
A még ép szoborcsoport fotója és a meggyalázott síremlék
Fotó: Rab Zoltán
Másfél hónap után sem derült ki, hová tűnt, vagy ki vitte el a marosvásárhelyi római katolikus temető egyik legszebb síremlékének egy részét. A rendőrség nem adta fel, folytatja a nyomozást.
2020. július 21., 18:132020. július 21., 18:13
Marosvásárhelyen a Kálvária tetején található temetőből május 26-án éjjel vitték el a Specht Károlyné, született Züllich Emilia sírján álló szoborcsoport egyik darabját. A szobor hiányát másnap reggel fedezték fel a temetőben dolgozók, a gondnok pedig azonnal jelentette a rendőrségnek. A nyomozók kiszálltak a helyszínre, jegyzőkönyvbe vették a történteket, de többet akkor nem árultak el.

Eltűnt egy szoborcsoport egyik alakja a marosvásárhelyi római katolikus temetőből. Az esetet a temető gondnoka jelezte a rendőrségnek, a nyomozás folyamatban van. Az alkotás egy nőt ábrázol, aki egy gyerek felé hajol kezében egy kenyérrel.
Újból kint jártunk a sírnál és érdeklődtünk, történt-e előrehaladás az ügyben. Simon Imre temetőgondnok szerint semmi újdonság nincsen, tudomása szerint a nyomozás még tart, de az elkövetőkről, vagy arról, hogy mi történhetett a továbbiakban a szoborral, nem lehet tudni.
– válaszolta a Székelyhon érdeklődésére a gondnok, aki szerint ilyen nagy méretű lopás még nem történt, de plakettet, kisebb emléket már loptak el, és soha nem sikerült a tolvaj nyomára bukkanni. Úgy véli, az elvitt szobrot azonnal beöntötték, hiszen
Van, aki úgy véli, megrendelésre lophatták el, és most valakinek az udvarát vagy a parkját díszíti. „Nem tartom elképzelhetetlennek, hogy valaki felfigyelt rá és fizetett, hogy ellopják neki. Most pedig a saját birodalmát teszi még gazdagabbá vele. Talán nem is Romániában, hanem külföldön, azt is el tudom képzelni” – mondta egy temetőlátogató.
A kenyéren maradt a másik kéz, amit csuklóban vágtak le a tolvajok
Fotó: Rab Zoltán
A gondnok szerint a családnak már nincs leszármazottja, legalábbis senki nem ápolja a sírt, mások szoktak kegyeletből egy-egy gyertyát vagy szál virágot helyezni rá.
A rendőrségi szóvivő úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a kerítésen keresztül vitték el a szoborrészt május 27-re virradóan ismeretlen tettesek. Bűncselekmény gyanújával folytatják a nyomozást – hangsúlyozta a szóvivő, aki ennél többet az eredményes nyomozás érdekében nem árulhatott el.
Fotó: Rab Zoltán
A síron a szoborcsoport egyik tagja egy nő, aki lehajol egy kenyérrel a kezében, hogy azt egy másik, térdeplő nőnek adja, aki karjában kisgyereket tart. A nagyobbik nőalak és kezében a kenyér megvan, valamint látszik a másik kéz maradványa is, amit csuklóból vágtak le a tolvajok.
A síremlék szoboralakjainak megmintázásra még a 19. században Specht Károlyné, született Züllich Emilia hirdetett pályázatot a Kairóban elhunyt öccse, Czélkúti Züllich Rudolf (1813–1890) szobrászművész emlékére. Az emlékmű szobrászati részét a budapesti Damkó József szobrászművész készítette, a kőfaragást a Kauser József és társa szintén budapesti kőfaragó cég végezte. A Krisztus előtt meghajoló asszony a pályázatot meghirdető, 1900. április 25-én elhunyt Specht Károlyné arcvonásait viseli. A síremléket végül 1903. június 26-án állították fel a ma is látható helyére, a temető központi sétányán, nem messze az alsó kápolnától. A sírkő felirata szerint ugyanott nyugszik az édesapa, Züllborni Züllich János, császári-királyi százados, a marosvásárhelyi vár egykori parancsnoka, aki 1782-ben született és 1843-ban hunyt el.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
2 hozzászólás