Hívott egyik albán kolléganőm, Giulia, hogy nagyon maga alatt van, egyedül lakik egy albérletben, nincs kivel beszélnie, már sem enni, sem aludni nem tud, és mindemellett ebben a helyzetben egyedül nem tudja fenntartani az albérletét sem.
2020. március 31., 12:252020. március 31., 12:25
2020. március 31., 13:592020. március 31., 13:59
Én azonnal hívtam a főnökömet, hogy segítsen ide költöztetni a kolléganőmet az apartmanba, ahol én, illetve a román kolléganőm lakunk. Azonnal jött is és beköltöztettük Giuliát, így most már hárman vagyunk a lakásban. Az új lakótársunk eredeti, albán neve Gentidzhana, de mi Giuliának szólítjuk, ahogy itt Olaszországban nevezik.
Én úgy gondolom, ha ebben a helyzetben nem fogunk össze és nem segítsünk egymást, akkor mikor?
Giulia 27 éve él Olaszországban, Rómában van egy lakása, két éve dolgozik a bárban, ami nekem is a munkahelyem volt, és itt, a közelben volt egy kis albérlete. Szerinte nyár közepén lesz talán vége lesz a karanténnek. Azt is beszéltük, hogy
Amikor vége lesz és nem lesz már karantén, még nem futamodok meg, megvárom, hogy mi lesz a lehetőségem, dolgozhatok-e továbbra is itt. Ha nem, akkor fogok tovább menni szerencsét próbálni.
A jövőm nagyon attól függ, hogy mikor lesz vége a karanténnak, mert ha több hónapig elhúzódik, mindenki feléli a spórolt pénzét. Főként, a többgyerekes családok. Ilyen esetben az utolsó dolog lesz, hogy bárki elmenjen szórakozni, és ez normális is.
Szomszédaimnál azt beszélik, hogy az alapfizetésének 70 százalékát kapja meg mindenki, aki a járvány miatt nem dolgozhat, de hivatalos, bejelentett munkaviszonya van. Hogy mikor? Lehet, hogy majd később, utólag. Igyekszem csak a jóra gondolni és egyelőre nincsenek anyagi gondjaim, sokat segítene azonban, ha közölnék velünk, hogy mikor számíthatunk bármi juttatásra.
Támogatásra sem számíthatnak ott, hiszen külföldön van a munkahelyük.
Úgy gondolom, a legtöbben, akik hazamentek, olyanok, akik itt kint is csak feketén dolgoztak, vagy esetleg bűnözésből éltek, koldulásból, betörésből, ami most nem lehetséges, mert mindenki a lakásában van. Akinek bejelentett, hivatalos munkahelye van, legtöbben továbbra is kint vagyunk.
Követem azt is, ami Magyarországon zajlik, és azt látom, hogy Orbán Viktor miniszterelnök jól döntött, az első megbetegedésekhez viszonyítva nagyon hamar bevezette a kijárási korlátozást. Így kell. Nincs más lehetőség. Giulia is tartja a kapcsolatot az Albániában élő rokonaival: ott 220 vírusos fertőzött van, 11 halott eddig.
Az albán kormány megadott nyilvánosan egy telefonszámot, és ha valakinek szüksége van élelemre, hívja és az adott címre rendőrök vagy katonák viszik ki.
(folytatjuk)
Katona Era, Olaszország
A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.
Az Anghel Saligny programmal nehéz összeegyeztetni az átfogó felújításokat, mivel kizárólag aszfaltozásokra költhetők a jóváhagyott támogatások. Emiatt Csíkszeredában több beruházás, így a Nagy István festő sétány felújítása is tovább késlekedik.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
1 hozzászólás