Az önkormányzat fejlesztési terveit ismertette Korodi Attila polgármester. Elsősorban területekre, ingatlanokra van szükség
Fotó: Veres Nándor
Számos területet és épületet vásárolna a következő években a csíkszeredai önkormányzat több fejlesztés és beruházás kivitelezése céljából. Prioritási listán szerepel többek között a hátrányos helyzetben lévők lakhatásának rendezése, de egy idősotthon és iskolák építése is.
2021. március 03., 14:252021. március 03., 14:25
2021. március 03., 15:502021. március 03., 15:50
Telekvásárlási szándékairól, illetve az ezekhez kapcsolódó beruházásokról számolt be szerdai sajtótájékoztatóján a csíkszeredai önkormányzat. Mint Korodi Attila polgármester részletezte,
„Ahhoz, hogy Csíkszereda tovább tudjon lépni, komoly ingatlanegyütteseket és földterületeket kell megvásároljunk. Ez komoly anyagi erőforrásokat vesz majd igénybe a város költségvetése részéről, de enélkül nem tudunk tovább fejleszteni” – mutatott rá Korodi.
A polgármester a továbbiakban ismertette azokat a fejlesztéseket, beruházási terveket, amelyekhez területekre, ingatlanokra van szükségük.
Idősotthon létrehozásához egy földterület megvásárlását tervezik, amelyre olyan saját építésű ingatlant képzelnek el, amely évről évre bővíthető lenne.
Egy bölcsődét is létrehoznának, illetve egy vagy két iskolát is építtetnének.
A csobotfalvi Waldorf-iskola jelenleg bérépületben működik, ezért ezt egy saját épületbe költöztetné az önkormányzat. Ehhez területet vásárolnának a város valamely külső részében, hogy ne a központot terheljék még nagyobb forgalommal.
A másik tanintézmény, amely megépülhet, a hátrányos helyzetben lévő gyerekek oktatását szolgálná afterschool típusú, részben bentlakásos iskola formájában.
Emellett a fiatal családokat is segítené az önkormányzat azzal, hogy földterületeket biztosít számukra lakásépítés céljából. Jelenleg azonban nincsenek erre a célra megfelelő területek a város közvagyonában, ezt is pótolni szeretnék.
A Tudor-lakótelep végében lévő városi földterület kapcsán jelezték a fejlesztési minisztériumnak és az Országos Lakásügynökségnek (ANL), hogy három típusú tömbházépítésben várnak támogatásra. Egyrészt
egy újabb ANL-s tömbházat építenének,
másrészt szociális lakásokat alakítanának ki,
nem utolsósorban pedig készenléti lakásokat hoznának létre az olyan előre nem látható szerencsétlenségek esetére, mint amilyen a csíksomlyói tűzvész volt.
Utóbbi eset kapcsán az is kiderült, hogy a városnak nincs krízisközpontja, amelyben például az ilyen esetekben szükséges berendezéseket tárolni lehet, így ezt is pótolnák.
A központtól távol eső városrészeken továbbá egészségügyi házak létesítését is tervezik, amelyekhez szintén épületekre van szükség. Mindemellett egy ipari inkubációs és felnőttképző központ létesítése is szerepel a terveik között, amelyhez egy ingatlan vásárlását tervezik az ipari negyedben.
ehhez földterület vásárolnának, amelyre olyan épületegyüttest állítanak fel, amelyben foglalkozásokkal, programokkal segítik a hátrányos sorsúak beilleszkedését a társadalomba.
Emellett tárgyalásokat folytatnak a sportminisztériummal is annak érdekében, hogy
amely a velodrome (kerékpárosok számára létrehozott pálya) és a küzdősportok szerelmeseinek nyújtana sportolási lehetőséget. A polgármester végül arra is kitért, hogy a város úthálózatának egy része nincs jogilag rendezve, tehát nincs letisztázva a köz- és magántulajdon viszonyrendszere. Rendezni szeretnék, hogy ezeket adományban elfogadhassák vagy kisajátítással elvehessék, illetve ehhez a témakörhöz kapcsolódik a keleti belső városi gyűrű kialakítása is, amely Csíkzsögödöt kötné össze Csíksomlyóval.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
1 hozzászólás