
Egybehangzó vélemény: az egészségügyi előírásokat be kell tartani
Fotó: Pinti Attila
Szerencse, genetika, jó levegő, elzártság – ezeket sorolták azok a Maros megyei településvezetők, akiktől arról érdeklődtünk, hogy hogyan sikerült fertőzésmentesen tartani az általuk vezetett falvakat, községeket. Hiszen Székelyvéckén, de Sóváradon is a járvány kezdete óta szinte egyáltalán nem volt fertőzés. Hargita megyében három olyan település volt, ahol a járvány kezdete óta csupán öt koronavírusos esetet azonosítottak.
2020. november 25., 11:022020. november 25., 11:02
Maros megyében a prefektusi hivatal hetente közli, hogy milyen a fertőzöttségi arány a városokban, községekben. Ez egy ideig fontos volt az oktatási intézmények és a vendéglátóipari egységek szempontjából is, de amióta ezek zárva vannak, főleg a lakosság tájékoztatását szolgálja. A hétfői adatok szerint vannak olyan települések Maros megyében, ahol az elmúlt két hétben egyetlen új fertőzöttet sem azonosítottak. Ilyen többek között Bala, Kozmatelke, de a magyarok lakta Sóvárad és Székelyvécke is. A legfrissebb listán ott van, nulla esettel Gyulakuta is, de korábban ott voltak nyilvántartott koronavírusos személyek.
A Szováta szomszédságában levő Sóvárad polgármestere, Bíró Csaba, a Székelyhonnak elmondta, hogy nincs titkos receptjük, amivel megvédték magukat a fertőzéstől, hacsak nem a genetikájuknak köszönhetik – jelentsen utóbbi bármit is.
Vannak falus társaink, akik Szovátára gyárakban vagy vendéglátó-ipari egységekben dolgoznak, őket többször tesztelték, de senki nem volt fertőzött. A tavasz óta összesen két pozitív eset volt a településen, de esetükben is a második teszt már negatív volt. Biztos, hogy a természeti adottságok is hozzájárulnak ahhoz, hogy elkerült minket a koronavírus” – vélekedett a településvezető.
Isten hát mögötti település Székelyvécke – mondta Fekete Pál polgármester, aki részben az elzártsággal is magyarázza, hogy nem betegedtek meg az emberek. Van egy-két csoport, aki a villany-, illetve a gázszolgáltatónál dolgozik, de ők többnyire kint végzik a munkát, így lehet, hogy azért nem hozták haza a vírust. A járvány kezdete óta egyetlen személy betegedett meg, aki Marosvásárhelyen dolgozik, ő két hetet volt otthon, de senkit nem fertőzött meg. A polgármestertől megtudtuk, hogy
„Szerencsénk is volt, hogy eddig megúsztuk. Reméljük ezután is elkerül a vírus és várjuk, hogy visszatérjen az élet a rendes kerékvágásba, legyen élettel teli a településünk” – fogalmazott.
Hargita megyében három olyan település van, ahol a járvány kezdete óta csupán 5 fertőzöttet azonosítottak: Székelyandrásfalva, Homoródalmás és Kányád. Homoródalmás polgármestere, Tikosi László a Székelyhonnak elmondta, hogy az önkormányzat nagyon odafigyelt az egészségügyi előírások betartására: a maszkviselésre, a fertőtlenítésre. Idén nem tartották meg a közkedvelt falunapokat sem. A Székelyudvarhelyre, Csíkszeredába munkába ingázók inkább személygépkocsival közlekednek, általában 1-2 személy utazik együtt.
– mondta.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!