Tizennégy magyarországi település közönségének táncoltak a zetelaki gyerekek
Magyarországi fellépőkörútról tért haza hétfőn a zetelaki Dr. P. Boros Fortunát Középiskola Ezüstfenyő néptánccsoportja. Két hét alatt tizennégyszer álltak színpadra, majd előadásaik után népdalra is tanították a közönséget.
2017. augusztus 23., 18:432017. augusztus 23., 18:43
2017. augusztus 24., 11:302017. augusztus 24., 11:30
A Kovács Imre által irányított Ezüstfenyő néptánccsoportban óvodáskortól tizenkettedikig táncolhatnak a zetelaki gyerekek. A táncórákat heti egy alkalommal tartják, a tehetségesebbek, lelkesebbek pedig jutalomként minden nyáron egy hosszabb turnén vehetnek részt.
Ezúttal tizenhét, 4–8. osztályos gyerek utazhatott Magyarországra, ahol tizennégy település színpadán mutatták be dalos-táncos tudásukat. A turné érdekessége, hogy
Így jutottak el többek közt Zetelaka testvértelepülésére, Bozsokra, továbbá Vácra, Kalocsára, Búcsúra, Bicskére, Siófokra, Tamásira, illetve Etyeken a zetelakiak nyitották a Szent István napi rendezvényt.
Néhol falunapokon léptek fel egy rövidebb koreográfiával, legtöbbször azonban közel másfél órás önálló műsort mutattak be a helyi kultúrotthonok pódiumán. Beszámolójuk szerint
nem egy helyen könnyekig hatódva az erdélyi népdaloktól, táncoktól.
Az előadást többnyire verssel kezdték, majd marosszéki, Kis Küküllő menti, udvarhelyszéki, moldvai, szatmári, mezőségi, valamint kalotaszegi táncrendekkel szórakoztatták a nagyérdeműt, és hogy sokáig emlékezzenek a zetelaki gyerekekre, népdalt is megtanítottak az egybegyűlteknek.
A hosszú, fárasztó utazást, sűrű fellépéseket kirándulásokkal tették színesebbé, így a kis művészek a Balatonban fürdőzhettek, sétahajóztak a Dunán, Budapesten megtekintették a Nemzeti Színházat és a Szépművészeti Múzeumot, majd elbuszoztak egészen Bécsig, hogy egyet sétáljanak a schönbrunni kastélykertben.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!