Aki nem tartózkodik azon a településen, ahová a lakcíme szól, a megyén belül bármelyik szavazóhelyiségében leadhatja szavazatát
Fotó: László Ildikó
Vasárnap újabb választást tartanak Romániában, a felnőtt korú polgárok ezúttal az őket képviselő szenátorokra és parlamenti képviselőkre szavazhatnak. De miként tehetik meg ezt azok, akik nem tartózkodnak otthon, vagy ideiglenes lakcímbejegyzésük van?
2024. november 29., 20:442024. november 29., 20:44
A legegyértelműbb azoknak a helyzete, akik lakhelyükön tartózkodnak vasárnap, ők ugyanis ott adhatják le szavazatukat, ahol máskor is szokták: abban a szavazókörzetben, ahová az utca, amelyben laknak, tartozik.
– erősítette meg érdeklődésünkre Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője.
Fotó: László Ildikó
Ugyanez érvényes azokra is, akik ideiglenes lakcímbejegyzéssel (flotant) rendelkeznek.
– közölte a szóvivő, hozzáfűzve, hogy ez az ideiglenes lakcímbejegyzéssel rendelkezőkre is érvényes.
Fotó: László Ildikó
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) által közzétett választói útmutató erről a következőket írja: „Ha a szavazás napján a választópolgár ugyanazon választókerület (az adott megye – szerk. megj.) egy másik közigazgatási egységében (egy másik városban vagy községben – szerk. megj.) tartózkodik, akkor a lakhelye vagy a bejegyzett tartózkodási helye szerinti választókerület bármelyik szavazóhelyiségében szavazhat.”
Fontos tudni ugyanakkor, hogy
Tehát annak, aki ezt nem tette meg, és más megyében tartózkodik vasárnap, vissza kell térnie a lakcíme szerinti megyébe, hogy szavazni tudjon.
Fotó: László Ildikó
Azok, akik nem tudják, melyik szavazókörzetben adhatják le szavazatukat, megtudhatják az Állandó Választási Hatóság (AEP) választói névjegyzékének honlapján, megadva a családnevüket, személyi számukat, és kiválasztva a választás típusát (parlamenti választások).
Nem árt ellenőrizni a szavazás előtt a személyazonossági igazolvány érvényességi idejét is, ugyanis lejárt személyivel nem lehet szavazni.
– tudtuk meg a megyei prefektusi hivatal szóvivőjétől. Ez hasonlóan történt múlt vasárnap is, az elnökválasztás első fordulójának napján, tudomása szerint akkor hetven új személyazonossági igazolványt vehettek át azok, akiknek lejárt a régi érvényessége.
Fotó: Tuchiluș Alex
Azok viszont, akik vasárnapig nem kapják meg új igazolványukat, és csak a csere idejére kapott igazolással rendelkeznek, nem szavazhatnak, azt ugyanis nem fogadják el a szavazóközpontokban – válaszolta kérdésünkre Adrian Pănescu.
Hargita megyében 263 816 választópolgár szerepel az állandó választási listán a november 24-ei adatok szerint.
Fotó: Tuchiluș Alex
Közülük 250 165-en rendelkeznek kártya formájú személyazonossági igazolvánnyal, a fennmaradó mintegy 13 ezer személynek még könyvecske formájú igazolványa van. Utóbbiak pecsétet kapnak igazolványukba, amikor leadják szavazatukat.
A megye számára mind a szenátorjelöltek, mind a képviselőjelöltek megválasztására 290 663 szavazólapot nyomtattak ki. Öntapadós bélyegekből 275 499 darabot, Votat (Szavazott) feliratú bélyegzőből pedig 1460 darabot – szavazóhelyiségenként 5-öt – biztosítanak a megyének.
Fotó: Haáz Vince
A belügyminisztériumhoz tartozó szervek – rendőrség, csendőrség, tűzoltóság – szükség esetén készen állnak a beavatkozásra, és szervezési szempontból minden szükséges intézkedést megtettek a szavazóhelyiségek és a körzeti választási irodák biztonsága, valamint a közrend biztosítása érdekében a választások ideje alatt és azt megelőzően – tájékoztat Hargita Megye Prefektusi Hivatala.
„Résen” van az elektronikus rendszer
Az elektronikus rendszer egyébként kiszűri azt, ha valaki megpróbál kétszer szavazni, tehát bűnügyi dossziéval végezheti, aki ezt megkísérli – hívta fel a figyelmet Adrian Pănescu. Az elnökválasztások első fordulójában volt egy ilyen jellegű gyanús eset: Hargita megyében jelentkezett szavazásra egy más megyében élő választópolgár, majd hazatérve ott is bement egy szavazóhelyiségbe; igaz, ott azt mondta, hogy „csak le akarta ellenőriztetni magát”. Megpróbált szavazni ugyanakkor egy 71 éves férfi is, aki korábban hosszú időre minősített emberölésért volt elítélve, és az ítélet részét képezte a választójogtól való megfosztás. Ő ezt valószínűleg elfelejtette, de a hatóságok ebben az ügyben is bűnügyi dossziét nyitottak.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!