Grillen pirítsuk a levágott szeleteket
Fotó: Beliczay László
Családi összejöveteleken, kalákában és más nagyobb rendezvényeken is kiváló választás, ha különlegességként sertést pirítunk meg nyárson a vendégeinknek. A disznóvágási szezon közeledtére való tekintettel is ajánlja olvasóinknak a fogás elkészítését Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa, aki nemcsak a sütés folyamatába enged betekintést, hanem a pácolásról és egyéb előkészületekről is beszélt.
2022. november 23., 10:142022. november 23., 10:14
2022. november 23., 10:152022. november 23., 10:15
„Már megszokottnak számít családi összejöveteleken, kalákában és egyéb nagy létszámú rendezvényeken, hogy üstben készített pörkölttel vagy éppen gulyással igyekszünk megvendégelni a jelenlévőket. Arra gondoltam, hogy ezúttal egy különlegesebb megoldást mutatok be, már csak a disznóvágások közeledtére való tekintettel is” – fogalmazott lapunknak Karácsony József, a Főnix Konyha séfje, aki egyben, nyársra húzva pirított meg egy száz kilogrammos sertést.
Mint mondta, természetesen a megszokottnál jobban bele kell nyúlni a pénztárcánkba ez esetben, viszont így már élménnyé válik az étkezés, amiről szívesen mesélnek barátaiknak is a vendégeink.
A szakember kihangsúlyozta, hogy érdemes egy kifejezetten húsdisznót vásárolni a sütéshez, egy olyat, amely kevésbé zsíros. Ő is egy gazdával egyeztetve jutott a közel száz kilogrammos jószághoz. A sertés levágása után rögtön eltávolította a belső szerveket, a beleket, a belső hájjal együtt, illetve a nyelőcsövet és a nyelvet. Ez lényeges, akárcsak a disznó alapos kivéreztetése, hiszen különben kellemetlen szaga lesz az ételnek.
– jegyezte meg.
Több mint százötven ember is jóllakhat a száz kilogrammos disznóból
Fotó: Beliczay László
Melegebb időjárás esetén mindenképp helyezzük teknőbe a sertést, és öntsük le páclével, amely teljesen elfedi. Így nem tudnak rászállni a legyek és egyéb rovarok a húsra. Páclét egyszerűen készíthetünk, hiszen sós vízre van szükségünk, amelybe például petrezselyemgyökeret, sárgarépát, fokhagymát és zellert vághatunk, ugyanakkor babérlevéllel ízesíthetünk. Ha hidegebb az időjárás, akkor elegendő a száraz pác, ami azt jelenti, hogy sóval, borssal, őrölt köménnyel és pirospaprikával, valamint fokhagymaporral, reszelt fokhagymával és olívaolajjal kell bekennünk a jószág belső részét. Mindezt jó vastagon. A külső, bőrös részére csak durva sót tegyünk. Így egy-két napig kell állni hagyni a sertést.
A séf azt javasolja, hogy egy motorikus, nyárssal rendelkező sütőt szerezzünk be a disznó elkészítéséhez, hiszen az ember nem képes arra, hogy folyamatosan, egyenletesen forgassa a húst a parázs felett. Nagyjából három-négy óra sütés után kell ötujjnyis bevágásokat ejteni késsel a sertés vastagabb részein – nyak, lapocka, hátsó comb, hosszúhús –, amelyeket ezt követően páclével kenünk be. Utóbbit sör és a pácoláshoz használt fűszerek keverékéből állíthatjuk elő. Pár óra elteltével le kell vágnunk a bőrt és a szalonnát, amit serpenyőben megpirítva fogyaszthatunk.
Páccal kell kenegetni a készülő ételt
Fotó: Beliczay László
Utána kenjük be teljesen páclével a jószágot, majd amint pirul a hús, egycentis vastagságú szeleteket vágjunk le. Ezt követően ismét használjuk a páclét, majd ismételjük az említett folyamatot, amíg teljesen el nem fogy a hús a csontokról. Karácsony József megjegyezte,
„Nyolc-tíz óra alatt fog teljesen elfogyni a hús, amelyet pityókából, csemegeuborkából, hagymából és paprikából összeállított, ecetes, cukros, sós, borsos levű krumplisalátával tálalhatunk. A köret elkészítéséhez nem kell tojást használnunk” – magyarázta a séf, hozzátéve, hogy esetleg cikakáposztát és házikenyeret is kínálhatunk a vendégeinknek. Közölte, egy száz kilogrammos disznóból akár százhetvenen is jóllakhatnak. „Ezt nemrég teszteltük is” – kacsintott a szakács.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
szóljon hozzá!