
Rohamosan nőnek az esetszámok. Az ötödik hullámban kiemelten fontos az óvintézkedések betartása
Fotó: Haáz Vince
Minden korábbi rekordértéket bőven túlszárnyaló napi esetszámot jegyeztek szerdán Romániában és Hargita megyében egyaránt: utóbbi helyszínen több mint háromszáz, országos szinten pedig 34 ezret meghaladó új koronavírus-fertőzést azonosítottak. A szakember szerint a javában tomboló ötödik hullámban az egyéni felelősségvállalás a legfontosabb.
2022. január 27., 08:592022. január 27., 08:59
2022. január 27., 12:272022. január 27., 12:27
Minden eddiginél több, 292 új koronavírus-fertőzést igazoltak, és 18 személy újrafertőződését jelentették szerdán Hargita megyében, emellett pedig hét újabb halálesetet is jegyeztek, így a koronavírussal összefüggésbe hozható elhalálozások száma 884-re emelkedett – derült ki a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal közleményéből. A rekord országos szinten is bőven megdőlt: 34 255 új megbetegedést igazoltak szerdán, miközben a korábbi csúcsérték alkalmával „mindössze” 19 685 új esetet jelentettek.
– hívta fel a figyelmet Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője.
Mint rámutatott, a szerdán 11,41 ezrelékes fertőzöttségi arányt elérő Csíkszereda már a fővárost is megelőzte ebből a szempontból, de egész Csíkszék rosszul áll,
Ez az omikronvariáns gyors terjedésén túl részben az alacsony átoltottsággal magyarázható, illetve az óvintézkedések tiszteletben tartásának elmulasztása sem kedvez a helyzetnek.
„Ebben a hullámban már nem alkalmazzuk a településszintű karantén alá vonást, most
Fontos, hogy kerüljük a tömeget, ne találkozzunk másokkal, ne látogassunk betegeket, tünetek esetén ne menjünk dolgozni, illetve ne küldjük iskolába a gyereket, viseljük a maszkot. Felelős magatartásra van szükség az egészségügyi rendszer segítéséhez, amely ismét nehéz helyzetbe került, ezúttal a háziorvosok is. Aki tudja magáról, hogy rizikófaktorai vannak, például krónikus beteg vagy idős, nagyon oda kell figyeljen magára, lehetőleg maradjon otthon. Az önként vállalt elkülönülés időszakát éljük, amikor
– emelte ki Tar Gyöngyi.
Az egészségügyi igazgatóság vezetője hozzátette, továbbra is igaz, hogy az oltottak ritkábban betegszenek meg, illetve nem tapasztalnak súlyos tüneteket,
„Ezért továbbra is arra biztatok mindenkit, hogy oltassa be magát, vagy adassa be az újabb dózist, mert azok a legvédettebbek, akik emlékeztető oltást is kaptak. Emellett kiemelten fontos az óvintézkedések betartása és a tesztelés” – hangsúlyozta Tar Gyöngyi. Utóbbival kapcsolatban elmondta: mivel a hétvégén a háziorvosok nem dolgoztak, a 112-es egységes segélyhívószám befagyott, annyian kérték a tesztelést ezen keresztül. A hasonló esetek elkerülése végett felhívta a figyelmet, hogy
A megyében 80 háziorvos vállalta ezek elvégzését, így amennyiben a saját orvosunk nem tesztel, kérjük meg, hogy irányítson át valaki máshoz, aki igen.
Emellett a csíkszeredai kórházban például létrehoztak a kapun kívül egy tesztelőközpontot, ahol azokat, akiknek otthon elvégzett pozitív tesztjük vagy tüneteik vannak, tesztelik és az eredmény függvényében továbbirányítják. Ha azonban az otthoni tesztünk pozitív lett, vagy fertőzésre gyanakszunk, ne üljünk tömegközlekedési eszközökre, vonatra, buszra, taxiba, és ne kérjük meg a szomszédot, hogy vigyen be a legközelebbi városba. Csak akkor érdemes felkeresni a kórházakat, ha saját járművel rendelkezünk.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
6 hozzászólás