Fotó: Erdély Bálint Előd
Hosszas bürokratikus munka után elkezdhették a szenny- és ivóvízhálózatok bővítését Homoródszentmárton község öt településén. Mindemellett több faluban is utcákat fognak aszfaltozni, egyelőre az utak alapjának kiásása van folyamatban.
2020. április 29., 21:572020. április 29., 21:57
„Noha kellemetlen a koronavírus terjedése miatt kialakult helyzet, mi úgy döntöttünk, hogy
főleg hogy több pályázatunk is kivitelezési fázisba jutott. Az óvintézkedések betartásával ugyan, de a közbeszerzési eljárásokon nyertes cégek elkezdték a fejlesztések megvalósítását” – magyarázta érdeklődésünkre Jakab Attila polgármester.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Már a korábbi években a földbe kerültek a szennyvízhálózat gerincvezetékei, amelyre rá is csatlakozhattak Homoródszentmárton, Recsenyéd, Homoródszentpál, Homoródszentpéter és Városfalva főbb utcáinak lakói – idézte fel a polgármester. A mostani projekt részeként, amelynek kivitelezése hosszas bürokratikus munka után kezdődhettek el, az összes utcába kiterjesztik a rendszert a porták bejáratáig az említett településeken;
Ezzel egyébként egy régóta fennálló probléma fog megszűnni, hiszen a homoródszentpáli tejgyár a rendszer beüzemelése után már nem engedheti a Várca patakba a megtisztított (ám a lakók szerint mégis bűzlő) vizet. A hálózat kiépítése jelenleg azokban az utcákban zajlik, ahol aszfaltozást is terveznek.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szárazság idején rendszeresnek mondható a vízhiány a Homoródszentmárton és Városfalva közötti falvakban, ezért is döntött úgy az önkormányzat, hogy
„Már le is vannak fektetve a földbe a vezetékek, amelyeken annyi megtisztított vizet tudunk elvezetni, amennyi megoldja a problémákat, sőt szükség esetén a keményfalvi és az abásfalvi rendszereket is tudjuk segíteni” – magyarázta Jakab.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mindkét – összesen 1,5 millió euró értékű – projekt megvalósításáért az Európai Unió Vidéki Beruházások Ügynökségénél (AFIR) pályázott sikeresen az önkormányzat. Ezeket a munkálatokat még idén be kell fejezniük a kivitelezőknek. Kevés esély van rá, ugyanakkor a járványügyi intézkedések miatt némileg tolódhat a határidő.
Az említett munkálatokkal párhuzamosan főbb utcákat is modernizálnak a nagyközség több településén, amelyet két fázisban valósítanak meg. Jelenleg Szentmártonban az Unitárius templom, Szentpálon az Alsó összekötő, Szentpéteren pedig az Alsó utcákban zajlik az útalap megerősítése, amelyet aszfaltozás követ. A tervek szerint nyár végéig befejeződik az építkezés, majd Szentmártonban a Református templom, Szentpálon a Felső összekötő, illetve Városfalván a Templom utcákban végeznek hasonló korszerűsítést. A nagyjából 1,5 millió lej értékű megvalósítások érdekében az Országos Vidékfejlesztési Programban (PNDL) pályázott sikeresen az önkormányzat.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Közben folyamatban van a Szentmárton és Keményfalva közötti megyei út modernizálása is, ami Jakab Attila szerint szintén jól halad. A polgármester mindemellett megjegyezte, hogy
Jelenleg várnak egy megfelelő pályázati program meghirdetésére, hogy támogatást szerezhessenek a projektre. Csak nem rég van lehetőségük pályázni, hiszen telekkönyveztetniük kellett az összes utcát a községben.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!