
Fotó: Haáz Vince
Nyárádkarácson községben kezd visszatérni az élet a rendes kerékvágásba – hangoztatja a polgármester, lelkész, háziorvos. Ehhez az is hozzátartozik, hogy a jómódú roma családok tagjai újra az utcán ülnek, beszélgetnek. A község három településén másfél hónap alatt száz személy fertőződött meg koronavírussal, több mint egy tucatnyian el is hunytak a vírusfertőzés következtében.
2020. május 14., 10:502020. május 14., 10:50
2020. május 14., 10:552020. május 14., 10:55
Több, mint száz nyárádkarácsoni, folyfalvi és hagymásbodoni, többnyire roma személy lett koronavírusos Nyárádkarácson községben az elmúlt másfél hónap alatt.
Mint a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője, Iuliu Moldovan a sajtónak elmondta, az elmúlt tíz napban egyetlen új eset jelent meg a községben.
A járvány kezdetekor, a gócpont kialakulásakor fokozott rendőri, csendőri ellenőrzés volt a községben, minden áthaladó autót megállítottak, minden utcán levő személyt ellenőriztek. A hét elejétől azonban már csak időnként járőröznek a rendőrök, a nyárádmenti településen gond nélkül át lehet haladni.
Az orvosi rendelő ajtaja zárva van, telefonon egyeztet a beteg és az orvos
Fotó: Haáz Vince
Szerda délelőtt kevés ember volt az utcán. Az orvosi rendelő ajtaja zárva volt, kopogtatásra nyitják csak ki, a háziorvossal telefonon lehet egyeztetni, a receptet egyenesen a patikusnak küldik online, így lehet a gyógyszereket kiváltani. A községközpont egyik háziorvosa, Moldován Béla érdeklődésünkre arról beszélt, hogy alapvetően az emberek elfogadták azt, hogy jelenleg távrendelés zajlik, csak akkor fordulnak hozzá, ha nagyobb gondjuk van.
Sajnos a jelenlegi körülmények között nincs lehetőség a személyes konzultációra, beszélgetésre, ez azért nyomot hagy az orvos-páciens kapcsolatban. Az emberek épp csak a legszükségesebbet mondják el nekünk” – mondja a háziorvos, aki csak nem hivatalos forrásokból tudja, hogy az elmúlt pár napban nem volt újabb fertőzés községszinten és azok közül legtöbben, akik korábban megbetegedtek, már otthon lábadoznak. Ottjártunkkor a gyógyszertár előtt álltak sorban a helybeliek, volt aki maszkban, volt, aki anélkül.
Fotó: Haáz Vince
A nyárádkarácsoni református lelkész, Labancz Gyula szerint bár az első hullámon már túl vannak, azért nem valószínű, hogy ezután elkerüli majd a közösséget a vírus. Mint mondta, ő bizakodó, hogy már nem fog gócpont kialakulni, hiszen a lakók félnek, óvatosak. Azt is megtudtuk tőle, hogy a roma közösség tagjai továbbra is kiülnek délutánonként, esténként a házak elé, beszélgetnek, igaz legtöbbször ugyanazon család tagjai vonulnak a kapuk elé. „A járőröző rendőrautók rájuk dudálnak, megállnak és beküldik őket az udvarra. Most már nincs akkora szigorúság, mint azelőtt, de azért szemmel tartják a község lakóit” – említette.
Nemcsak a községközpontot, hanem a közeli Hagymásbodont is súlyosan érintette a koronavírus fertőzés.
Orosz Gusztáv református lelkész szerint a vírus megosztotta a település lakóit, még nagyobb szakadék alakult ki a roma és a magyar közösség között. A magyar közösség tagjai félnek, különösen most, hogy már nem őrzik a település határait a rendőrök, csendőrök. A lelkész megosztotta velünk azt is, hogy esténként a roma családok csoportokba verődve vonulnak az utcára, beszélgetnek, mintha mi sem történt volna, mintha nem tanultak volna semmi a történtekből.
Félek, hogy most, hogy már nincsenek itt a rendőrök, katonák, a nagy szabadság nem lesz jó hatással a közösség egészségi állapotra és újra felütheti fejét a vírus. Jó volt a szigorú ellenőrzés, jobban betartatták mindenkivel az előírásokat, távolságtartást” – vélekedett.
Fotó: Haáz Vince
A karácsonfalvi roma közösség tagjainak nagy része adventista, lelkészük Vajda Csaba. Mint tőle megtudtuk, nagy változáson mentek át a közösség tagjai, sok szokásukról le kellett mondanak az elmúlt időszakban.
Amikor temetés van, három napig tart, több száz személy vesz részt rajta. Ez most tiltott. Amikor a szükségállapotban az első alkalommal temettem, akkor a sírnál két személy volt. A közösség férfi tagjai öltönybe felöltözve álltak a kapuk előtt egész addig, amíg én, több, mint egy órát a sírnál prédikáltam, imádkoztam. Ők így vettek részt a temetésen, így búcsúztak el” – mesélte. Vajda Csaba arról is beszélt, hogy
„Van még hely a javításra” – összegzett az adventista lelkész.
A gyógyszertárba csak egy személy mehet be, amíg azt kiszolgálják a többiek a z ajtó előtt várakoznak
Fotó: Haáz Vince
A község polgármestere, Ferenczi György, aki maga is otthoni elkülönítésben töltött 14 napot, miután koronavírusos személlyel tartózkodott egy teremben, bizakodó. Mint elmondta lelassul az élet a fertőzés miatt, mint ahogy országszinten mindenhol, de az élet nem állt meg.
Az idénre betervezett munkálatokat elvégezzük, a terveket, amennyiben csak lehet megvalósítjuk” – hangoztatta a községvezető.
Fotó: Haáz Vince
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
1 hozzászólás