Balról jobbra: Miklea Hajnal igazgató, Csép Éva Andrea képviselő, Ferencz Erika örökbefogadó szülő
Fotó: Haáz Vince
Egyre többen szeretnének gyereket örökbe fogadni, de sok pár a hosszas eljárási procedúra miatt mégsem vág bele ebbe. Kevesen tudják, hogy egy korábbi törvénymódosítás révén már lecsökkent a várakozási idő, a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságon is arra biztatják az érdekelteket a szakemberek, hogy merjenek kérdezni, mert az információhiány is akadályát képezheti annak, hogy egy család örökbe fogadott gyerekkel egészüljön ki.
2019. március 11., 09:132019. március 11., 09:13
Egy család, egy házaspár, vagy egy egyedülálló felnőtt örökbefogadó szülővé válásának a feltételeiről tartottak sajtótájékoztatót a Maros megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságon.
Ha valaki elhatározta, hogy örökbe fogad egy gyereket, annak egy típusnyomtatványt kell kitöltenie és benyújtania az igazgatóságon, amelyben
Ezt követően tájékoztatást kap arról, hogy milyen iratokat kell tartalmaznia az iratcsomónak, amely az örökbefogadói státus kérvényezéséhez szükséges: személyi igazolvány és születési bizonyítvány, illetve házassági levél másolata, közjegyző előtt tett nyilatkozat arról, hogy az országban lakik, lakhatási bizonylat, jövedelem- és egészségügyi igazolás. Azoknak az iratait is mellékelni kell, akikkel együtt lakik a család, valamint egy bizonylatot arról, hogy az örökbefogadó szülő nincs eltiltva szülői minőségének a gyakorlásától, továbbá
Maros megyében jelenleg 164 az örökbe fogadható gyerekek száma. Köztük vannak a nehezen örökbeadható gyerekek is – mondta el Miklea Hajnal, a Maros megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője.
Hargita megyében lényegesen kisebb az adoptálható gyerekek száma, az örökbefogadásra váró pároké viszont nagyobb. Amint azt a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságon érdeklődve megtudtuk, jelenleg 49 adoptálható gyerek van a megyében, 30 család vár örökbefogadásra és 3 család esetében folyik a felmérés az örökbefogadáshoz szükséges szülői tanúsítvány kiállításához.
– tájékoztatta lapunkat Péter Veronika, az igazgatóság munkatársa.
A családnak előbb fényképet, kisfilmet és egy leírást mutatnak a gyerekről, akit az örökbefogadói státussal rendelkező igénylő elvárásai alapján választanak ki. Amennyiben a család személyesen is szeretné megismerni a gyereket, egy találkozást szerveznek a gyerek életterében. Ha továbbra is szeretnének vele kapcsolatban maradni, akkor további találkozók, ismerkedések következnek, majd egy hosszabb időszakra, 90 napra el is viheti magával a család, hogy leendő otthonával, a család többi tagjával is megismerkedhessen a gyerek.
„Ha az első, második, harmadik, negyedik és ötödik gyerek sem tetszik, akkor feltehetően az illetővel van valami probléma” – véli Miklea Hajnal.
Az örökbefogadott gyereket, annak fejlődését, új családjába történő beilleszkedését pszichológus kíséri figyelemmel két éven keresztül. Ez azt jelenti, hogy rendszeres látogatásokat tesz a családnál, elbeszélget a szülőkkel is, nem csak a gyerekkel, és jelentést ír a tapasztaltakról.
Könnyebbé tették az örökbefogadást, de így is sok feltételnek kell megfelelniük a szülőknek
Fotó: Kristó Róbert
Csép Éva Andrea parlamenti képviselő szeretné, ha az örökbefogadási törvényen változtatnának. „Az elsődleges feladat az örökbefogadási folyamat során tapasztalt bürokrácia visszaszorítása. Továbbá úgy kell módosítani a törvényt, hogy a gyermeknevelési szabadsághoz hasonlóan számítson bele a munkaévekbe az összeszokási szabadság is, valamint az ez időre kapott juttatás is legyen egyenrangú a gyermeknevelési szabadság ideje alatt kapott támogatással. Ugyanakkor
– indokolta a politikus a törvény módosításának a szükségességét.
Egyébként a tapasztalatok szerint az örökbefogadásra várók közül legtöbben 2 éves kor alatti gyereket vennének magukhoz, illetve még ennél is kisebbet. Ez főként azokra jellemző, akiknek nem lehet saját gyerekük: ők is szeretnék átélni az anyaság, illetve a szülővé válás minden pillanatát. A jelenlegi törvény értelmében 14 éves korig lehet örökbe fogadni egy gyereket, a törvénymódosítással azt is szeretnék elérni, hogy ezt a korhatárt növeljék 18 évre.
Az örökbefogadást a 2004-ben elfogadott, 273-as számú törvény szabályozza, amelyet az elmúlt évek során több alkalommal módosítottak. A módosítások révén
Ennek értelmében egy évről fél évre rövidítették le azt az időt, mialatt az igazgatóság szakemberei kötelesek felkutatni az árvaházban élő gyermekek szüleit, vérrokonait. A bíróságnak kötelessége 15 nap alatt kitűzni a gyermek ügyének tárgyalását. Az eljárás szerint ahhoz, hogy egy gyermek adoptálható legyen, a bíróságnak ezt ki kell mondania. Korábban megtörtént már, hogy több hónap is eltelt, amíg a bíróság napirendre tűzte a tárgyalást. Most az iratok benyújtásától számítva fél hónap áll az ítélőszék rendelkezésére. Az új jogszabály kimondja, hogy amennyiben a bíróságra beidézett szülők nem jelennek meg az első két tárgyaláson, a bíró megállapíthatja, hogy nem érdeklődnek gyermekük iránt, ezért megvonják tőlük szülői jogaikat.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Életmentő műtétre szorul egy dupla szárnytörést szenvedett gyöngybagoly, segítséget kérnek a szállításában.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024-2025-ös tanév második modulja, amely december 20-áig tart.
szóljon hozzá!