Bezárnak vagy eladják a vállalkozást. Ebből a két lehetőségből választhat a csőd szélén álló mintegy hatezer hazai gyógyszertár háromnegyede, miután képtelenek fizetni a fenntartási költségeket és adósságaikat a szállítóknak – figyelmeztetnek a központi lapok. Hogy mi a helyzet az udvarhelyszéki, vidéki patikákkal? Az alábbiakban erre keressük a választ.
2010. február 23., 11:312010. február 23., 11:31
2010. március 08., 17:002010. március 08., 17:00
A hazai gyógyszertárak áldatlan helyzetével kapcsolatos rémhírek nem a szenzációhajhász bulvárlapok találmányai, ezt nyilatkozta Ioana Cacoveanu, a Gyógyszerészek Munkáltató Közösségének elnöke, szavait Clara Popescu, a Gyógyszerészeti Kamara alelnöke is megerősítette. Kiderült, hogy főleg a kisebb egységek vannak veszélyben, ezáltal megtörténhet, hogy a vidék patikák nélkül marad. Utánanéztünk, és megtudtuk: Udvarhelyszéken még senki nem ment csődbe (vagy legalábbis nem jelentette), de a veszély fennáll.
Farkaslaka és Oroszhegy
Nem vagyunk éppen lehetetlen helyzetben, de a bezárás veszélye még nem múlt el teljesen – nyilatkozza Nagy Judit gyógyszerész, aki Farkaslakán és Oroszhegyen biztosítja a gyógyszerellátást. Úgy is mondhatom, hogy még éppen bírjuk. A forgalmazók esetében már rég megkezdtem a visszaszorítást, nem mondhatom, hogy nagyon le vagyok maradva. S ha a biztosító ezentúl rendszeresen fizet, és beindul a vérkeringés, akkor túlvészeljük ezt az állapotot.
Van pénz, van jövő
Hasonló helyzetben van a többi vidéki patika is. Bár a nyilvánosságot nem mindenhol vállalták, ahol érdeklődtünk, kiderült, hogy minden a biztosító fizetőképességén múlik, amolyan „ha van pénz, van jövőnk” alapon. Akadnak már olyan szállítók is, amelyek az adósságok törlesztéséig nem adnak több gyógyszert a patikáknak. Vannak falvak, ahol a tejpénz ki nem fizetése okoz gondot, hisz több lakosnak ez az egyetlen jövedelmi forrása, ennek hiányában nincs, miből gyógyszerre költeniük. A vidéki gyógyszertárak közül talán az etédi van a legnehezebb helyzetben.
Etédi tűz, úri sofőrök
Padlón vagyok – mondja Dávid András etédi gyógyszerész. A Boc-kormány ugyanis a legutóbbi megvalósítások alapján jelölte ki a jövedelemadót, csakhogy míg én kórházban voltam, a patika be volt zárva, nem volt jövedelem, a profitadót pedig ugyanazon a szinten igényelték, mint tavaly. Így amit a biztosító fizetett, azt elvitte a pénzügy. Ezt a világon mindenütt rablásnak hívják. Szívesen fizetek profitadót, de azután, amit megvalósítok. Több kis- és középvállalkozóval, kft.-k vezetőivel tanakodtunk, hogy fogadjunk egy sztárügyvédet – közösen megtudjuk fizetni –, és pereljük be a román államot. Negyven éve itt dolgozom, és kötnivaló bolond vagyok, hogy nem gyújtom fel az egészet. Nem beszélve az etédi helyzetről, mert ide nem jönnek ki a szállítók autói. A sofőröknél nagyobb urakat nehéz találni. Nem oda megy, ahova küldik, hanem ahova akar, mert rossz az út, kell kerülni a gödröket. Nekem kell bejárni Keresztúrra heti 2–3 alkalommal gyógyszerért. A remény, amely a szegény ember kenyere, ezzel maradunk – panaszkodik Dávid András.
Parajdon én vagyok a labda
A Sóvidék központjában az információ beszerzésével akadt gondunk. Mintha focimeccsen lettem volna, ahol én voltam a labda. Az ottani patika ugyanis egy világhírű gyógyszergyártó és forgalmazó cég hálózatához tartozik, ennélfogva ilyen kényes ügyben akárki, akármit nem mondhat. Kellő eleganciával és fölöttébb udvariasan ugyan, de így passzolgattak a gyógyszerésztől a regionális igazgatóhoz, onnan a sajtószóvivőhöz, aki végül a marketingosztály e-mail címét ajánlotta, hogy kérdéseinket elküldjük – román nyelven megfogalmazva. Ilyen méretű tudatosság és precizitás láttán azt reméltem, hogy pár óra alatt meglesz a válasz, de tévedtem.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
A sport nem mindig a versenyekről, az éremtáblákról és a reflektorfényről szól. Van, amikor a mozdulatok mögött sokkal több rejlik: egy belső világ, amely csendes, de eltökélt, érzékeny, de erős. Veress Erna Down-szindrómás úszó története pont ilyen.
szóljon hozzá!