Fotó: Farkas Orsolya
Majdnem teljesen leállt a forgalom a Csernátont és Kézdivásárhelyt összekötő 11-es országúton a háromszéki gazdák keddi, spontán tüntetésének köszönhetően. Az akció során legalább száz traktor gyűlt össze Kézdiszéken. A tüntetők több csapatban Uzon felé tartanak, ahol csatlakoznak hozzájuk orbaiszéki, erdővidéki társaik is.
2024. január 16., 12:312024. január 16., 12:31
2024. január 16., 20:302024. január 16., 20:30
Újabb, spontánul szerveződött gazdatüntetés és felvonulás zajlott kedden délelőtt Háromszéken.
A tüntetők jelenleg a rétyi keresztútnál tömörülnek, egyelőre nem tudni, onnan merre fognak tartani.
Fotó: Farkas Orsolya
A rajtaütésszerű tüntetést mostanra fokozott rendőri jelenlét kíséri, a települések bejáratnál figyelik, irányítják a forgalmat.
Fotó: Farkas Orsolya
Lassan, rendőri irányítás mellett halad a forgalom a rétyi útkereszteződésnél. A Brassó felőli, Uzonból érkező alsó-háromszéki tüntetők a körforgalom melletti benzinkútnál tartanak pihenőt. Réty felől érkező, javarészt zabola környéki gazdák is csatlakoztak a megmozduláshoz, akik nemrég indultak tovább a 11-es országúton Kézdivásárhely felé, így a Brassó felől érkező autósok csak araszolva haladnak.
Fotó: Farkas Orsolya
A konvojt csak elvétve tarkították teherautók, akiknek vezetői a kötelező felelősségbiztosítás drágítása miatt álltak be a tüntetők sorába.
Fotó: Farkas Orsolya
Egy uzoni mezőgazdász kérdésünkre kifejtette, hogy az ukrán gabona behozatala és az üzemanyag megemelkedett jövedéki adója csak két probléma a sok közül, többek között a műtrágyaárak növekedése, a gabona és napraforgó kritikán aluli eladási értéke is hátráltatja őket.
– fogalmazott.
Az erdővidékiek is megérkeztek a célállomáshoz délután 3 óra környékén, a baróti és nagyajtai jelzésű gépek sepsiszentgyörgyi arénáig vonultak. Mindeközben a 11-es országutat megszálló gazdák is hazafelé vették az irányt, így a tüntetés késő délután véget ért, a felvonulás problémamentesen lezajlott.
Fotó: Farkas Orsolya
Egy gelencei mezőgazdász érdeklődésünkkor felvilágosított, hogy a keddi akció alkalmával a Kovászna megyei gazdák nem csak figyelemfelkeltés céljából keltek útra, ugyanis
A gazdálkodó elmondta, hogy bár a mai körülmények erre nem feleltek meg, az elkövetkező napokban eljuttatják a hivatalba a Könczei Csaba RMDSZ-es parlamenti képviselő által is aláírt dokumentumot. A kérdésre, hogy a mezőgazdász szerint melyek a megfogalmazott igények közül a legfontosabbak, a válasz nagyon egyszerű:
Fotó: Farkas Orsolya
Ami a mezőgazdászokat illeti, vannak olyan érzékeny pontok, amelyekre minél hamarabb megoldást várnak a gazdák. Ezek közül első helyen szerepel a hazai gabonatermékek ára, ami mélyzuhanásba kezdett, miután Ukrajnából elkezdődött a beszállítás.
– magyarázta a tüntetés résztvevője, aki szerint a megkötések nélkül feleannyi pénzből is képesek lennének a termelésre, éppen úgy, ahogyan azt a szomszédos országban teszik.
Fotó: Farkas Orsolya
Éppen ezért a megyei gazdák így többek között a ukrán, moldovai eredetű, konstancai kikötőn keresztül beérkező termékek forgalmát csökkentenék legfeljebb 1 millió tonnára egy hónapban és minden Romániába beérkező mezőgazdasági- és élelmiszerterméket elektronikusan lepecsételnének és GPS-szel követnének nyomon. Ezenkívül igénylik, hogy
Fotó: Farkas Orsolya
A gelencei gazda kiemelte továbbá azt is, hogy a mezőgazdaságban dolgozók bére utáni adó csökkentését is szeretné elérni a közösség. „Ezelőtt egy pár évvel felemelték a minimálbért, úgy, hogy az állam magára vállalta az adózás bizonyos részét. Ezt november elsején eltörölte, tehát meghagyta a magas bérezést de utána az adókat is emelte. Ezek mind-mind megterhelő intézkedések” – magyarázta.
Fotó: Farkas Orsolya
A megfogalmazott pontokban szerepel, hogy kérnék legalább 100 millió eurós támogatáselkülönítést, amelyből bika- és juhhizlaló központokat létesíthetnek, ugyanakkor támogatást szeretnének a legkevesebb ötven taggal rendelkező mezőgazdasági szövetkezetek és a termelői társulatok számára.
A megye gazdái remélik, hogy az összefogás meghozza a gyümölcsét és a tiltakozásnak meglesz az eredménye és a kéréseik hivatalos úton is eljutnak a kormányhoz a prefektúrán keresztül.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
szóljon hozzá!