Szervezett gyűjtéseken, de a hulladékgazdálkodással foglalkozó cégeknél is megszabadulhatunk az elavult elektronikai eszközeinktől
Fotó: Beliczay László
Kockázatos felelőtlenül kidobni a nem működő elektronikai eszközeinket, az azonban jó hír, hogy egyre tudatosabbak vagyunk ezek kezelését illetően is.
2024. október 24., 17:192024. október 24., 17:19
„Nem mindegy, hogyan szabadulunk meg működésképtelen elektromos eszközeinktől, ugyanis felelőtlenségünkkel sokat árthatunk magunknak és környezetünknek egyaránt. Sok káros anyag kerülhet a földbe a szükségtelenné vált elektromos eszközeinkből és az elhasznált elemekből, amennyiben nem megfelelően tárolják és semmisítik meg azokat” – mondta el Katona Csilla, az RDE Harghita hulladékgazdálkodó cég sajtófelelőse.
Kifejtette, nem jó megoldás az sem, ha a háztartási hulladék közé dobjuk, mert azt ugyan különválogatják, de megeshet, hogy kisebb tárgyak, például elemek bekerülnek a hulladékba, ezek pedig ártalmasak a környezetünkre és ránk nézve is.
– magyarázta a szóvivő.
Tapasztalataik szerint ügyfeleik többsége tudatosabbá vált az elmúlt időszakban, nagyobb méretű elektromos eszközöket nem is dobnak a háztartási hulladékok közé, ezzel egy időben pedig kihasználják, ha egy-egy nagyobb hulladékgyűjtő akciót szerveznek.
Az akcióról Katona Csilla elmondta, noha nem ők szervezték, a hozzájuk forduló érdeklődők figyelmébe ajánlották a gyűjtést, hiszen az ilyen jellegű akciók mind a lakók, mind a cégek számára könnyebbséget jelentenek.
A sajtószóvivő kiemelte, többször keresik meg őket elektronikai eszközök kidobásával kapcsolatban. Erre az említett nagyobb akciókon kívül is van lehetőség: Székelyudvarhelyen a Termés utcában átveszik a használaton kívüli eszközöket.Ugyanakkor néhány elektronikai üzletnél is leadhatjuk, sőt az otthonról való elszállításukat is vállalják.
Ha az elektronikai hulladékot a hulladéklerakókba temetik, akkor a mérgező vegyi anyagok a talajba szivároghatnak, így megszennyezve például a vízkészletet. Ez a folyamat veszélyezteti a lakosság egészségét, és könnyen környezeti katasztrófákhoz is vezethet. Amennyiben pedig az elektromos hulladékot elégetik, az égetés során a mérgező vegyi anyagok a levegőbe kerülnek, amit belélegezve súlyos egészségügyi problémákhoz vezetnek.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!