
Egybehangzó vélemény: az egészségügyi előírásokat be kell tartani
Fotó: Pinti Attila
Szerencse, genetika, jó levegő, elzártság – ezeket sorolták azok a Maros megyei településvezetők, akiktől arról érdeklődtünk, hogy hogyan sikerült fertőzésmentesen tartani az általuk vezetett falvakat, községeket. Hiszen Székelyvéckén, de Sóváradon is a járvány kezdete óta szinte egyáltalán nem volt fertőzés. Hargita megyében három olyan település volt, ahol a járvány kezdete óta csupán öt koronavírusos esetet azonosítottak.
2020. november 25., 11:022020. november 25., 11:02
Maros megyében a prefektusi hivatal hetente közli, hogy milyen a fertőzöttségi arány a városokban, községekben. Ez egy ideig fontos volt az oktatási intézmények és a vendéglátóipari egységek szempontjából is, de amióta ezek zárva vannak, főleg a lakosság tájékoztatását szolgálja. A hétfői adatok szerint vannak olyan települések Maros megyében, ahol az elmúlt két hétben egyetlen új fertőzöttet sem azonosítottak. Ilyen többek között Bala, Kozmatelke, de a magyarok lakta Sóvárad és Székelyvécke is. A legfrissebb listán ott van, nulla esettel Gyulakuta is, de korábban ott voltak nyilvántartott koronavírusos személyek.
A Szováta szomszédságában levő Sóvárad polgármestere, Bíró Csaba, a Székelyhonnak elmondta, hogy nincs titkos receptjük, amivel megvédték magukat a fertőzéstől, hacsak nem a genetikájuknak köszönhetik – jelentsen utóbbi bármit is.
Vannak falus társaink, akik Szovátára gyárakban vagy vendéglátó-ipari egységekben dolgoznak, őket többször tesztelték, de senki nem volt fertőzött. A tavasz óta összesen két pozitív eset volt a településen, de esetükben is a második teszt már negatív volt. Biztos, hogy a természeti adottságok is hozzájárulnak ahhoz, hogy elkerült minket a koronavírus” – vélekedett a településvezető.
Isten hát mögötti település Székelyvécke – mondta Fekete Pál polgármester, aki részben az elzártsággal is magyarázza, hogy nem betegedtek meg az emberek. Van egy-két csoport, aki a villany-, illetve a gázszolgáltatónál dolgozik, de ők többnyire kint végzik a munkát, így lehet, hogy azért nem hozták haza a vírust. A járvány kezdete óta egyetlen személy betegedett meg, aki Marosvásárhelyen dolgozik, ő két hetet volt otthon, de senkit nem fertőzött meg. A polgármestertől megtudtuk, hogy
„Szerencsénk is volt, hogy eddig megúsztuk. Reméljük ezután is elkerül a vírus és várjuk, hogy visszatérjen az élet a rendes kerékvágásba, legyen élettel teli a településünk” – fogalmazott.
Hargita megyében három olyan település van, ahol a járvány kezdete óta csupán 5 fertőzöttet azonosítottak: Székelyandrásfalva, Homoródalmás és Kányád. Homoródalmás polgármestere, Tikosi László a Székelyhonnak elmondta, hogy az önkormányzat nagyon odafigyelt az egészségügyi előírások betartására: a maszkviselésre, a fertőtlenítésre. Idén nem tartották meg a közkedvelt falunapokat sem. A Székelyudvarhelyre, Csíkszeredába munkába ingázók inkább személygépkocsival közlekednek, általában 1-2 személy utazik együtt.
– mondta.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!