
Ferenczy István és Barti Tihamér a kórház udvarán. Háttérben a kicserélendő ablakok egy része
Fotó: Gergely Imre
Hárommillió lejes kormánytámogatáshoz jutott a gyergyószentmiklósi kórház, amiből több fontos, az orvoslást segítő készüléket vásárolhatnak, kicserélhetik az épület félezer ablakát, illetve aszfalt kerülhet az udvarra. Ez egészíti ki a járóbeteg-rendelő uniós forrásokból történő fejlesztését.
2020. január 21., 18:082020. január 21., 18:08
A gyergyószentmiklósi városi kórház papíron egészen új intézmény, végleges átadása 2008-ban történt, így felújításra hiába is pályáztak volna, annak ellenére, hogy az ablakok cseréje már évek óta esedékes. Az építése ugyanis jóval korábban elkezdődött, és a jelenlegi nyílászárók már közel harminc éve a helyükön vannak. Most mégis megtörténhet a kicserélésük – ismertette az intézmény udvarán megtartott sajtótájékoztatón Ferenczy István kórházmenedzser és Barti Tihamér, aki ezúttal az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnökeként volt jelen.
Mivel pályázati lehetőség nem volt, és a helyi önkormányzatnak aligha lett volna erre pénze, az ablakok cseréje a kormány támogatásával valósulhat meg, amelyet a bukaresti RMDSZ-lobbi ért el – közölte Barti Tihamér.
Az ötszáz ablak cseréje miatt nem állhat le a kórház működése, ezért úgy tervezik, hogy fokozatosan végzik a munkát,
Ez az ütem megfelelő lesz arra is, hogy kisebb helyi vállalkozások is sikeresen szerepeljenek a versenytárgyaláson, és vállalni tudják a feladatot, ami a gondosabb, nagyobb odafigyeléssel történő munka záloga is – fejtette ki Ferenczy István. A kivitelezésre az év második felében kerülhet sor.
Ennél hamarabb, már hónapokon belül használatba vehetik az itt dolgozó szakorvosok azt a két, egyenként 470 ezer lejbe kerülő laparoszkópot, amely szintén régi álom volt az intézményben. Újabb készülékkel bővül a sterilizáló is, ahová a múlt évben saját forrásokból vásároltak két új gépet a kórházban használt eszközök fertőtlenítésére – ezt bővítik most ki. Ferenczy István rámutatott,
Ilyen probléma azonban nem fordulhat elő – szögezte le.
Az utóbbi években jelentősen gyarapodott az itt dolgozó szakorvosok száma, és ezzel párhuzamosan növekedett az itt elvégzett műtétek, beavatkozások száma is. Emiatt az oxigénellátást biztosító jelenlegi generátor kapacitása szűkössé vált, és szükség van egy nagyobb beszerzése. Ez is megtörténik a mostani finanszírozásból.
A gépek beszerzéséhez tíz-, az építkezési munkálatokhoz pedig ötszázalékos önrésszel járul hozzá a város önkormányzata. Ez sem kis összeg, hiszen közel 300 ezer lejt jelent – hangzott el.
A poliklinikán is nagy változások jönnek
A kormánytól érkező hárommillió lej igazából kiegészíti a Gyergyószentmiklós önkormányzata által elnyert 9,33 millió lej értékű uniós finanszírozású támogatást. Ennek során komputertomográfot vásárolnak, és három röntgenkészülék, illetve új mammográf érkezik, de csontsűrűségmérőt, EEG-készüléket és echográfokat is beszereznek. Beépítik a tetőteret, aminek következtében új rendelőket alakíthatnak ki. A készülékek beszerzésére a versenytárgyalás már folyamatban van, várják a beszállítók ajánlatait.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!