
A még ép szoborcsoport fotója és a meggyalázott síremlék
Fotó: Rab Zoltán
Másfél hónap után sem derült ki, hová tűnt, vagy ki vitte el a marosvásárhelyi római katolikus temető egyik legszebb síremlékének egy részét. A rendőrség nem adta fel, folytatja a nyomozást.
2020. július 21., 18:132020. július 21., 18:13
Marosvásárhelyen a Kálvária tetején található temetőből május 26-án éjjel vitték el a Specht Károlyné, született Züllich Emilia sírján álló szoborcsoport egyik darabját. A szobor hiányát másnap reggel fedezték fel a temetőben dolgozók, a gondnok pedig azonnal jelentette a rendőrségnek. A nyomozók kiszálltak a helyszínre, jegyzőkönyvbe vették a történteket, de többet akkor nem árultak el.

Eltűnt egy szoborcsoport egyik alakja a marosvásárhelyi római katolikus temetőből. Az esetet a temető gondnoka jelezte a rendőrségnek, a nyomozás folyamatban van. Az alkotás egy nőt ábrázol, aki egy gyerek felé hajol kezében egy kenyérrel.
Újból kint jártunk a sírnál és érdeklődtünk, történt-e előrehaladás az ügyben. Simon Imre temetőgondnok szerint semmi újdonság nincsen, tudomása szerint a nyomozás még tart, de az elkövetőkről, vagy arról, hogy mi történhetett a továbbiakban a szoborral, nem lehet tudni.
– válaszolta a Székelyhon érdeklődésére a gondnok, aki szerint ilyen nagy méretű lopás még nem történt, de plakettet, kisebb emléket már loptak el, és soha nem sikerült a tolvaj nyomára bukkanni. Úgy véli, az elvitt szobrot azonnal beöntötték, hiszen
Van, aki úgy véli, megrendelésre lophatták el, és most valakinek az udvarát vagy a parkját díszíti. „Nem tartom elképzelhetetlennek, hogy valaki felfigyelt rá és fizetett, hogy ellopják neki. Most pedig a saját birodalmát teszi még gazdagabbá vele. Talán nem is Romániában, hanem külföldön, azt is el tudom képzelni” – mondta egy temetőlátogató.
A kenyéren maradt a másik kéz, amit csuklóban vágtak le a tolvajok
Fotó: Rab Zoltán
A gondnok szerint a családnak már nincs leszármazottja, legalábbis senki nem ápolja a sírt, mások szoktak kegyeletből egy-egy gyertyát vagy szál virágot helyezni rá.
A rendőrségi szóvivő úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a kerítésen keresztül vitték el a szoborrészt május 27-re virradóan ismeretlen tettesek. Bűncselekmény gyanújával folytatják a nyomozást – hangsúlyozta a szóvivő, aki ennél többet az eredményes nyomozás érdekében nem árulhatott el.
Fotó: Rab Zoltán
A síron a szoborcsoport egyik tagja egy nő, aki lehajol egy kenyérrel a kezében, hogy azt egy másik, térdeplő nőnek adja, aki karjában kisgyereket tart. A nagyobbik nőalak és kezében a kenyér megvan, valamint látszik a másik kéz maradványa is, amit csuklóból vágtak le a tolvajok.
A síremlék szoboralakjainak megmintázásra még a 19. században Specht Károlyné, született Züllich Emilia hirdetett pályázatot a Kairóban elhunyt öccse, Czélkúti Züllich Rudolf (1813–1890) szobrászművész emlékére. Az emlékmű szobrászati részét a budapesti Damkó József szobrászművész készítette, a kőfaragást a Kauser József és társa szintén budapesti kőfaragó cég végezte. A Krisztus előtt meghajoló asszony a pályázatot meghirdető, 1900. április 25-én elhunyt Specht Károlyné arcvonásait viseli. A síremléket végül 1903. június 26-án állították fel a ma is látható helyére, a temető központi sétányán, nem messze az alsó kápolnától. A sírkő felirata szerint ugyanott nyugszik az édesapa, Züllborni Züllich János, császári-királyi százados, a marosvásárhelyi vár egykori parancsnoka, aki 1782-ben született és 1843-ban hunyt el.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás