzá, hogy új életszakaszt nyithat a plébániaépület.
Soltész Miklós, a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára sokszor imádkozott együtt ezzel a közösséggel. Noha az áldó szertartásra is nagyon készült, a járványhelyzet miatti, „embert és emberséget próbáló időszakban” személyesen nem lehetett jelen. Levelében a közösségépítés jézusi módjára emlékeztette a búcsúsokat.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Nekünk is ez a feladatunk, hogy ki-ki a maga területén, a maga életében segítse a közösség erősödését, nehézségek esetén pedig tovább vigye a küzdelmet. Valaki szervezéssel, más a fizikai munkájával, a harmadik pedig imádsággal tud mind ehhez hozzájárulni. Magyarságunk és elsősorban keresztény hitünk összeköt mindannyiunkat, és ez bőven erőt kell adjon nekünk ebben a feladatban, küldetésben. (…) Nekünk a feladatunk, de mondhatnám azt is, a küldetésünk az, hogy a krisztusi tanításból fakadó szeretetet, közösségépítést és a teremtett világ alakítását adjuk tovább, illetve végezzük.
A Magyar Kormány ehhez – erejéhez mérten – minden segítséget megad a Kárpát-medence magyar közösségeinek. Így Székelyföldnek, Székelyudvarhely katolikus népének vagy akár egy kis, eldugott falu közösségének mint Homoródremetének is.”
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Tamás Barna plébános által tolmácsolt levélben az államtitkár annak a reményének is hangot adott, hogy legközelebb személyesen is találkozhat a helyi közösséggel.
A szentmise végén a Tamás József ny. püspök áldást kért azokra a feszületekre, amelyek a közösségi terek falaira kerülnek fel; a létesítmény létrehozóira, támogatóira és az ott mindenkor lelkigyakorlatozókra.
A szertartás után megnyitották a csűr kapuját. Meglepetésképpen olyan élményben volt részük az ünneplőknek, amilyen rég volt azon az udvaron. A remetei Jakab-nap sajátossága volt egykor, hogy a mise után „hozattak egy cigányt, és a fiatalok egyet-kettőt fordultak”. Ezúttal a közösség fiataljai és az abásfalvi cigányzenekar alapozta meg a nap további részének hangulatát.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
2 hozzászólás