A magyarországi mézlovagrendek mintájára a csíkszéki méhészek is megalakítják a közeljövőben saját mézlovagrendjüket. Közel tíz méhész jelezte eddig csatlakozását a kezdeményezéshez, mely komoly előkészületeket igényel, hisz saját, jellegzetes ruházatot, illetve zászlót kell tervezni és megvarratni.
2011. január 23., 12:452011. január 23., 12:45
2011. január 23., 14:132011. január 23., 14:13
Magyarországon a borlovagrendek mintájára jöttek létre a mézlovagrendek. 2003. november 8-án a Baja és Körzete Méhész Klub Egyesület néhány tagja megalapította Magyarország és egyben Európa első méz lovagrendjét. A lovagrend alapításának célja a méz és méhészeti termékek népszerűsítése, valamint a Szent Ambrus-legenda ápolása ország-világ előtt. Szent Ambrus a méhészek védőszentje.
Legendája egy csecsemőkori történést úgy értelmez, mint próféciát a későbbi mézajkú prédikátorról és himnuszköltőről: Ambrus bölcsője egyszer kint ringott a ház udvarán. Egyszer csak egy méhraj zúgta körül, s rátelepedett a bölcsőre. A méhek teljesen ellepték a gyermeket. Anyja rémülten kiáltott föl: „Ha ez a gyermek életben marad, nagy ember lesz belőle!” A kicsi Ambrust egyetlen méhecske sem szúrta meg, semmi baja nem esett.
Az első mézlovagrend megalakulása óta az anyaországban számos hasonló rend alakult, így már létezik a mézlovagok szövetsége is, melyhez hasonlóan idővel létrehozhatják a székelyföldi mézlovagrendek szövetségét.
Lázár Tibor, a Hargita Megyei Méhész Egyesület elnöke az országban egyedülálló kezdeményezéssel kapcsolatban elmondta: egy nemrégiben megtartott gyűlésen határozták el a csíkszéki méhészek egy mézlovagrend megalakítását, viszont ezzel párhuzamosan az udvarhelyi méhészek is készülnek hasonló rend megalakítására.
A Csíkszéki Mézlovagrendnek ugyancsak célja a méz szélesebb körű megismertetése, tisztaságának megőrzése és védelme. Tagjai komoly emberek, akik a szakmában minden szinten becsületesen helytállnak, és tudásban példát mutatnak. Lázár kifejtette: most tervezik a lovagrend egyenruháját, melyeken a székely jelképek lesznek láthatók, ehhez tartozik majd egy süveg is. Zászlót is terveznek, amin valószínűleg a Szűzanya képe lesz látható, valamint a nap és a hold és egy méhkas. A tervek szerint alapszíne a zöld lesz. A lovagrend jelmondata: „Borban az igazság, mézben az egészség”. A rend nem egy zárt csoportosulás, továbbra is várják a csíki méhészek jelentkezését. A lovagrend hivatalos megalakulására valamikor március végén fog sor kerülni egyházi méltóságok részvételével.
A Csíkszéki Mézlovagrend hosszú távú tervei között szerepel mézkirálynő választása. A megmérettetésre jelentkezőknek többek között fiatalnak, szépnek, a méhészethez értőnek kell lenni, aki egy esztendeig a méz követének szerepét is felvállalja majd.
Méhésztanfolyam indul
Február 1-jén méhésztanfolyamot indít a Hargita Megyei Méhész Egyesület. Összesen két osztályt indítanak ötvenhat hellyel. Pillanatnyilag negyvenegy jelentkező van, így várják a további érdeklődőket a kurzusra, mely három hónapig tart és a hallgatók alapos szakmai felkészítést kapnak, mely megfelel az uniós elvárásoknak.
Közel 8,5 millió lejt szavazott meg Hargita Megye Tanácsa pénteki rendkívüli ülésén a Csík-térségi településeknek. A hatszázalékos adóvisszaosztásból származó pénzt az infrastrukturális és európai uniós projektek fejlesztésére szánják.
Ha április 11-e, akkor Tizenegy: a magyar költészet napján ismét megrendezték a Csíki Játékszín hagyományos irodalmi eseményét. Idén Szabó Lőrinc munkássága előtt tisztelegtek, az ünnepség különleges apropója a költő születésének 125. évfordulója.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!