
Fotó: Haáz Vince
A koronavírus-járvány még „nem hátrált ki” az országból, az új fertőzések száma sem csökken – nyilatkozta Marosvásárhelyen Nelu Tătaru egészségügyi miniszter. A vele együtt szombaton a megyeszékhelyre látogató kormányfő, Ludovic Orban arról beszélt, hogy megtalálják azokat az eszközöket, amelyekkel a szükségállapot után is meg tudják védni az emberek egészségét és büntetni tudják azokat, akik nem veszik figyelembe az előírásokat.
2020. május 09., 18:582020. május 09., 18:58
2020. május 09., 19:162020. május 09., 19:16
Villámlátogatást tett szombaton Marosvásárhelyen Klaus Iohannis államelnök, Nelu Tătaru egészségügyi miniszter és Ludovic Orban kormányfő, akik felavatták az orvosi egyetem sportcsarnokába berendezett, koronavírus betegek fogadására alkalmas ideiglenes kórházat.
Fotó: presidency.ro
A hivatalosságokkal való találkozás után a miniszterelnök és az egészségügyi miniszter a sajtónak is nyilatkozott.

Klaus Iohannis államfő, Ludovic Orban kormányfő és Nelu Tătaru egészségügyi miniszter Marosvásárhelyre látogatott szombat délután.
Ludovic Orban többek között arról beszélt, hogy ha az Alkotmánybíróság törvénytelennek nyilvánítja a vészhelyzetet és a tervezett intézkedéseket, akkor sürgősségi kormányrendelettel fogják azt az eszköztárat biztosítani, amellyel megvédhetik a lakosság élethez és egészséghez való jogát, és „kordában tarthatják” azokat, akik mellőzni próbálják az egészségügyi előírásokat.
Ludovic Orban
Fotó: Haáz Vince
Ami a május 15. után esedékes intézkedéseket illeti, a kormányfő azt mondta, hogy amit szombaton közzétettek, az egy javaslatcsomag, amelyeket szakemberekkel dolgoztak ki.
Nelu Tătaru egészségügyi miniszter arról beszélt, hogy mindenkinek meg kell értenie, hogy a vírusfertőzés terjedése nem állt meg, a számok azt bizonyítják, hogy még nem csökkenek a fertőzések. Éppen ezért május 15. után is be kell tartani a távolságtartásra vonatkozó rendeleteket, és oda kell figyelni az egészségügyi előírások betartására is.
Fotó: Haáz Vince
Az egészségügyi miniszter erre a felvetésre azt válaszolta, hogy most egy új egységet jött felavatni, és ezen az alkalmon ott voltak azon kórházigazgatók is, akiknek alárendeltségébe tartoznak a fertőzött betegeket kezelő klinikák. Tătaru kihangsúlyozta, hogy ismeri a marosvásárhelyi helyzetet, tudja, hogy 100 egészségügyi alkalmazott fertőződött meg, és tárgyaltak a napokban az intenzív osztályon levő helyek helyzetéről is.
– zárta az illetékes, aki röviden hozzátette, hogy majd eljön egyszer a koronavírusos betegeket kezelő klinikákra is.
Ami a koronavírus következtében elhunyt személyekről készült jelentéseket illeti, a miniszter kifejtette:
Nelu Tătaru
Fotó: Haáz Vince
Újságírói kérdésre válaszolva az egészségügyi miniszter elmondta, hogy országszerte azon településeket vagy negyedeket helyezték karanténba, zárták le, amelyek esetében a szakemberek úgy ítélték meg, hogy szükség van a szigorításokra. A döntés előtt megvizsgálták, hogy az adott településen, lakótelepen lehet-e vásárolni, van-e egészségügyi központ, és a lakosság hány százaléka fertőzött.
– magyarázta.
A kérdés azért volt időszerű, mert Maros megyében újabb két gócpont alakult ki az elmúlt napokban, az egyik Szászrégenben, az abafáji negyedben, ahol jelentős roma közösség lakik, a másik – tíz fertőzöttel – pedig Görgényhodákon. Egyelőre mindkét helyen fokozott rendőri ellenőrzés van, de más szigorítást nem rendeltek el.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!