Fotó: Farkas Orsolya
Majdnem teljesen leállt a forgalom a Csernátont és Kézdivásárhelyt összekötő 11-es országúton a háromszéki gazdák keddi, spontán tüntetésének köszönhetően. Az akció során legalább száz traktor gyűlt össze Kézdiszéken. A tüntetők több csapatban Uzon felé tartanak, ahol csatlakoznak hozzájuk orbaiszéki, erdővidéki társaik is.
2024. január 16., 12:312024. január 16., 12:31
2024. január 16., 20:302024. január 16., 20:30
Újabb, spontánul szerveződött gazdatüntetés és felvonulás zajlott kedden délelőtt Háromszéken.
A tüntetők jelenleg a rétyi keresztútnál tömörülnek, egyelőre nem tudni, onnan merre fognak tartani.
Fotó: Farkas Orsolya
A rajtaütésszerű tüntetést mostanra fokozott rendőri jelenlét kíséri, a települések bejáratnál figyelik, irányítják a forgalmat.
Fotó: Farkas Orsolya
Lassan, rendőri irányítás mellett halad a forgalom a rétyi útkereszteződésnél. A Brassó felőli, Uzonból érkező alsó-háromszéki tüntetők a körforgalom melletti benzinkútnál tartanak pihenőt. Réty felől érkező, javarészt zabola környéki gazdák is csatlakoztak a megmozduláshoz, akik nemrég indultak tovább a 11-es országúton Kézdivásárhely felé, így a Brassó felől érkező autósok csak araszolva haladnak.
Fotó: Farkas Orsolya
A konvojt csak elvétve tarkították teherautók, akiknek vezetői a kötelező felelősségbiztosítás drágítása miatt álltak be a tüntetők sorába.
Fotó: Farkas Orsolya
Egy uzoni mezőgazdász kérdésünkre kifejtette, hogy az ukrán gabona behozatala és az üzemanyag megemelkedett jövedéki adója csak két probléma a sok közül, többek között a műtrágyaárak növekedése, a gabona és napraforgó kritikán aluli eladási értéke is hátráltatja őket.
– fogalmazott.
Az erdővidékiek is megérkeztek a célállomáshoz délután 3 óra környékén, a baróti és nagyajtai jelzésű gépek sepsiszentgyörgyi arénáig vonultak. Mindeközben a 11-es országutat megszálló gazdák is hazafelé vették az irányt, így a tüntetés késő délután véget ért, a felvonulás problémamentesen lezajlott.
Fotó: Farkas Orsolya
Egy gelencei mezőgazdász érdeklődésünkkor felvilágosított, hogy a keddi akció alkalmával a Kovászna megyei gazdák nem csak figyelemfelkeltés céljából keltek útra, ugyanis
A gazdálkodó elmondta, hogy bár a mai körülmények erre nem feleltek meg, az elkövetkező napokban eljuttatják a hivatalba a Könczei Csaba RMDSZ-es parlamenti képviselő által is aláírt dokumentumot. A kérdésre, hogy a mezőgazdász szerint melyek a megfogalmazott igények közül a legfontosabbak, a válasz nagyon egyszerű:
Fotó: Farkas Orsolya
Ami a mezőgazdászokat illeti, vannak olyan érzékeny pontok, amelyekre minél hamarabb megoldást várnak a gazdák. Ezek közül első helyen szerepel a hazai gabonatermékek ára, ami mélyzuhanásba kezdett, miután Ukrajnából elkezdődött a beszállítás.
– magyarázta a tüntetés résztvevője, aki szerint a megkötések nélkül feleannyi pénzből is képesek lennének a termelésre, éppen úgy, ahogyan azt a szomszédos országban teszik.
Fotó: Farkas Orsolya
Éppen ezért a megyei gazdák így többek között a ukrán, moldovai eredetű, konstancai kikötőn keresztül beérkező termékek forgalmát csökkentenék legfeljebb 1 millió tonnára egy hónapban és minden Romániába beérkező mezőgazdasági- és élelmiszerterméket elektronikusan lepecsételnének és GPS-szel követnének nyomon. Ezenkívül igénylik, hogy
Fotó: Farkas Orsolya
A gelencei gazda kiemelte továbbá azt is, hogy a mezőgazdaságban dolgozók bére utáni adó csökkentését is szeretné elérni a közösség. „Ezelőtt egy pár évvel felemelték a minimálbért, úgy, hogy az állam magára vállalta az adózás bizonyos részét. Ezt november elsején eltörölte, tehát meghagyta a magas bérezést de utána az adókat is emelte. Ezek mind-mind megterhelő intézkedések” – magyarázta.
Fotó: Farkas Orsolya
A megfogalmazott pontokban szerepel, hogy kérnék legalább 100 millió eurós támogatáselkülönítést, amelyből bika- és juhhizlaló központokat létesíthetnek, ugyanakkor támogatást szeretnének a legkevesebb ötven taggal rendelkező mezőgazdasági szövetkezetek és a termelői társulatok számára.
A megye gazdái remélik, hogy az összefogás meghozza a gyümölcsét és a tiltakozásnak meglesz az eredménye és a kéréseik hivatalos úton is eljutnak a kormányhoz a prefektúrán keresztül.
Két nő életét vesztette vasárnap kora este egy Brassó megyei balesetben, miután két személyautó és egy teherautó ütközött össze az 1-es országúton Persány és Vledény között.
Szombaton a rendőrök összesen 656 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, 74-nek alkohol, 12-nek drog hatása alatt történő vezetés miatt – számolt be vasárnap a belügyminisztérium.
Ezek az idők nem könnyűek, és ezek a nem könnyű idők tették újra aktuálissá az 1848-as üzeneteket – hangzik el március 15-én Székelyudvarhelyen készült videónkban.
Hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország magashegyi térségeire.
Halálos áramütés ért egy 41 éves férfit a székelyföldvári vonatállomáson, miközben felszállt a mozdonyra azzal a céllal, hogy megjavítsa.
A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt vasárnap 4 óra 32 perckor Galac megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Noha még a vásárnap jó része hátra van, nehéz lenne a héten ennél kiélezettebb helyzetű videót találni, sőt, talán a hónapban is.
Időutazásnak is beillő élő történelemórák színesítették a márciusi ifjak emléke előtti tisztelgést Székelyudvarhelyen.
A Csíki- és Kászoni-medencét összekötő hágón egy teljes órára lezárták a forgalmat szombaton, hogy csendben emlékezhessenek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire, a Tuzson János egysége által vívott nyergestetői csatára.
Hankó Balázs kulturális és innovációs minisztertől vehette át a magyar köztársasági elnök által adományozott kitüntetését Nagy Anna, Székely Emese, Józsa István, Mátyás-János László, dr. Péter Sándor és Kiss Imre Csíkszeredában szombaton este.
szóljon hozzá!