
Az Urmánczy-kastély jelenlegi, romos állapotában is impozáns
Fotó: Maroshévízi turisztikai információs központ
Hároméves bürokratikus eljárás után az örökösök kezdeményezésére műemléki besorolást kapott a maroshévízi Urmánczy-kastély. A család reméli, ez segít abban, hogy pályázati forrásokat találjanak az épület felújítására. Ha ez megvalósul, megnyitják a nagyközönség előtt.
2019. augusztus 06., 17:302019. augusztus 06., 17:30
2019. augusztus 07., 10:072019. augusztus 07., 10:07
Az 1906-ban épült maroshévízi Urmánczy-kastély története hasonló a más erdélyi kastélyokéhoz. Az államosítás után kórház működött benne,
Jelenlegi állapotában nem alkalmas arra, hogy bármilyen állandó tevékenységnek helyet adjon, mindenképpen teljes felújításra szorul. Önerőből aligha lenne erre módja a hat örökösnek.
– mondta el érdeklődésünkre Szabó Tekla művészettörténész, az örökösök által létrehozott Positive Transylvania egyesület vezetője.
Fotó: Baricz-Tamás Imola
A műemlékké nyilvánítás folyamatát az örökösök szinte napra pontosan három éve indították el, az ehhez szükséges tanulmányt Szabó Tekla és az épített örökség megmentését és hasznosítását célzó Arché Egyesület szakértője, Raluca Bărbulescu állította össze és nyújtotta be az illetékes kulturális minisztériumhoz. A dokumentáció véglegesítése után másfél évig hevert valamelyik bukaresti asztalfiókban, míg végül
A műemléki státusz még önmagában nem jelenti azt, hogy pénz is lesz a felújítására. Uniós vagy más pályázati forrásokat próbálnak megszerezni. A pályázatok elbírálásánál előnyt jelent, hogy nem egy egyszerű épületről van szó, azonban megvannak a hátrányok is.
– sorolja Szabó Tekla, hozzátéve, hogy egy elfogadható pályázati dokumentációhoz szükséges tervek elkészítése is 40–50 ezer euróba kerül.
„A történelmi épületek rehabilitációjának elismert szakértője, Makkai Dorottya győzött meg arról, hogy miért fontos a műemléki státusz elérése. Ha ugyanis egy egyszerű épületként szeretnénk felújítani, akkor olyan szabványokat kellene betartani tűzvédelmi, szigetelési és más szempontokból is, amelyek lényegében tönkretennék az épületet.
– mondta Szabó Tekla, aki egyébként a hat örökös egyike is.
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Többféle elképzelésük is van az örökösöknek az épület jövőjével kapcsolatban. Az biztos, hogy olyan rendeltetést képzelnek el, amely megnyitja a kastélyt a nagyközönség számára.
Ugyanakkor az elképzelések között képzőművészek munkájához megfelelő műtermek, műhelyek is szerepelnek. A toronyban pedig kilátót rendeznének be, hiszen innen csodálatos panoráma nyílik az egész környékre.
Az épület visszaszolgáltatása után már zajlottak kutatási munkák, az utólagos ad-hoc falakat, ajtókat eltávolították, a befalazott ajtókat újra kibontották. Alkalmanként, kérésre most is látogatható az egykori neves államférfi, Urmánczy Nándor testvére, Urmánczy Jeromos által épített kastély. Évente néhány rendezvénynek is helyet ad, idén ősszel is több kulturális és közéleti esemény lesz a helyszínen.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
szóljon hozzá!