Noha a csíki térségben nem ritka az „áprilisi tél”, lassan itt is időszerűvé válik a téli gumiabroncsok nyárira cserélése. Arról, hogy miért nem érdemes téli, sőt négy évszakos gumival közlekedni a melegebb időszakban, illetve az autó mely pontjaira szükséges cserekor odafigyelni, Szőcs Hunor, a csíkszeredai Sigma Gum gumiabroncs-szolgáltatóközpont egyik vezetője tájékoztatott.
2022. április 11., 14:222022. április 11., 14:22
2022. április 11., 15:122022. április 11., 15:12
Gyakran előfordul, hogy „költséghatékonyság” miatt a járműtulajdonosok a nyári időszakra is az autójukon hagyják a téli abroncsokat – ez azonban fokozottan balesetveszélyes lehet. „A téli gumiról tudni kell, hogy az 7 Celsius-fok alatt működik jól, tehát olyan az anyagösszetétele, szerkezete, hogy hidegben is rugalmas maradjon. Viszont ha melegben használjuk – jellemzően húsz Celsius-fok fölött –, akkor a levegő hőmérséklete mellett a súrlódás miatt nagyon felmelegedik, rendkívül puhává, és így csúszásveszélyessé válik. Azaz fékezéskor, hirtelen irányváltáskor már nem lesz képes úgy megtartani az autó súlyát, mint a nyári abroncs, nagyon megnőhet a féktáv, a kisodródás esélye” – magyarázza a szakember. Hozzáteszi, az instabilitást fokozza, hogy
Igaz, hogy lehet téli gumival nyáron autózni – a fokozott kopás ellenére –, sőt sokaknak talán számottevő különbség sem tűnik fel az „egyszerű közlekedés” során, de a nyáritól való eltérés „húzósabb”, extrém helyzetben azonnal megmutatkozik – tudjuk meg. Azaz
Nyáron egyébként nincs annál rosszabb kombináció, mint a téli gumi-vizes aszfalt – magyarázza Szőcs Hunor.
Szőcs Hunor
Ami elméletileg mindenre jó, az igazából nem megfelelő semmire – hangzik a szakértői vélemény azzal kapcsolatban, hogy érdemes-e négy évszakos abroncsot használni Csíkban.
„Környékünkön nem ajánlott ez a spórolósként számon tartott köztes megoldás. Hogy miért? Mert ezek a téli-nyári, állandó használat miatt amúgy is hamarabb elkopnak, ráadásul a négy évszakos nyáron nem elég kemény, télen pedig nem elég puha ahhoz, hogy funkcióit maradéktalanul ellássa.
Mi azt javasoljuk az ügyfeleinknek, hogy nyáron nyári, télen téli gumival közlekedjenek” – részletezi Szőcs Hunor, a Sigma Gum vállalkozás egyik vezetője. Kiemeli, a négy évszakos abroncs „nem ötven százalékban téli és ötven százalékban nyári”, hanem jellemzően inkább – mintegy hetven százalékban – nyári (noha elvétve találni fordított arányú változatot is), azaz a csíki térségben ezért sem optimális.
Ha már gumicsere miatt a Sigma Gum szolgáltatóközpontba kerül az autó, érdemes igénybe venni a vállalkozás Safety24 nevű csomagját, amellyel szakemberek a gépkocsi huszonnégy – közlekedésbiztonság szempontjából létfontosságú – elemét veszik górcső alá.
„A téli időszak után nagyon fontos többek között a fékek átvizsgálása, hiszen a hó, jég, állandó nedvesség hatására a rendszer könnyebben és gyorsabban korrodálódik, és kellemetlen meglepetést okozhat a nem megfelelő működés a nyári, nagyobb sebességű közlekedéskor” – magyarázza Szőcs Hunor. Emellett a motorolaj megvizsgálása, esetenként cseréje is erősen ajánlott – télen „vékonyabb”, kisebb viszkozitású, nyáron „sűrűbb” olaj használata javasolt –, de a gumiharangokra (térségünkben közismertebb nevén „buksákra”) is kiemelt figyelmet kell fordítani, mivel ezek télen a hideg miatt ridegebbé válnak, így könnyebben „elfáradnak”, tönkremehetnek. A Safety24 csomagban ezeken túl a futómű többi elemét, a világítást, a folyadékokat, az akkumulátort is górcső alá veszik. „Jó egy ilyen átvizsgálást évente kétszer, de legalább egyszer megcsinálni, hiszen ha időben kiderülnek a kisebb problémák, azzal elkerülhetjük a dominóeffektust – egy rossz alkatrész több másik meghibásodását okozhatja –, és így a magas szervizszámlát” – összegzi a szakember.
(X – fizetett hirdetés)
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.