
A Gyilkos-tó közelében álló vendéglők, elárusítóhelyek városi tulajdonú területen működnek, a Monturistnak fizetnek bért. Archív
Fotó: Pethő Melánia
Megszünteti közös cégét Gyergyószentmiklós és Budapest 5. kerülete – erről döntött a két önkormányzat. A Monturist Kft. működtetése az egyik félnek sem érte meg, és fejlesztéseket sem lehetett végezni – amelyekre most lehetőség nyílik.
2020. augusztus 17., 10:322020. augusztus 17., 10:32
A Monturist Kft.-t 1996-ban hozta létre a két testvérváros, és az alapításkor Gyergyószentmiklós a tó közelében fekvő területeivel szállt be a cégbe, azaz e telkek használati joga a cégé lett 49 évre.
Csütörtökön Budapesten zajlott a cég közgyűlése, ahol a két önkormányzatot, azaz a tulajdonosokat képviselő tisztségviselők egyhangú döntéssel elhatározták, elindul a közös vállalkozás felszámolása. Amint Nagy Zoltántól, Gyergyószentmiklós polgármesterétől megtudtuk,
Ugyanakkor a városnak szándéka, hogy megszerezze a cég tulajdonában lévő javakat is, amelyek közül a tóparton álló csónakház és egy villa nagyobb értékkel bír. Ehhez előzőleg megtörténik az ingatlanok és egyéb javak felértékelése, tisztázzák a jelenlegi részesedéseket, megtörténik a vagyon megosztása, és a gyergyószentmiklósi fél meg kell majd vásárolja a budapestiek részét. Erről majd a két város önkormányzata kell megállapodjon. Ez a procedúra most kezdődik el, és fél év vagy hosszabb idő is eltelik majd mire ezek a folyamatok lezárulnak.
Nagy Zoltán közölte, a tó környéken zajló jelenlegi tevékenységeket nem szeretnék megszüntetni, az ott működő vendéglők és más kereskedelmi egységek is tovább működhetnek, a cél pedig az, hogy a tó körül rendezettebb körülmények várják majd a turistákat. Később további fejlesztések is történnek majd.
A polgármester hangsúlyozta, a budapesti önkormányzat és Gyergyószentmiklós közti viszony számára terhet jelentett a közös cég létezése, de kulturális, egyházi és más jellegű kapcsolatok, ahogy eddig is, úgy a továbbiakban is sikeresen folytatódhatnak, a testvérvárosi kapcsolat továbbra is fennmarad.
Előzmények
1996-ban Budapest 5. kerülete és Gyergyószentmiklós a gyilkostói idegenforgalom nagyívű fellendülését várta a közös cég létrehozásától, de ebből nem sok valósult meg. Egy idő után pedig egyenesen teher lett a cég létezése, hiszen ebben a formában arra sem volt lehetőség, hogy pályázati forrásokat szerezhessenek bármilyen itteni beruházásra. A cég működése pedig így sem a budapesti, sem a gyergyószentmiklósi félnek nem hozott valós előnyöket – gyakorlatilag az ott folyó tevékenységéből származó bevételt fel is élte, érdemi fejlesztés nem történt. Ugyanakkor az utóbbi időben többször is cikkeztünk erről a vállalkozásról, hiszen évekkel ezelőtt az egykori cégvezető, a gyergyószentmiklósi Virág Zsolt feljelentette a korrupcióellenes ügyészségnél (DNA) Mezei Jánost, Gyergyószentmiklós volt polgármesterét, hogy megkárosította a céget azzal, hogy eladott négy ár olyan területet, amely a cég törzstőkéjének része volt. Négy és fél év pereskedés és egy elsőfokú felmentő ítélet után a Marosvásárhelyi Táblabíróság tavaly év végén visszaküldte első fokra Mezei János volt gyergyószentmiklósi polgármester korrupciós perét.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
szóljon hozzá!