Fotó: Jancsó László
A Mézben az egészség, borban az igazság mottó jegyében szombaton rendkívüli eseménynek adott otthont a Csíki Játékszín nagyterme, ahol székelyföldi és magyarországi méhészek, egyházi, városi és megyei elöljárók, valamint szép számú vendégsereg jelenlétében megalakult a Csíkszéki Mézlovagrend.
2011. március 26., 14:102011. március 26., 14:10
2011. március 27., 17:162011. március 27., 17:16
Az egyházi méltóságok megáldják a zászlót
A Hargita Megyei Méhészegyesület szervezésében összesen tizenegy csíki méhészt ütöttek lovaggá ünnepélyes keretek között a csíkszeredai színházban, ahol ünnepi beszédet mondott Ráduly Róbert Kálmán, a megyeszékhely polgármestere. Az elöljáró megjegyezte: a méhészet az egyik legrégebbi szakma, legalább 20 ezer esztendős, ezért külön gratulált a jelenlévőknek, hogy ezt az ősi mesterséget választották hivatásuknak. Elmesélte, hogy nagyapja édesítéshez kizárólag mézet használt, cukrot sosem, hisz jogosan, méregnek tartotta. „Az a rend, ami itt megalakult, az a zászló, amit felszenteltek, legyen egy örök életen át kísérő szimbólum” – fogalmazott a polgármester.
A lovaggá avatási szertartás a mézlovagrendek felvonulásával kezdődött. A jeles eseményen egyedi, díszes ruhákban, szépen hímzett zászlókkal felvonult a Zala megyei Ambrózia Mézlovagrend (Söjtör), a nemrég alakult Udvarhelyszéki Mézlovagrend, valamint a Csíkszéki Mézlovagrend leendő tagjai, akiket Németh Zsolt, az Ambrózia Mézlovagrend nagymestere ütött lovaggá. Németh röviden ismertette a söjtöri lovagrend 2005-ös megalakulását és tevékenységét. Elmondta: a lovagrend azért alakult, hogy népszerűsítse a magyar, azon belül a zalai akácmézet. Tizenhat taggal jött létre a rend, jelenleg huszonkét tagot számlál. Minden mézlovagrend feladata a méhészeti termékek, népszerűsítése, díszes palástjaikban, különlegesen hímzett zászlóikkal pedig rendszeresen felvonulnak méhészeti rendezvényeken – fogalmazott Németh. Hozzáfűzte: szeretné, hogy a helyi mézlovagrendek minél jobban megismertessék a nagyközönséggel a székely mézet.
Az avatási szertartást és eskütételt követően az egyházi elöljárók – Asztrik atya és Szatmári Ingrid református lelkész – megáldották a zsinórozott palástban és Bocskai sapkában felsorakozott csíki mézlovagokat és zászlójukat, melynek felirata: „Szép Szűz Mária/Könyörögj érettünk/Mézben az egészség/Csíkszéki Mézlovagrend.”
Az Ambrózia Mézlovagrend nagymestere a csíkiak zászlójára felkötötte a piros, fehér, zöld színű nemzeti szalagot, majd helyi óvodások egy csoportja nagyszerű előadással kedveskedett a jelenlévőknek.
A rendezvényen az udvarhelyszéki méhészek meghívására felvonult a balázsfalvi mézvásáron nemrég megválasztott mézkirálynő és négy udvarhölgye. Az ünnepélyes műsort a szakmai előadások követték. A Hargita Megyei Méhészegyesület a nap folyamán a Böjte Csaba atya által alapított árvaház számára is gyűjtést szervezett.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!