Megterhelő időszakon vannak túl az egészségügyi alkalmazottak. Mire kissé megpihennek, már kopogtat az ajtón az újabb hullám
Fotó: Beliczay László
Számottevően enyhült a járványhelyzet az elmúlt időszakban Székelyföldön is, a Hargita megyei kórházakban szerdán már csak 33 koronavírus-fertőzöttet kezeltek, a Maros megyeiekben pedig 56-ot. A csendesebb időszakot próbálják pihenésre fordítani az egészségügyi alkalmazottak, a korábbi hullámokban szerzett tapasztalatokkal felvértezve viszont már az esetszámok újabb növekedésére készülnek. Egyébként amit pénzzel meg lehetett venni, már mindent megvásárolt a minisztérium vagy a kórházak, inkább a humánerőforrás kérdése és az alkalmazottak kimerültsége az, ami kritikus tényező – már második éve.
2021. december 30., 12:022021. december 30., 12:02
2021. december 30., 13:352021. december 30., 13:35
A járványhelyzet enyhülésének köszönhetően csökkent az egészségügyre nehezedő nyomás, a kórházak alkalmazottai valamelyest felszusszanhattak az elmúlt időszakban,
Félő azonban, hogy ez a nyugalmi időszak nem tart soká, a nemzetközi előrejelzések és tendenciák szerint a koronavírus deltát követő omikron nevű variánsának terjedése miatt újra súlyosbodhat a helyzet.
Kiss Edit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szóvivője érdeklődésünkre megerősítette, hogy
A téli ünnepek idején sok kórházi alkalmazott kérte ki a szabadságát más osztályokról is, ilyenkor ugyanis hagyományosan kevesebb a beteg, ugyanis kevesebben fordulnak orvoshoz ebben az időszakban. Rámutatott ugyanakkor, hogy az Egészségügyi Világszervezet és az Egészségügyi Minisztérium előrejelzései alapján, illetve a külföldi hírek nyomán számítanak arra, hogy ismét emelkedni fog a koronavírusos betegek száma. A Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság és az Egészségügyi Minisztérium felkérésére
Ezt a forgatókönyvet követve és az operatív helyzet függvényében hamar vissza tudnak majd rendeződni a korábbi ellátási szintre – amennyiben szükségessé válik. Ugyanakkor
A helyzetről és a még szükséges felkészülési lépésekről rendszeresen egyeztetnek az egészségügyi igazgatósággal.
Fotó: Beliczay László
A szóvivő hozzátette: egyértelműen a negyedik hullám volt eddig a legsúlyosabb, mind a betegszám tekintetében, mind az esetek súlyosságát illetően. Az intézményi átszervezések is ekkor voltak a legnagyobb mértékűek,
Amely osztályon nem volt átszervezés, ott is kellett óvintézkedéseket hozni, ugyanakkor a személyzet önkéntes és irányított áthelyezése is zajlott azokra az osztályokra, amelyek a legnagyobb terhet viselték. Ezek az átszervezések a kórház minden területére kiterjedtek és szinte minden alkalmazottat érintettek. Ennek eredményeként kialakult már egyfajta rutin is a megelőző intézkedések betartására és a szükséges átszervezési lépések megtételére vonatkozóan, ez várhatóan segítségükre lesz a következő megbetegedési hullám során.
Az intézmény szerint szakmailag a negyedik hullám legnagyobb tapasztalatát az adta, hogy a be nem oltott betegek tették ki a páciensek túlnyomó többségét: a kórházban kezelt betegek mintegy nyolcvan százaléka nem volt beoltva. Ennek alapján
A jelenlegi enyhébb időszakot próbálják pihenésre fordítani a Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban is, ahol Fülöp Enikő kórházmenedzser elmondása szerint nagyon nehéz időszakon vannak túl.
– emelte ki a kórházmenedzser. Ebben az intézményben is úgy gondolják, hogy az új évben ismét növekedni fognak az esetszámok, ezért már készülnek az újabb hullámra az előzőből levont következtetések alapján. Úgy látják, hogy
Emellett naponta videokonferencián egyeztetnek az illetékes egészségügyi intézményekkel. Fülöp Enikő is úgy véli, hogy eddig a negyedik hullám volt a legsúlyosabb, és az is nehezítette a helyzetet, hogy az átszervezések miatt a nem krónikus esetek ellátását sok esetben el kellett halasztani. „Úgy gondolom, hogy ez hosszútávon fogja benyújtani a számlát.
