
Többnyire mezőgazdasági munkákat végeztek a volt MTSZ-tagok. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Nem mindig egyszerű bizonyítani az öregségi nyugdíjazáshoz szükséges ledolgozott szolgálati időt azoknak, akik annak idején a mezőgazdasági termelő szövetkezetekben dolgoztak. Sok esetben ugyanis a nyugdíjpénztár a polgármesteri hivatalok által kibocsátott igazolás mellett további aktákat kér az önkormányzatoktól.
2019. július 12., 16:262019. július 12., 16:26
2019. július 12., 16:312019. július 12., 16:31
A rendszerváltozás előtt sokan a Mezőgazdasági Termelői Szövetkezetekben (MTSZ, románul Cooperativa Agricolă de Producție) dolgoztak, akik pedig nyugdíjba vonulásukhoz az ott ledolgozott éveiket szeretnék bizonyítani, sok esetben az önkormányzatokhoz kell fordulniuk igazolásért.
Burista Zsolt Lajos, Kászonaltíz község jegyzője érdeklődésünkre elmondta, az MTSZ-ek felbomlását követően a helyi önkormányzatok „örökölték át” annak nyilvántartását, hogy ki és mennyit dolgozott a „kollektívekben”. A szövetkezetekben főként mezőgazdasági tevékenységeket végeztek, esetenként farmot, mezőgazdasági ingatlanokat építettek. Minden polgármesteri hivatal az átvett nyilvántartás alapján bocsájtja ki a nyugdíjba készülőknek az igazolást a ledolgozott évekről.
A szépvízi községháza illetékes munkatársa érdeklődésünkre arról beszélt, hogy nemrégiben egy gyimesi pásztor kereste fel az önkormányzatot – a „kollektív” idején ugyanis Szépvízen pásztorkodott –, hogy nyugdíjazásához a ledolgozott szolgálati idejét bizonyító igazolást kérjen. A polgármesteri hivatal a nyilvántartásuk alapján kibocsátották az igazolást, azonban a pásztor visszajelzése szerint ez a dokumentum nem volt elégséges.
Csíkcsicsó Polgármesteri Hivatala részéről Márton András gazdasági referens a téma kapcsán kifejtette: egy régi írógéppel írt listájuk van a volt szövetkezeti tagok ledolgozott idejéről (románul: Situația timpului util la pensie a foștilor membri C.A.P.). A lista szerint állítják ki az igazolást az igénylőknek, azonban melléje két tanú saját felelősségre kitöltött nyilatkozatát is csatolják. A tanúk, akiknek szintén szerepelniük kell a listán, tudják bizonyítani, hogy a kérvényező velük együtt dolgozott. A hivatal munkatársa hozzátette, az így összeállított dokumentációt eddig elfogadta a nyugdíjpénztár.
A volt MTSZ-tagok nyugdíjazásának eljárását ugyanazon törvény szabályozza, mint az állami szektorban dolgozókét – magyarázta Bán Katalin, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár vezetője. Hozzátette, 2010-ből származó 263-as törvény, illetve a 2011-ből származó 257-es kormányhatározat értelmében a a nyugdíj kiszámításánál figyelembe vehető az az időszak, amely alatt a volt MTSZ-tagok úgynevezett munkanormát valósítottak meg. A megvalósított szolgálati időt úgy számítják ki, hogy összegzik az évente megvalósított munkanormákat, ezt pedig elosztják az MTSZ közgyűlése által jóváhagyott legkisebb munkanormával.
Az így kiszámított szolgálati idő nem lehet nagyobb, mint az MTSZ-ben ledolgozott évek száma. Tehát hiába, hogy a munkanormák szerint 13 év lenne valakinek a szolgálati ideje, ha csak 12 év a ledolgozott idő, mert úgyis csak a 12 évet veszik számításba.
Ugyanakkor hiába dolgozott valaki például 10 évet a szövetkezetben, ha a munkanormája szerint csak 8 év jön ki mint ledolgozott szolgálati idő, mert akkor csak a 8 évet veszik figyelembe.
• Infografika: Tóth Szilárd
„Az MTSZ-ben megvalósított szolgálati idő elismerése a biztosítási könyv (carnet de pensii si asigurări sociale) vagy a polgármesteri hivatal által kiállított igazolás alapján történik.
például a szolgálati időnek számító periódusok egymásra tevődése esetén, vagy amikor az igazolás formai, illetve tartalmi hibát tartalmaz, valamint akkor, ha az aktacsomóban egymásnak ellentmondó információkat tartalmazó dokumentumok vannak. Ezekben az esetekben, kérjük azoknak az alapaktáknak a másolatát, amelyeknek birtokában került kiállításra a polgármesteri hivatalok által az MTSZ-ben ledolgozott időt bizonyító igazolás” – részletezte a nyugdíjpénztár igazgatója.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
szóljon hozzá!