Hirdetés
Hirdetés

Negyven éve hunyt el Isten szolgája, Márton Áron püspök

•  Fotó: Nagy Zoltán archívuma

Fotó: Nagy Zoltán archívuma

Nagy tüzet gyújtott sokak szívében, élnek a lelkekben a tőle hallott igazságok gyümölcsei, még sokáig fognak felújulni a találkozások emlékei, akiknek szerencséjük volt legalább egyszer kezet fogni és kutató, vizsgáztató szemeibe nézni – mondta a Márton Áront búcsúztató beszédében Jakab Antal megyéspüspök, aki átvette tőle a főpásztori fáklyát. Ma negyven éve, ezen a napon, amikor a gyulafehérvári Szent Mihály-székesegyház búcsús szentmiséjére másodikat harangoztak, megszűnt evilági szenvedése: népének égi közbenjárójává nemesült.

Molnár Melinda

2020. szeptember 29., 14:582020. szeptember 29., 14:58

2020. szeptember 29., 15:252020. szeptember 29., 15:25

„Még csak sejtjük, hogy kit veszítettünk el benne, de igazában a történelem fogja majd teljesen és helyesen napvilágra hozni alakjának nagyságát. Bár fájdalom és mély gyász van a lelkünkben, bár sajnáljuk és siratjuk, mégis nem tudunk eléggé hálálkodni a Jóistennek, hogy egyházmegyénknek a történelem e negyvenkét esztendejében éppen őt adta vezérnek, olyan vezérnek, kire nemcsak mi nézhettünk fel és nemcsak mi lehettünk büszkék, hanem sokan a világ minden tájáról”. Ezek a gondolatok négy évtizede hangzottak el Márton Áron püspök ravatalánál. Tamás József, a gyulafehérvári teológia akkori spirituálisa, a későbbi segédpüspök kifejezte: „Nem méltatni akarom őt, amikor róla beszélek, a méltatást a Jóistenre hagyom, hiszen amit mi adhatnánk a méltatásban, az nem sokat ér, az nagyon kevés, azzal nem lehetne meghálálni neki azt, amit népéért, egyházmegyéjéért és értünk tett. Mi, amit tenni akarunk most, az nem más, mint példájából tanulni.

Idézet
Örökséget akarunk megnyerni magunknak, örökölni akarunk tőle. Úgy gondolom, hogy a legszebb örökséget az ő jelmondata fejezi ki, amit magáénak vallott, s ami rányomta bélyegét egész életére: Non recuso laborem

– olvasható a Márton Áron-emlékkönyvben.

Hirdetés

Püspök a kertben

Európa bármely, magyarok lakta településén mutatja be a székelyudvarhelyi mérnök-vallástanár Nagy Zoltán A Hegy – mozaikkockák Márton Áron életéből című filmes monográfiát, feszült figyelemmel, egy pisszenés nélkül hallgatják a résztvevők a kortársvallomásokat. Ám a Márton Áron utolsó napjait és halálát, majd temetését bemutató részeknél szem nem marad szárazon ma sem.

Nagy Zoltán jóvoltából idézzük a gyulafehérvári székelyegyház egykori plébánosának, Gál Alajosnak a saját hangfelvételét, amelyet Püspök a kertben címmel jegyzett. „Megható volt utolsó találkozása a papnevelde tanáraival és növendékeivel, 1980. szeptember 21-én, vasárnap délben. Mosolygós, meleg fényű őszi nap. A Gyulafehérvári Papnevelő Intézet százhetvenegy kispapja a püspöki palota parkjában várakozik. Az Erdélyi Egyházmegye súlyos beteg főpásztora a mai napon valamivel jobban érzi magát. Látni óhajtotta a kispapokat, és ők is óhajtották utolsó áldását. Mint egykor tette, most is megjelent kertjében, de már nem a csíki ember lépteivel, hanem tolókocsin. S közel kétszáz ajakról felzendült a »Jó atyánkért«, az a kedves, magyar püspökfogadó ének, amely közel negyvenkét éven át elkísérte a csíki bércektől fel Máramarosig, a Királyhágótól a Déli-Kárpátok hófedte csúcsaiig, hatalmas egyházmegyéje területén. De most utoljára zengett az ő számára.

Idézet
Könnyekre fakadt az ősz püspök, úgy köszönte a szavakat, az éneket, és még egyszer és utoljára megáldotta őket. Kezét már úgy kellett tartani, mint Mózesét a hegyen az amalekitákkal folytatott küzdelem alatt

– emlékezett Gál Alajos.

Búcsúzás

„Több ízben volt tüdőgyulladásban. Egy alkalommal mondta a háziorvos, hogy kórházba kell menni – hangzik el a filmes monográfiában Kacsó Júlia szociális testvérnek, Márton Áron beteggondozójának vallomása.

Orvosa nem merte otthon vállalni a kezelését. Mire a nagybeteg püspök: „nem megyek! A halál otthon meghittebb, mint a kórházban.”

„Úgy három nappal a halála előtt bevittem a kutyákat is a szobába – akkor már feküdt, az ágyban volt az utolsó héten – bejöttek oda. Azt a táncot, amit ott, előtte lejártak, örömükbe, hogy ők bejöhettek oda, s hogy látták a gazdájukat, s elbúcsúztak a gazdától” – emlegette fel a szociális testvér. Júlia testvér volt vele az utolsó pillanatokban, ő fogta le a szemét.

