A még ép szoborcsoport fotója és a meggyalázott síremlék
Fotó: Rab Zoltán
Másfél hónap után sem derült ki, hová tűnt, vagy ki vitte el a marosvásárhelyi római katolikus temető egyik legszebb síremlékének egy részét. A rendőrség nem adta fel, folytatja a nyomozást.
2020. július 21., 18:132020. július 21., 18:13
Marosvásárhelyen a Kálvária tetején található temetőből május 26-án éjjel vitték el a Specht Károlyné, született Züllich Emilia sírján álló szoborcsoport egyik darabját. A szobor hiányát másnap reggel fedezték fel a temetőben dolgozók, a gondnok pedig azonnal jelentette a rendőrségnek. A nyomozók kiszálltak a helyszínre, jegyzőkönyvbe vették a történteket, de többet akkor nem árultak el.
Eltűnt egy szoborcsoport egyik alakja a marosvásárhelyi római katolikus temetőből. Az esetet a temető gondnoka jelezte a rendőrségnek, a nyomozás folyamatban van. Az alkotás egy nőt ábrázol, aki egy gyerek felé hajol kezében egy kenyérrel.
Újból kint jártunk a sírnál és érdeklődtünk, történt-e előrehaladás az ügyben. Simon Imre temetőgondnok szerint semmi újdonság nincsen, tudomása szerint a nyomozás még tart, de az elkövetőkről, vagy arról, hogy mi történhetett a továbbiakban a szoborral, nem lehet tudni.
– válaszolta a Székelyhon érdeklődésére a gondnok, aki szerint ilyen nagy méretű lopás még nem történt, de plakettet, kisebb emléket már loptak el, és soha nem sikerült a tolvaj nyomára bukkanni. Úgy véli, az elvitt szobrot azonnal beöntötték, hiszen
Van, aki úgy véli, megrendelésre lophatták el, és most valakinek az udvarát vagy a parkját díszíti. „Nem tartom elképzelhetetlennek, hogy valaki felfigyelt rá és fizetett, hogy ellopják neki. Most pedig a saját birodalmát teszi még gazdagabbá vele. Talán nem is Romániában, hanem külföldön, azt is el tudom képzelni” – mondta egy temetőlátogató.
A kenyéren maradt a másik kéz, amit csuklóban vágtak le a tolvajok
Fotó: Rab Zoltán
A gondnok szerint a családnak már nincs leszármazottja, legalábbis senki nem ápolja a sírt, mások szoktak kegyeletből egy-egy gyertyát vagy szál virágot helyezni rá.
A rendőrségi szóvivő úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a kerítésen keresztül vitték el a szoborrészt május 27-re virradóan ismeretlen tettesek. Bűncselekmény gyanújával folytatják a nyomozást – hangsúlyozta a szóvivő, aki ennél többet az eredményes nyomozás érdekében nem árulhatott el.
Fotó: Rab Zoltán
A síron a szoborcsoport egyik tagja egy nő, aki lehajol egy kenyérrel a kezében, hogy azt egy másik, térdeplő nőnek adja, aki karjában kisgyereket tart. A nagyobbik nőalak és kezében a kenyér megvan, valamint látszik a másik kéz maradványa is, amit csuklóból vágtak le a tolvajok.
A síremlék szoboralakjainak megmintázásra még a 19. században Specht Károlyné, született Züllich Emilia hirdetett pályázatot a Kairóban elhunyt öccse, Czélkúti Züllich Rudolf (1813–1890) szobrászművész emlékére. Az emlékmű szobrászati részét a budapesti Damkó József szobrászművész készítette, a kőfaragást a Kauser József és társa szintén budapesti kőfaragó cég végezte. A Krisztus előtt meghajoló asszony a pályázatot meghirdető, 1900. április 25-én elhunyt Specht Károlyné arcvonásait viseli. A síremléket végül 1903. június 26-án állították fel a ma is látható helyére, a temető központi sétányán, nem messze az alsó kápolnától. A sírkő felirata szerint ugyanott nyugszik az édesapa, Züllborni Züllich János, császári-királyi százados, a marosvásárhelyi vár egykori parancsnoka, aki 1782-ben született és 1843-ban hunyt el.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
2 hozzászólás