A magyarországi mézlovagrendek mintájára a csíkszéki méhészek is megalakítják a közeljövőben saját mézlovagrendjüket. Közel tíz méhész jelezte eddig csatlakozását a kezdeményezéshez, mely komoly előkészületeket igényel, hisz saját, jellegzetes ruházatot, illetve zászlót kell tervezni és megvarratni.
2011. január 23., 12:452011. január 23., 12:45
2011. január 23., 14:132011. január 23., 14:13
Magyarországon a borlovagrendek mintájára jöttek létre a mézlovagrendek. 2003. november 8-án a Baja és Körzete Méhész Klub Egyesület néhány tagja megalapította Magyarország és egyben Európa első méz lovagrendjét. A lovagrend alapításának célja a méz és méhészeti termékek népszerűsítése, valamint a Szent Ambrus-legenda ápolása ország-világ előtt. Szent Ambrus a méhészek védőszentje.
Legendája egy csecsemőkori történést úgy értelmez, mint próféciát a későbbi mézajkú prédikátorról és himnuszköltőről: Ambrus bölcsője egyszer kint ringott a ház udvarán. Egyszer csak egy méhraj zúgta körül, s rátelepedett a bölcsőre. A méhek teljesen ellepték a gyermeket. Anyja rémülten kiáltott föl: „Ha ez a gyermek életben marad, nagy ember lesz belőle!” A kicsi Ambrust egyetlen méhecske sem szúrta meg, semmi baja nem esett.
Az első mézlovagrend megalakulása óta az anyaországban számos hasonló rend alakult, így már létezik a mézlovagok szövetsége is, melyhez hasonlóan idővel létrehozhatják a székelyföldi mézlovagrendek szövetségét.
Lázár Tibor, a Hargita Megyei Méhész Egyesület elnöke az országban egyedülálló kezdeményezéssel kapcsolatban elmondta: egy nemrégiben megtartott gyűlésen határozták el a csíkszéki méhészek egy mézlovagrend megalakítását, viszont ezzel párhuzamosan az udvarhelyi méhészek is készülnek hasonló rend megalakítására.
A Csíkszéki Mézlovagrendnek ugyancsak célja a méz szélesebb körű megismertetése, tisztaságának megőrzése és védelme. Tagjai komoly emberek, akik a szakmában minden szinten becsületesen helytállnak, és tudásban példát mutatnak. Lázár kifejtette: most tervezik a lovagrend egyenruháját, melyeken a székely jelképek lesznek láthatók, ehhez tartozik majd egy süveg is. Zászlót is terveznek, amin valószínűleg a Szűzanya képe lesz látható, valamint a nap és a hold és egy méhkas. A tervek szerint alapszíne a zöld lesz. A lovagrend jelmondata: „Borban az igazság, mézben az egészség”. A rend nem egy zárt csoportosulás, továbbra is várják a csíki méhészek jelentkezését. A lovagrend hivatalos megalakulására valamikor március végén fog sor kerülni egyházi méltóságok részvételével.
A Csíkszéki Mézlovagrend hosszú távú tervei között szerepel mézkirálynő választása. A megmérettetésre jelentkezőknek többek között fiatalnak, szépnek, a méhészethez értőnek kell lenni, aki egy esztendeig a méz követének szerepét is felvállalja majd.
Méhésztanfolyam indul
Február 1-jén méhésztanfolyamot indít a Hargita Megyei Méhész Egyesület. Összesen két osztályt indítanak ötvenhat hellyel. Pillanatnyilag negyvenegy jelentkező van, így várják a további érdeklődőket a kurzusra, mely három hónapig tart és a hallgatók alapos szakmai felkészítést kapnak, mely megfelel az uniós elvárásoknak.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!