
Egybehangzó vélemény: az egészségügyi előírásokat be kell tartani
Fotó: Pinti Attila
Szerencse, genetika, jó levegő, elzártság – ezeket sorolták azok a Maros megyei településvezetők, akiktől arról érdeklődtünk, hogy hogyan sikerült fertőzésmentesen tartani az általuk vezetett falvakat, községeket. Hiszen Székelyvéckén, de Sóváradon is a járvány kezdete óta szinte egyáltalán nem volt fertőzés. Hargita megyében három olyan település volt, ahol a járvány kezdete óta csupán öt koronavírusos esetet azonosítottak.
2020. november 25., 11:022020. november 25., 11:02
Maros megyében a prefektusi hivatal hetente közli, hogy milyen a fertőzöttségi arány a városokban, községekben. Ez egy ideig fontos volt az oktatási intézmények és a vendéglátóipari egységek szempontjából is, de amióta ezek zárva vannak, főleg a lakosság tájékoztatását szolgálja. A hétfői adatok szerint vannak olyan települések Maros megyében, ahol az elmúlt két hétben egyetlen új fertőzöttet sem azonosítottak. Ilyen többek között Bala, Kozmatelke, de a magyarok lakta Sóvárad és Székelyvécke is. A legfrissebb listán ott van, nulla esettel Gyulakuta is, de korábban ott voltak nyilvántartott koronavírusos személyek.
A Szováta szomszédságában levő Sóvárad polgármestere, Bíró Csaba, a Székelyhonnak elmondta, hogy nincs titkos receptjük, amivel megvédték magukat a fertőzéstől, hacsak nem a genetikájuknak köszönhetik – jelentsen utóbbi bármit is.
Vannak falus társaink, akik Szovátára gyárakban vagy vendéglátó-ipari egységekben dolgoznak, őket többször tesztelték, de senki nem volt fertőzött. A tavasz óta összesen két pozitív eset volt a településen, de esetükben is a második teszt már negatív volt. Biztos, hogy a természeti adottságok is hozzájárulnak ahhoz, hogy elkerült minket a koronavírus” – vélekedett a településvezető.
Isten hát mögötti település Székelyvécke – mondta Fekete Pál polgármester, aki részben az elzártsággal is magyarázza, hogy nem betegedtek meg az emberek. Van egy-két csoport, aki a villany-, illetve a gázszolgáltatónál dolgozik, de ők többnyire kint végzik a munkát, így lehet, hogy azért nem hozták haza a vírust. A járvány kezdete óta egyetlen személy betegedett meg, aki Marosvásárhelyen dolgozik, ő két hetet volt otthon, de senkit nem fertőzött meg. A polgármestertől megtudtuk, hogy
„Szerencsénk is volt, hogy eddig megúsztuk. Reméljük ezután is elkerül a vírus és várjuk, hogy visszatérjen az élet a rendes kerékvágásba, legyen élettel teli a településünk” – fogalmazott.
Hargita megyében három olyan település van, ahol a járvány kezdete óta csupán 5 fertőzöttet azonosítottak: Székelyandrásfalva, Homoródalmás és Kányád. Homoródalmás polgármestere, Tikosi László a Székelyhonnak elmondta, hogy az önkormányzat nagyon odafigyelt az egészségügyi előírások betartására: a maszkviselésre, a fertőtlenítésre. Idén nem tartották meg a közkedvelt falunapokat sem. A Székelyudvarhelyre, Csíkszeredába munkába ingázók inkább személygépkocsival közlekednek, általában 1-2 személy utazik együtt.
– mondta.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!