
Fotó: Haáz Vince
A koronavírus-járvány még „nem hátrált ki” az országból, az új fertőzések száma sem csökken – nyilatkozta Marosvásárhelyen Nelu Tătaru egészségügyi miniszter. A vele együtt szombaton a megyeszékhelyre látogató kormányfő, Ludovic Orban arról beszélt, hogy megtalálják azokat az eszközöket, amelyekkel a szükségállapot után is meg tudják védni az emberek egészségét és büntetni tudják azokat, akik nem veszik figyelembe az előírásokat.
2020. május 09., 18:582020. május 09., 18:58
2020. május 09., 19:162020. május 09., 19:16
Villámlátogatást tett szombaton Marosvásárhelyen Klaus Iohannis államelnök, Nelu Tătaru egészségügyi miniszter és Ludovic Orban kormányfő, akik felavatták az orvosi egyetem sportcsarnokába berendezett, koronavírus betegek fogadására alkalmas ideiglenes kórházat.
Fotó: presidency.ro
A hivatalosságokkal való találkozás után a miniszterelnök és az egészségügyi miniszter a sajtónak is nyilatkozott.

Klaus Iohannis államfő, Ludovic Orban kormányfő és Nelu Tătaru egészségügyi miniszter Marosvásárhelyre látogatott szombat délután.
Ludovic Orban többek között arról beszélt, hogy ha az Alkotmánybíróság törvénytelennek nyilvánítja a vészhelyzetet és a tervezett intézkedéseket, akkor sürgősségi kormányrendelettel fogják azt az eszköztárat biztosítani, amellyel megvédhetik a lakosság élethez és egészséghez való jogát, és „kordában tarthatják” azokat, akik mellőzni próbálják az egészségügyi előírásokat.
Ludovic Orban
Fotó: Haáz Vince
Ami a május 15. után esedékes intézkedéseket illeti, a kormányfő azt mondta, hogy amit szombaton közzétettek, az egy javaslatcsomag, amelyeket szakemberekkel dolgoztak ki.
Nelu Tătaru egészségügyi miniszter arról beszélt, hogy mindenkinek meg kell értenie, hogy a vírusfertőzés terjedése nem állt meg, a számok azt bizonyítják, hogy még nem csökkenek a fertőzések. Éppen ezért május 15. után is be kell tartani a távolságtartásra vonatkozó rendeleteket, és oda kell figyelni az egészségügyi előírások betartására is.
Fotó: Haáz Vince
Az egészségügyi miniszter erre a felvetésre azt válaszolta, hogy most egy új egységet jött felavatni, és ezen az alkalmon ott voltak azon kórházigazgatók is, akiknek alárendeltségébe tartoznak a fertőzött betegeket kezelő klinikák. Tătaru kihangsúlyozta, hogy ismeri a marosvásárhelyi helyzetet, tudja, hogy 100 egészségügyi alkalmazott fertőződött meg, és tárgyaltak a napokban az intenzív osztályon levő helyek helyzetéről is.
– zárta az illetékes, aki röviden hozzátette, hogy majd eljön egyszer a koronavírusos betegeket kezelő klinikákra is.
Ami a koronavírus következtében elhunyt személyekről készült jelentéseket illeti, a miniszter kifejtette:
Nelu Tătaru
Fotó: Haáz Vince
Újságírói kérdésre válaszolva az egészségügyi miniszter elmondta, hogy országszerte azon településeket vagy negyedeket helyezték karanténba, zárták le, amelyek esetében a szakemberek úgy ítélték meg, hogy szükség van a szigorításokra. A döntés előtt megvizsgálták, hogy az adott településen, lakótelepen lehet-e vásárolni, van-e egészségügyi központ, és a lakosság hány százaléka fertőzött.
– magyarázta.
A kérdés azért volt időszerű, mert Maros megyében újabb két gócpont alakult ki az elmúlt napokban, az egyik Szászrégenben, az abafáji negyedben, ahol jelentős roma közösség lakik, a másik – tíz fertőzöttel – pedig Görgényhodákon. Egyelőre mindkét helyen fokozott rendőri ellenőrzés van, de más szigorítást nem rendeltek el.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!