
Szennyvíztisztító állomásokat is korszerűsítenek a nagyberuházás során. Sok pénz, sok munka
Fotó: Gábos Albin
Az utolsó módosításoknál, kiegészítéseknél tart az a megvalósíthatósági tanulmány, amely a regionális víz- és csatornaszolgáltató Harvíz Rt. újabb Hargita megyei nagyberuházásához szükséges. A tizennyolc közigazgatási egységet érintő víz- és szennyvízhálózat-építés, -bővítés, valamint az ezekhez kapcsolódó létesítmények elkészítésének költségét jelenleg 185 millió euróra becsülik.
2019. augusztus 05., 09:122019. augusztus 05., 09:12
Az Európai Unió Nagy Infrastruktúra Operatív Programja (POIM) biztosítja az összesen tizennyolc közigazgatási egységet – várost és községet – érintő beruházás költségeinek túlnyomó részét, amennyiben az elkészült dokumentációt elfogadják és a finanszírozási szerződést aláírják.
A Harvíz Rt. szolgáltatásait használó Hargita megyei települések önkormányzatait tömörítő Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Egyesület ügyvezető igazgatója, Páll Árpád kérdésünkre azt mondta, a nagyberuházás megvalósíthatósági tanulmánya a legutóbbi elemzés után még kiegészítésekre, pontosításokra szorult, ezt a dokumentációt nemsokára véglegesítik, és várhatóan augusztusban el tudják fogadni.
Páll úgy értékelt, hogy
Mint mondta, olyan dokumentációt szeretnének összeállítani, amelyet először a megfelelő szakértők is ellenőriznek. Ezért jártak terepszemlén múlt héten az Európai Alapok Minisztériumának küldöttei is – tudtuk meg. A finanszírozási szerződést az elkövetkező hónapokban szeretnék aláírni, de a munkálatok listája csak a szaktárca jóváhagyása után tekinthető véglegesnek.
A hálózatépítések mellett az ivóvíz kezeléséhez szükséges beruházásokat is elvégzik
Fotó: Barabás Ákos
A korábban összesített lista szerint – amely az említett okokból nem tekinthető véglegesnek – Csíkszereda két távolabb eső városrészében, Csibában és Szécsenyben víz- és csatornahálózat készülhet víztartályokkal, de a meglévő rendszer részleges korszerűsítése és a szennyvíztisztító állomás felújítása is tervben van. Székelyudvarhely esetében a víz- és szennyvízhálózat, illetve a szennyvíztisztító állomás bővítése, felújítása mellett egy olyan szállítóvezeték épülhet, amely a zeteváraljai víztározóból juttatná el az ivóvizet a városba és az útvonalon fekvő településekre.
Hálózatbővítés, illetve -építés várható Csíkcsicsóban, Csíkszentléleken, Fitódban, Csíkmindszenten, Szépvízen, Csíkszentmiklóson, Borzsovában, Csíkszentdomokoson, Csíkszenttamáson, Csíkszentmihályon, Lóvészen, Vacsárcsiban, Ajnádon, a Kászonokban, Csíkszentmártonban, Csíkcsekefalván, Csíkszentsimonban, Csatószegen, Csíkszentgyörgyön, Menaságon, Bánkfalván, Pottyandon, Ivóban, Zeteváralján, Zetelakán, Máréfalván, Fenyéden, Oroszhegyen, Parajdon és Szentegyházán, a szükséges vízkezelő állomások, szivattyúházak, víztartályok létrehozásával, felszerelésével, illetve felújításával együtt.
A projekt költségvetése az uniós hozzájárulás mellett önrészt is tartalmaz, ennek pontos összege csak a pályázati dokumentáció elfogadása után válik ismertté. Amit tudni lehet, hogy 6–7 százalékos hozzájárulással számolnak a Harvíz Rt., illetve 1–2 százalékkal az érintett helyi önkormányzatok részéről – tudtuk meg. Páll Árpád szerint fontos az, hogy a közigazgatási egységek – városok és községek – az elvi beleegyezésen túl felvállalják a rájuk eső összegeket, és ezt helyi tanácshatározattal erősítsék meg. Ugyanakkor a tervezett beruházásokat az érintett településeken közvitára kellene bocsájtani. Noha a POIM program a 2014–2020 közötti időszakra vonatkozik, a kivitelezés határideje várhatóan 2022-ben jár le, de valószínűleg még egy évet tolódhat, mivel egyelőre kevés, mindössze három finanszírozási szerződést írtak alá hasonló méretű romániai projektek esetében.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!