
Szennyvíztisztító állomásokat is korszerűsítenek a nagyberuházás során. Sok pénz, sok munka
Fotó: Gábos Albin
Az utolsó módosításoknál, kiegészítéseknél tart az a megvalósíthatósági tanulmány, amely a regionális víz- és csatornaszolgáltató Harvíz Rt. újabb Hargita megyei nagyberuházásához szükséges. A tizennyolc közigazgatási egységet érintő víz- és szennyvízhálózat-építés, -bővítés, valamint az ezekhez kapcsolódó létesítmények elkészítésének költségét jelenleg 185 millió euróra becsülik.
2019. augusztus 05., 09:122019. augusztus 05., 09:12
Az Európai Unió Nagy Infrastruktúra Operatív Programja (POIM) biztosítja az összesen tizennyolc közigazgatási egységet – várost és községet – érintő beruházás költségeinek túlnyomó részét, amennyiben az elkészült dokumentációt elfogadják és a finanszírozási szerződést aláírják.
A Harvíz Rt. szolgáltatásait használó Hargita megyei települések önkormányzatait tömörítő Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Egyesület ügyvezető igazgatója, Páll Árpád kérdésünkre azt mondta, a nagyberuházás megvalósíthatósági tanulmánya a legutóbbi elemzés után még kiegészítésekre, pontosításokra szorult, ezt a dokumentációt nemsokára véglegesítik, és várhatóan augusztusban el tudják fogadni.
Páll úgy értékelt, hogy
Mint mondta, olyan dokumentációt szeretnének összeállítani, amelyet először a megfelelő szakértők is ellenőriznek. Ezért jártak terepszemlén múlt héten az Európai Alapok Minisztériumának küldöttei is – tudtuk meg. A finanszírozási szerződést az elkövetkező hónapokban szeretnék aláírni, de a munkálatok listája csak a szaktárca jóváhagyása után tekinthető véglegesnek.
A hálózatépítések mellett az ivóvíz kezeléséhez szükséges beruházásokat is elvégzik
Fotó: Barabás Ákos
A korábban összesített lista szerint – amely az említett okokból nem tekinthető véglegesnek – Csíkszereda két távolabb eső városrészében, Csibában és Szécsenyben víz- és csatornahálózat készülhet víztartályokkal, de a meglévő rendszer részleges korszerűsítése és a szennyvíztisztító állomás felújítása is tervben van. Székelyudvarhely esetében a víz- és szennyvízhálózat, illetve a szennyvíztisztító állomás bővítése, felújítása mellett egy olyan szállítóvezeték épülhet, amely a zeteváraljai víztározóból juttatná el az ivóvizet a városba és az útvonalon fekvő településekre.
Hálózatbővítés, illetve -építés várható Csíkcsicsóban, Csíkszentléleken, Fitódban, Csíkmindszenten, Szépvízen, Csíkszentmiklóson, Borzsovában, Csíkszentdomokoson, Csíkszenttamáson, Csíkszentmihályon, Lóvészen, Vacsárcsiban, Ajnádon, a Kászonokban, Csíkszentmártonban, Csíkcsekefalván, Csíkszentsimonban, Csatószegen, Csíkszentgyörgyön, Menaságon, Bánkfalván, Pottyandon, Ivóban, Zeteváralján, Zetelakán, Máréfalván, Fenyéden, Oroszhegyen, Parajdon és Szentegyházán, a szükséges vízkezelő állomások, szivattyúházak, víztartályok létrehozásával, felszerelésével, illetve felújításával együtt.
A projekt költségvetése az uniós hozzájárulás mellett önrészt is tartalmaz, ennek pontos összege csak a pályázati dokumentáció elfogadása után válik ismertté. Amit tudni lehet, hogy 6–7 százalékos hozzájárulással számolnak a Harvíz Rt., illetve 1–2 százalékkal az érintett helyi önkormányzatok részéről – tudtuk meg. Páll Árpád szerint fontos az, hogy a közigazgatási egységek – városok és községek – az elvi beleegyezésen túl felvállalják a rájuk eső összegeket, és ezt helyi tanácshatározattal erősítsék meg. Ugyanakkor a tervezett beruházásokat az érintett településeken közvitára kellene bocsájtani. Noha a POIM program a 2014–2020 közötti időszakra vonatkozik, a kivitelezés határideje várhatóan 2022-ben jár le, de valószínűleg még egy évet tolódhat, mivel egyelőre kevés, mindössze három finanszírozási szerződést írtak alá hasonló méretű romániai projektek esetében.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
szóljon hozzá!