Gróf Mikó Imre, Erdély Széchenyije
Fotó: Korabeli portré
A Székely Mikó Kollégium ad otthont a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum tárgyaiból, valamint a Kolozsvári Történeti Múzeum tárgyfotóiból a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy közreműködésével összeállított, a Mikó–Rhédey házaspár mindennapjait felelevenítő kiállításnak. Az időszakos tárlat a nagynevű tanintézmény múzeumtermének ünnepélyes megnyitása alkalmából érkezik Sepsiszentgyörgyre.
2024. október 15., 18:172024. október 15., 18:17
A kiállítás Sepsiszentgyörgyön való bemutatása már csak azért is kiemelt jelentőséggel bír, mert a Székely Mikó Kollégium nevében is őrzi nagy jótevője, gróf Mikó Imre emlékét. Az iskola világi főgondnokaként ugyanis jelentős anyagi támogatással járult hozzá az intézmény első hajléka felépítéséhez, ugyanakkor értékes magánkönyvtárát is részben neki köszönheti a kollégium.
Gróf Mikó Imre 1805. szeptember 4-én született a háromszéki Zabolán, 1876. szeptember 16-án hunyt el Kolozsvárt. A reformkorban tisztségviselő volt a Guberniumnál, 1847–1848-ban Erdély főkincstárnokaként, 1848-ban rövid ideig főkormányzó-helyettesként tevékenykedett, az abszolutizmus idején a magyarság első számú vezetőjének számított. 1860–1861-ben ideiglenes főkormányzói, 1867 és 1869 között közlekedésügyi miniszteri székben ült, miközben a közéletben, valamint az egyházi életben is számos rangos tisztséget töltött be.
Erdély Széchenyijeként olyan intézmények talpra állításában, megalapításában vállalt meghatározó szerepet, mint a Kolozsvári Nemzeti Színház, az Erdélyi Gazdasági Egyesület, az Erdélyi Múzeum-Egyesület vagy éppen a már említett Székely Mikó Kollégium.
1840-ben vette el feleségül Rhédey Mária grófnőt, de csak kilenc évet tölthettek együtt, miután nője 1849 márciusában elhunyt. Négy gyerekük közül a családfő halálakor már csak Anna élt, aki 1880-ban feleségül ment gróf Pejacsevich Artúrhoz, és Nógrádludányba költözött. Erdélyt elhagyva magával vitte a családi ereklyéket, amelyeket később gyerekeire, Endrére és Máriára hagyományozott.
A Székely Mikó Kollégium múzeumtermébe most kiállított tárgyaknak kalandos sors jutott. 1912-ben Mária az Erdélyi Múzeum-Egyesületnek adományozta a nála lévő kéziratos anyagot (fotók, levelek, útinaplók, egyéb feljegyzések), több személyes tárggyal együtt. Ezeknek egy része később a kolozsvári Központi Egyetemi Könyvtár külön-gyűjteményébe került, másik része a Román Állami Levéltár kolozsvári fiókjába (levelek, fotóalbum, selyemre festett Rhédey Mária-címer), illetve a kolozsvári Történeti Múzeumba (mindennapi használati tárgyak).
A zabolai Mikes-kastély 1911-ben. Itt született gróf Mikó Imre 1805-ben
Fotó: Korabeli képeslap
Endre viszont a szépalmai Esterházy-kastélyban őrizte a családi festményeket, hivatalos iratokat, leveleket, mindennapi használati tárgyakat. Halála után nem sokkal, 1947-ben özvegye, Esterházy Amália grófnő jelenlétében az államosítás során a családi hagyaték iratanyagának egy része a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltárába került, a tárgyak pedig a veszprémi Laczkó Dezső Múzeumba.
Jelen kiállítás csak egy válogatás a Mikó család tárgyi emlékeiből, amelyek révén – Rhédey Mária halálának 175. évfordulóján – betekinthetünk a Mikó–Rhédey házaspár mindennapjaiba. A tárlatot október 16-án, szerdán 17.30-kor nyitja meg Antal Árpád András, Sepsiszentgyörgy polgármestere, és előzetes bejelentkezés révén ingyenesen látogatható.
Romániában nemzeti gyásznapot hirdettek Ferenc pápa temetésének napjára. Ez számos kötelezettséget ró a közintézményekre, a diplomáciai képviseletekre, a kulturális és sportesemények szervezőire. A szabályozásokról Fazakas László jogászt kérdeztük.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
szóljon hozzá!