
Egybehangzó vélemény: az egészségügyi előírásokat be kell tartani
Fotó: Pinti Attila
Szerencse, genetika, jó levegő, elzártság – ezeket sorolták azok a Maros megyei településvezetők, akiktől arról érdeklődtünk, hogy hogyan sikerült fertőzésmentesen tartani az általuk vezetett falvakat, községeket. Hiszen Székelyvéckén, de Sóváradon is a járvány kezdete óta szinte egyáltalán nem volt fertőzés. Hargita megyében három olyan település volt, ahol a járvány kezdete óta csupán öt koronavírusos esetet azonosítottak.
2020. november 25., 11:022020. november 25., 11:02
Maros megyében a prefektusi hivatal hetente közli, hogy milyen a fertőzöttségi arány a városokban, községekben. Ez egy ideig fontos volt az oktatási intézmények és a vendéglátóipari egységek szempontjából is, de amióta ezek zárva vannak, főleg a lakosság tájékoztatását szolgálja. A hétfői adatok szerint vannak olyan települések Maros megyében, ahol az elmúlt két hétben egyetlen új fertőzöttet sem azonosítottak. Ilyen többek között Bala, Kozmatelke, de a magyarok lakta Sóvárad és Székelyvécke is. A legfrissebb listán ott van, nulla esettel Gyulakuta is, de korábban ott voltak nyilvántartott koronavírusos személyek.
A Szováta szomszédságában levő Sóvárad polgármestere, Bíró Csaba, a Székelyhonnak elmondta, hogy nincs titkos receptjük, amivel megvédték magukat a fertőzéstől, hacsak nem a genetikájuknak köszönhetik – jelentsen utóbbi bármit is.
Vannak falus társaink, akik Szovátára gyárakban vagy vendéglátó-ipari egységekben dolgoznak, őket többször tesztelték, de senki nem volt fertőzött. A tavasz óta összesen két pozitív eset volt a településen, de esetükben is a második teszt már negatív volt. Biztos, hogy a természeti adottságok is hozzájárulnak ahhoz, hogy elkerült minket a koronavírus” – vélekedett a településvezető.
Isten hát mögötti település Székelyvécke – mondta Fekete Pál polgármester, aki részben az elzártsággal is magyarázza, hogy nem betegedtek meg az emberek. Van egy-két csoport, aki a villany-, illetve a gázszolgáltatónál dolgozik, de ők többnyire kint végzik a munkát, így lehet, hogy azért nem hozták haza a vírust. A járvány kezdete óta egyetlen személy betegedett meg, aki Marosvásárhelyen dolgozik, ő két hetet volt otthon, de senkit nem fertőzött meg. A polgármestertől megtudtuk, hogy
„Szerencsénk is volt, hogy eddig megúsztuk. Reméljük ezután is elkerül a vírus és várjuk, hogy visszatérjen az élet a rendes kerékvágásba, legyen élettel teli a településünk” – fogalmazott.
Hargita megyében három olyan település van, ahol a járvány kezdete óta csupán 5 fertőzöttet azonosítottak: Székelyandrásfalva, Homoródalmás és Kányád. Homoródalmás polgármestere, Tikosi László a Székelyhonnak elmondta, hogy az önkormányzat nagyon odafigyelt az egészségügyi előírások betartására: a maszkviselésre, a fertőtlenítésre. Idén nem tartották meg a közkedvelt falunapokat sem. A Székelyudvarhelyre, Csíkszeredába munkába ingázók inkább személygépkocsival közlekednek, általában 1-2 személy utazik együtt.
– mondta.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!