
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Hargita megye igencsak kilóg a sorból a gazdatüntetések kapcsán: miközben Bukarest mellett nagyon sok megyében, így a szomszédos székelyföldi megyékben is tiltakozásra került sor, addig Hargita megyében megfontoltságra intik a gazdákat.
2024. január 16., 19:242024. január 16., 19:24
Január 15-én megbeszélésre került sor az érintett felekkel Hargita Megye Tanácsánál. Hargita megyében egyelőre megfontoltságra intenek, az ország több megyéjében utcára vonultak a mezőgazdászok – áll Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálatának közleményében.

Majdnem teljesen leállt a forgalom a Csernátont és Kézdivásárhelyt összekötő 11-es országúton a háromszéki gazdák keddi, spontán tüntetésének köszönhetően. Az akció során legalább száz traktor gyűlt össze Kézdiszéken.
„A kormány intézkedései miatt nagy nyomás alatt vannak a mezőgazdálkodók és a fuvarozók. Eddig sem volt egyszerű ezen a területen boldogulni, a kormány jelenlegi intézkedései pedig hatalmas terhet jelentenek a gazdák számára.
Eddig is és ezután is gazdáink mellett állunk, és lehetőségeinkhez mérten támogatjuk őket” – nyilatkozta a közlemény szerint Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
A Székely Gazdaszervezetek Egyesülete lehetőséget ad a három megyés közös érdekképviseletre, Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége kérdőívet készített, amelyet itt érhetnek el.
„A Vidékfejlesztési Egyesület, László Csongor vezetésével előkészíti a dokumentumokat egy petíció létrehozásához, mely által támogatni lehet a gazdaszervezetek kezdeményezéseit. A legfontosabb javaslatok, melyeket előterjesztenek: az állatjóléti támogatásokra vonatkozó előírások egyszerűsítése, külön támogatások bevezetése a vadkárok által sújtott megyékben, üzemanyag-támogatás nemcsak a jogi személyiségeknek, magánszemélyek is igényelhessék a gázolaj támogatást, el kellene törölni a különböző vállalkozási formák között a különbségeket, az ökológiai gazdálkodást végzők vagy átállási időszakban lévő gazdák támogatásait egy időben utalják a többi gazdáéval” – áll a közleményben.
Folytatódtak kedden és a megyék mintegy felére kiterjedtek a gazdák és fuvarozók forgalomlassító tüntetései. Közben a rendőrség bejelentette, hogy bűnvádi eljárást indított az erőszakra bujtogatók ellen. A hetedik napja demonstráló gazdák és fuvarozók a biztosítási tarifák, az üzemanyagra kivetett jövedéki adók és az országon áthaladó, havi több millió tonnányi ukrán gabonaexport általuk vélelmezett piactorzító hatásai ellen tiltakoznak. A traktorokat és teherautókat a rendőrség – erre vonatkozó engedély híján – a legtöbb helyen nem engedi be a nagyvárosokba, ezért a járművezetők az országutakon és a városok körgyűrűin, menetoszlopokba rendeződve, dudálva, zászlókat lobogtatva demonstrálnak.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
3 hozzászólás