Bezárnak vagy eladják a vállalkozást. Ebből a két lehetőségből választhat a csőd szélén álló mintegy hatezer hazai gyógyszertár háromnegyede, miután képtelenek fizetni a fenntartási költségeket és adósságaikat a szállítóknak – figyelmeztetnek a központi lapok. Hogy mi a helyzet az udvarhelyszéki, vidéki patikákkal? Az alábbiakban erre keressük a választ.
2010. február 23., 11:312010. február 23., 11:31
2010. március 08., 17:002010. március 08., 17:00
A hazai gyógyszertárak áldatlan helyzetével kapcsolatos rémhírek nem a szenzációhajhász bulvárlapok találmányai, ezt nyilatkozta Ioana Cacoveanu, a Gyógyszerészek Munkáltató Közösségének elnöke, szavait Clara Popescu, a Gyógyszerészeti Kamara alelnöke is megerősítette. Kiderült, hogy főleg a kisebb egységek vannak veszélyben, ezáltal megtörténhet, hogy a vidék patikák nélkül marad. Utánanéztünk, és megtudtuk: Udvarhelyszéken még senki nem ment csődbe (vagy legalábbis nem jelentette), de a veszély fennáll.
Farkaslaka és Oroszhegy
Nem vagyunk éppen lehetetlen helyzetben, de a bezárás veszélye még nem múlt el teljesen – nyilatkozza Nagy Judit gyógyszerész, aki Farkaslakán és Oroszhegyen biztosítja a gyógyszerellátást. Úgy is mondhatom, hogy még éppen bírjuk. A forgalmazók esetében már rég megkezdtem a visszaszorítást, nem mondhatom, hogy nagyon le vagyok maradva. S ha a biztosító ezentúl rendszeresen fizet, és beindul a vérkeringés, akkor túlvészeljük ezt az állapotot.
Van pénz, van jövő
Hasonló helyzetben van a többi vidéki patika is. Bár a nyilvánosságot nem mindenhol vállalták, ahol érdeklődtünk, kiderült, hogy minden a biztosító fizetőképességén múlik, amolyan „ha van pénz, van jövőnk” alapon. Akadnak már olyan szállítók is, amelyek az adósságok törlesztéséig nem adnak több gyógyszert a patikáknak. Vannak falvak, ahol a tejpénz ki nem fizetése okoz gondot, hisz több lakosnak ez az egyetlen jövedelmi forrása, ennek hiányában nincs, miből gyógyszerre költeniük. A vidéki gyógyszertárak közül talán az etédi van a legnehezebb helyzetben.
Etédi tűz, úri sofőrök
Padlón vagyok – mondja Dávid András etédi gyógyszerész. A Boc-kormány ugyanis a legutóbbi megvalósítások alapján jelölte ki a jövedelemadót, csakhogy míg én kórházban voltam, a patika be volt zárva, nem volt jövedelem, a profitadót pedig ugyanazon a szinten igényelték, mint tavaly. Így amit a biztosító fizetett, azt elvitte a pénzügy. Ezt a világon mindenütt rablásnak hívják. Szívesen fizetek profitadót, de azután, amit megvalósítok. Több kis- és középvállalkozóval, kft.-k vezetőivel tanakodtunk, hogy fogadjunk egy sztárügyvédet – közösen megtudjuk fizetni –, és pereljük be a román államot. Negyven éve itt dolgozom, és kötnivaló bolond vagyok, hogy nem gyújtom fel az egészet. Nem beszélve az etédi helyzetről, mert ide nem jönnek ki a szállítók autói. A sofőröknél nagyobb urakat nehéz találni. Nem oda megy, ahova küldik, hanem ahova akar, mert rossz az út, kell kerülni a gödröket. Nekem kell bejárni Keresztúrra heti 2–3 alkalommal gyógyszerért. A remény, amely a szegény ember kenyere, ezzel maradunk – panaszkodik Dávid András.
Parajdon én vagyok a labda
A Sóvidék központjában az információ beszerzésével akadt gondunk. Mintha focimeccsen lettem volna, ahol én voltam a labda. Az ottani patika ugyanis egy világhírű gyógyszergyártó és forgalmazó cég hálózatához tartozik, ennélfogva ilyen kényes ügyben akárki, akármit nem mondhat. Kellő eleganciával és fölöttébb udvariasan ugyan, de így passzolgattak a gyógyszerésztől a regionális igazgatóhoz, onnan a sajtószóvivőhöz, aki végül a marketingosztály e-mail címét ajánlotta, hogy kérdéseinket elküldjük – román nyelven megfogalmazva. Ilyen méretű tudatosság és precizitás láttán azt reméltem, hogy pár óra alatt meglesz a válasz, de tévedtem.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
szóljon hozzá!