Többnyire mezőgazdasági munkákat végeztek a volt MTSZ-tagok. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Nem mindig egyszerű bizonyítani az öregségi nyugdíjazáshoz szükséges ledolgozott szolgálati időt azoknak, akik annak idején a mezőgazdasági termelő szövetkezetekben dolgoztak. Sok esetben ugyanis a nyugdíjpénztár a polgármesteri hivatalok által kibocsátott igazolás mellett további aktákat kér az önkormányzatoktól.
2019. július 12., 16:262019. július 12., 16:26
2019. július 12., 16:312019. július 12., 16:31
A rendszerváltozás előtt sokan a Mezőgazdasági Termelői Szövetkezetekben (MTSZ, románul Cooperativa Agricolă de Producție) dolgoztak, akik pedig nyugdíjba vonulásukhoz az ott ledolgozott éveiket szeretnék bizonyítani, sok esetben az önkormányzatokhoz kell fordulniuk igazolásért.
Burista Zsolt Lajos, Kászonaltíz község jegyzője érdeklődésünkre elmondta, az MTSZ-ek felbomlását követően a helyi önkormányzatok „örökölték át” annak nyilvántartását, hogy ki és mennyit dolgozott a „kollektívekben”. A szövetkezetekben főként mezőgazdasági tevékenységeket végeztek, esetenként farmot, mezőgazdasági ingatlanokat építettek. Minden polgármesteri hivatal az átvett nyilvántartás alapján bocsájtja ki a nyugdíjba készülőknek az igazolást a ledolgozott évekről.
A szépvízi községháza illetékes munkatársa érdeklődésünkre arról beszélt, hogy nemrégiben egy gyimesi pásztor kereste fel az önkormányzatot – a „kollektív” idején ugyanis Szépvízen pásztorkodott –, hogy nyugdíjazásához a ledolgozott szolgálati idejét bizonyító igazolást kérjen. A polgármesteri hivatal a nyilvántartásuk alapján kibocsátották az igazolást, azonban a pásztor visszajelzése szerint ez a dokumentum nem volt elégséges.
Csíkcsicsó Polgármesteri Hivatala részéről Márton András gazdasági referens a téma kapcsán kifejtette: egy régi írógéppel írt listájuk van a volt szövetkezeti tagok ledolgozott idejéről (románul: Situația timpului util la pensie a foștilor membri C.A.P.). A lista szerint állítják ki az igazolást az igénylőknek, azonban melléje két tanú saját felelősségre kitöltött nyilatkozatát is csatolják. A tanúk, akiknek szintén szerepelniük kell a listán, tudják bizonyítani, hogy a kérvényező velük együtt dolgozott. A hivatal munkatársa hozzátette, az így összeállított dokumentációt eddig elfogadta a nyugdíjpénztár.
A volt MTSZ-tagok nyugdíjazásának eljárását ugyanazon törvény szabályozza, mint az állami szektorban dolgozókét – magyarázta Bán Katalin, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár vezetője. Hozzátette, 2010-ből származó 263-as törvény, illetve a 2011-ből származó 257-es kormányhatározat értelmében a a nyugdíj kiszámításánál figyelembe vehető az az időszak, amely alatt a volt MTSZ-tagok úgynevezett munkanormát valósítottak meg. A megvalósított szolgálati időt úgy számítják ki, hogy összegzik az évente megvalósított munkanormákat, ezt pedig elosztják az MTSZ közgyűlése által jóváhagyott legkisebb munkanormával.
Az így kiszámított szolgálati idő nem lehet nagyobb, mint az MTSZ-ben ledolgozott évek száma. Tehát hiába, hogy a munkanormák szerint 13 év lenne valakinek a szolgálati ideje, ha csak 12 év a ledolgozott idő, mert úgyis csak a 12 évet veszik számításba.
Ugyanakkor hiába dolgozott valaki például 10 évet a szövetkezetben, ha a munkanormája szerint csak 8 év jön ki mint ledolgozott szolgálati idő, mert akkor csak a 8 évet veszik figyelembe.
• Infografika: Tóth Szilárd
„Az MTSZ-ben megvalósított szolgálati idő elismerése a biztosítási könyv (carnet de pensii si asigurări sociale) vagy a polgármesteri hivatal által kiállított igazolás alapján történik.
például a szolgálati időnek számító periódusok egymásra tevődése esetén, vagy amikor az igazolás formai, illetve tartalmi hibát tartalmaz, valamint akkor, ha az aktacsomóban egymásnak ellentmondó információkat tartalmazó dokumentumok vannak. Ezekben az esetekben, kérjük azoknak az alapaktáknak a másolatát, amelyeknek birtokában került kiállításra a polgármesteri hivatalok által az MTSZ-ben ledolgozott időt bizonyító igazolás” – részletezte a nyugdíjpénztár igazgatója.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Rajzpályázatot hirdetnek a külhoni és magyarországi középiskolások, középfokú oktatási intézményekben tanuló diákok számára Magyarok a Kárpát-medencében címmel. A legjobb alkotások tulajdonosait értékes nyereményekkel jutalmazzák.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban május 15-én, csütörtökön 15 órakor nyílik meg a Kós 140 – Kós Károly műhelye című kiállítás, amelynek alapjául a 2024-ben Budapesten, a Műcsarnokban megrendezett, azonos című tárlat szolgál.
Közel 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a második fordulóba jutott két jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Erdély nagy részén – beleértve Maros és Hargita megyét –, valamint a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetéséből.
Idén új köntösben tér vissza a közösség egyik legkedveltebb ünnepe, a Nárciszfesztivál Szentegyházára. A hagyományos népzenei és néptáncos programokat esti koncertek és különleges műsorok egészítik ki.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
szóljon hozzá!