Márton Áron húga, Anna néni is ott volt Márton Áron halálos ágyánál: „A Jóisten aztán megelégelte a sok szenvedést, akkor olyan, olyan gyenge volt. Én a kápolnában imádkoztam, amikor már aztán az utolsó fele volt. Jött Huber tanár úr. Ott voltam a kápolnában reggel, s az ajtót megnyitotta, s intett, hogy menjek ki. Mentem, s aztán, akkor bévittek hozza, s ott volt. Ő már akkor nem beszélt, csak úgy remegett az ajka a nagy fájdalomtól. Letérdeltem az ágya mellé, s úgy, a két ujjommal így az ajkát tartottam egy kicsit, s aztán úgy kimúlt.”

•  Fotó: Nagy Zoltán archívuma Galéria

Fotó: Nagy Zoltán archívuma

Szent Mihály elhívta harcostársát

A gyulafehérvári (erdélyi) egyházmegye védőszentje, Szent Mihály patronátusa elkísérte Márton Áront életútjának meghatározó állomásain:

Kolozsváron a Szent Mihály Egyházközség plébánosa volt, majd az azonos titulusú emblematikus templomban szentelték püspökké. Gyulafehérvár évezredes bástyáját is Szent Mihály arkangyal védelmezi.

Gál Alajos hangfelvételén pedig elhangzik: „1980. szeptember 29-e, délelőtt fél kilenc óra. Megszólal a székesegyház Szent Mihály-harangja és hívja a híveket, hogy (…) a székesegyház és az Erdélyi Egyházmegye védőszentjének tiszteletére és egyben az ő hathatós közbenjárásával bemutassák a legszentebb áldozatot, minden jó harc és nemes küzdelem jutalmazójának, a mindenható Istennek. Áron főpap földi életének utolsó perceit éli. Míg a székesegyházban előkészülnek az ünnepi szentmiséhez, ő is készül, hogy Szent Mihály oltalma alatt meghozza a legnagyobb áldozatot. Mikor az ünnepi szentmiséhez másodszor Jézus Szíve harangja szólal meg, háromnegyed kilenckor Áron főpap szíve utolsót dobbant, mert Szent Mihály elhívta az ő harcos bajtársát és testvérét, hogy az örök Főpap szívére ölelhesse, és az ünnepi harangszókor, kilenc órakor Áron főpap, Szent Mihály és az összes angyalok, szentek segédletével megkezdhesse a Glóriát, az égi liturgiát, az örökké tartó hódolatot a mindenség oltártrónusánál.”

A néhai Erőss Lajos, Áron püspök irodaigazgatója, a hűséges tanú című írásában így vallott: „Mélységes csend borult a házra, Szent Mihály arkangyal haza kísérte lelkét, azt a nemes lelket, aki 42 éven át jó pásztora volt papjainak és híveinek. (…)

Idézet
Hitvallói erényeivel megelőzte korát, amikor szüntelen hirdette az ember személyiségének, szabadságának nagy értékeit egy olyan világban, amelyben mindezeket teljes erővel igyekeztek lerombolni, megsemmisíteni.

„Eljegyzés a kereszttel”

A néhai Bálint Lajos püspökké szentelése napján így emlékezett meg a nagy elődjéről. Az 1981. szeptember 29-ei hangfelvételről lejegyzett szöveget Nagy Zoltán bocsátotta rendelkezésünkre. „Amikor arról történt döntés, hogy a püspökszentelés mikor legyen, a magam részéről örültem, hogy a mai napon került sor. Ennek a kopott külsejű, de ősi székesegyháznak búcsúnapján, a szent angyalok ünnepén, akik velünk és bennünk vívják a jó és rossz harcát, és akiket kisgyerekkorom óta tisztelek és szeretek.”

A boldogemlékű Márton Áron püspök halálának első évfordulóján Bálint Lajos kifejezte: „úgy érzem, nem kegyeletsértés ezen események találkozása, mert a püspökszentelés nem egyértelműen örömünnep, hanem eljegyzés a kereszttel.

Idézet
Márton Áron püspök úr halála napja pedig nem egyértelműen gyásznap, hanem örömünnep, natalicia, mennyei születésnap.

Mert az életszentség, ha Istennel való egyesülést jelent, Isten gondolataival, szándékaival, érzéseivel való azonosulást, akkor az ismert kortársak közül kevesen voltak, akik az életszentséget ebben az értelemben jobban megvalósították, mint ő. Úgy hiszem, hogy a sírjánál sokan nemcsak érette, hanem hozzá is fogunk imádkozni”.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Könnyű vagy nehéz munkát találni Romániában? A Jooble szakértői véleménye

Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!

Könnyű vagy nehéz munkát találni Romániában? A Jooble szakértői véleménye
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Még egy kategória, ahol élen vagyunk a drágulásban

A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.

Még egy kategória, ahol élen vagyunk a drágulásban
2026. június 25., csütörtök

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat

Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat
2026. június 25., csütörtök

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére
2026. június 25., csütörtök

Kánikula az állatkertben: az elefánt és a bivaly sárral védekezik a meleg ellen

Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.

Kánikula az állatkertben: az elefánt és a bivaly sárral védekezik a meleg ellen
2026. június 25., csütörtök

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.

Helyreállították a Jávárdi-vízesést
Helyreállították a Jávárdi-vízesést
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

2026. június 25., csütörtök

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak

A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak
2026. június 25., csütörtök

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is

Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is
Hirdetés