
Az Urmánczy-kastély jelenlegi, romos állapotában is impozáns
Fotó: Maroshévízi turisztikai információs központ
Hároméves bürokratikus eljárás után az örökösök kezdeményezésére műemléki besorolást kapott a maroshévízi Urmánczy-kastély. A család reméli, ez segít abban, hogy pályázati forrásokat találjanak az épület felújítására. Ha ez megvalósul, megnyitják a nagyközönség előtt.
2019. augusztus 06., 17:302019. augusztus 06., 17:30
2019. augusztus 07., 10:072019. augusztus 07., 10:07
Az 1906-ban épült maroshévízi Urmánczy-kastély története hasonló a más erdélyi kastélyokéhoz. Az államosítás után kórház működött benne,
Jelenlegi állapotában nem alkalmas arra, hogy bármilyen állandó tevékenységnek helyet adjon, mindenképpen teljes felújításra szorul. Önerőből aligha lenne erre módja a hat örökösnek.
– mondta el érdeklődésünkre Szabó Tekla művészettörténész, az örökösök által létrehozott Positive Transylvania egyesület vezetője.
Fotó: Baricz-Tamás Imola
A műemlékké nyilvánítás folyamatát az örökösök szinte napra pontosan három éve indították el, az ehhez szükséges tanulmányt Szabó Tekla és az épített örökség megmentését és hasznosítását célzó Arché Egyesület szakértője, Raluca Bărbulescu állította össze és nyújtotta be az illetékes kulturális minisztériumhoz. A dokumentáció véglegesítése után másfél évig hevert valamelyik bukaresti asztalfiókban, míg végül
A műemléki státusz még önmagában nem jelenti azt, hogy pénz is lesz a felújítására. Uniós vagy más pályázati forrásokat próbálnak megszerezni. A pályázatok elbírálásánál előnyt jelent, hogy nem egy egyszerű épületről van szó, azonban megvannak a hátrányok is.
– sorolja Szabó Tekla, hozzátéve, hogy egy elfogadható pályázati dokumentációhoz szükséges tervek elkészítése is 40–50 ezer euróba kerül.
„A történelmi épületek rehabilitációjának elismert szakértője, Makkai Dorottya győzött meg arról, hogy miért fontos a műemléki státusz elérése. Ha ugyanis egy egyszerű épületként szeretnénk felújítani, akkor olyan szabványokat kellene betartani tűzvédelmi, szigetelési és más szempontokból is, amelyek lényegében tönkretennék az épületet.
– mondta Szabó Tekla, aki egyébként a hat örökös egyike is.
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Többféle elképzelésük is van az örökösöknek az épület jövőjével kapcsolatban. Az biztos, hogy olyan rendeltetést képzelnek el, amely megnyitja a kastélyt a nagyközönség számára.
Ugyanakkor az elképzelések között képzőművészek munkájához megfelelő műtermek, műhelyek is szerepelnek. A toronyban pedig kilátót rendeznének be, hiszen innen csodálatos panoráma nyílik az egész környékre.
Az épület visszaszolgáltatása után már zajlottak kutatási munkák, az utólagos ad-hoc falakat, ajtókat eltávolították, a befalazott ajtókat újra kibontották. Alkalmanként, kérésre most is látogatható az egykori neves államférfi, Urmánczy Nándor testvére, Urmánczy Jeromos által épített kastély. Évente néhány rendezvénynek is helyet ad, idén ősszel is több kulturális és közéleti esemény lesz a helyszínen.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!