Az Urmánczy-kastély jelenlegi, romos állapotában is impozáns
Fotó: Maroshévízi turisztikai információs központ
Hároméves bürokratikus eljárás után az örökösök kezdeményezésére műemléki besorolást kapott a maroshévízi Urmánczy-kastély. A család reméli, ez segít abban, hogy pályázati forrásokat találjanak az épület felújítására. Ha ez megvalósul, megnyitják a nagyközönség előtt.
2019. augusztus 06., 17:302019. augusztus 06., 17:30
2019. augusztus 07., 10:072019. augusztus 07., 10:07
Az 1906-ban épült maroshévízi Urmánczy-kastély története hasonló a más erdélyi kastélyokéhoz. Az államosítás után kórház működött benne,
Jelenlegi állapotában nem alkalmas arra, hogy bármilyen állandó tevékenységnek helyet adjon, mindenképpen teljes felújításra szorul. Önerőből aligha lenne erre módja a hat örökösnek.
– mondta el érdeklődésünkre Szabó Tekla művészettörténész, az örökösök által létrehozott Positive Transylvania egyesület vezetője.
Fotó: Baricz-Tamás Imola
A műemlékké nyilvánítás folyamatát az örökösök szinte napra pontosan három éve indították el, az ehhez szükséges tanulmányt Szabó Tekla és az épített örökség megmentését és hasznosítását célzó Arché Egyesület szakértője, Raluca Bărbulescu állította össze és nyújtotta be az illetékes kulturális minisztériumhoz. A dokumentáció véglegesítése után másfél évig hevert valamelyik bukaresti asztalfiókban, míg végül
A műemléki státusz még önmagában nem jelenti azt, hogy pénz is lesz a felújítására. Uniós vagy más pályázati forrásokat próbálnak megszerezni. A pályázatok elbírálásánál előnyt jelent, hogy nem egy egyszerű épületről van szó, azonban megvannak a hátrányok is.
– sorolja Szabó Tekla, hozzátéve, hogy egy elfogadható pályázati dokumentációhoz szükséges tervek elkészítése is 40–50 ezer euróba kerül.
„A történelmi épületek rehabilitációjának elismert szakértője, Makkai Dorottya győzött meg arról, hogy miért fontos a műemléki státusz elérése. Ha ugyanis egy egyszerű épületként szeretnénk felújítani, akkor olyan szabványokat kellene betartani tűzvédelmi, szigetelési és más szempontokból is, amelyek lényegében tönkretennék az épületet.
– mondta Szabó Tekla, aki egyébként a hat örökös egyike is.
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Többféle elképzelésük is van az örökösöknek az épület jövőjével kapcsolatban. Az biztos, hogy olyan rendeltetést képzelnek el, amely megnyitja a kastélyt a nagyközönség számára.
Ugyanakkor az elképzelések között képzőművészek munkájához megfelelő műtermek, műhelyek is szerepelnek. A toronyban pedig kilátót rendeznének be, hiszen innen csodálatos panoráma nyílik az egész környékre.
Az épület visszaszolgáltatása után már zajlottak kutatási munkák, az utólagos ad-hoc falakat, ajtókat eltávolították, a befalazott ajtókat újra kibontották. Alkalmanként, kérésre most is látogatható az egykori neves államférfi, Urmánczy Nándor testvére, Urmánczy Jeromos által épített kastély. Évente néhány rendezvénynek is helyet ad, idén ősszel is több kulturális és közéleti esemény lesz a helyszínen.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!