Gondolhatunk például egy lábszárfekélyre, amely, ha sokáig el van hanyagolva, komplikációk léphetnek fel, és ez igaz sok más betegségre is. Éppen ezért egy esetleges ötödik hullám alkalmával szeretnénk úgy megoldani az ellátást, hogy a lehető legkisebb mértékben csökkentsük a nem sürgősségi esetek hozzáférését az egészségügyi szolgáltatásokhoz.
– hangsúlyozta a kórházmenedzser.
Fotó: Veres Nándor
A negyedik hullám enyhülése óta a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban is felszusszanhattak az egészségügyi dolgozók. Mint Zörgő Noémi kórházi sajtószóvivő megkeresésünkre elmondta:
Ettől eltekintve folyamatosan figyelik a járványhelyzet alakulását, illetve részt vesznek a témában tartott online konferenciákon, és készülnek az esetleges újabb hullámra.
Zörgő Noémi arra is kitért, hogy az egészségügyi minisztérium szerdai sajtótájékoztatóján elhangzott:
Ez napi akár 25 ezer új megbetegedést és országszerte mintegy 1500 foglalt intenzív terápiás ágyat jelent. Hozzátette: egyértelmű, hogy eddig a negyedik hullám volt a legsúlyosabb, az átszervezések olyan mértékűek voltak, hogy szinte a teljes kórház a koronavírusos betegek ellátására állt át. Az egyéb betegségekben szenvedő páciensek ellátását fent tudták ugyan tartani, de nem olyan mértékben, ami ideális lett volna. A tapasztalataik alapján megfogalmaztak egy elképzelést arra vonatkozóan, hogy miként tudnák tovább növelni az intenzív terápiás ágyak számát, de ennek nem infrastrukturális akadályai vannak, hanem humánerőforrásbeliek. A kórház menedzserét idézve a szóvivő elmondta:
Zárásként kiemelte továbbá az immunizálás fontosságát is, az átoltottsági arány ugyanis nagyban befolyásolhatja majd az újabb hullám alakulását.
A Maros Megyei Klinikai Kórházban, amely Maros megyében a koronavírusos betegek számára fenntartott háttérkórház, hetek óta 150 helyet biztosítanak a fertőzötteknek.
Heten közülük az intenzív terápiás ágyakat foglalták el, a többiek a különböző klinikákra voltak beutalva. Mint a kórház sajtószóvivője, Gáll Boglárka elmondta: nem fogják csökkenteni a koronavírusosoknak fenntartott kórházi ágyak számát, hiszen erre nem kaptak utasítást, és figyelemmel követik a betegek számának változását is.
Fotó: Veres Nándor
Mint kiemelte: most van egy kis szusszanás, hiszen kevés a beteg, de a koronavírusos páciensek ellátásával foglalkozó orvosok, asszisztensek, kisegítő személyzet körében nagy fokú fáradtság, kimerültség tapasztalható.
• Infografika: Tóth Szilárd
Maros megyében szerdán délben 56 koronavírusos beteg szorult kórházi ellátásra, számuk hétfőn volt a legkisebb az elmúlt hetekben, hónapokban (55). Az ünnepek alatt volt olyan nap, hogy csak két új beteget azonosítottak, de amióta a tesztelés újra teljes kapacitással működik, a számok nőnek, szerdán 28 új fertőzést igazoltak. Hargita megyében ugyanez jellemző:
A térség kórházaiban szerdán 33 Covid-beteget kezeltek. A szerda délután közölt hivatalos adatok szerint az elmúlt 24 órában országszerte 1271-en fertőződtek meg koronavírussal, és 33-an haltak meg a kór következtében Romániában. Jelenleg 2359 fertőzöttet kezelnek kórházban, ebből 392 személyt intenzív terápiás osztályon.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépest.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.
A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.
A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.
2 hozzászólás