Legalább kétezer éves ezüst nyakéket találtak Madéfalva területén. A megyei kulturális igazgatóságnál őrzik
Fotó: Hargita Megyei Kulturális Igazgatóság
Egy 206 grammos, ezüst torques nyakékre bukkantak Madéfalván. A lelet feltehetően 2000 éves, de ahhoz, hogy műkinccsé nyilvánítsák, szakértői vizsgálatra van szükség. További sorsáról a kulturális minisztérium dönt, várhatóan a Csíki Székely Múzeumba kerül megőrzésre.
2017. április 21., 21:102017. április 21., 21:10
2017. április 21., 21:242017. április 21., 21:24
„Eddig ez a legnagyobb lelet, amit találtam, jó lenne tudni a történetét” – mondta a madéfalvi Turcas János, az ezüst torques nyakdísz megtalálója, akinek hobbija a kincsvadászat. Mint mesélte, eddig többnyire régi pénzérmékre bukkant fémkeresője segítségével.
– jegyezte meg.
Magyarázata szerint a vasfémet és a nemesfémet is érzékeli a fémdetektor, keresés közben pedig sok gödröt kell ásni, 99 százalékban eredmény nélkül „A nyakék nem vízszintesen, hanem merőlegesen volt a földben, a felső fele a talajszinttől hozzávetőleg 15–20 centiméterre volt. Első benyomásra azt gondoltam, hogy csavart huzal. Eltettem, majd otthon megmostam, ránézésre hajpántnak tűnt. Megosztottam róla egy képet a Facebook közösségi oldalon található szakcsoportban, így derült ki, hogy értékes nyakék” – osztotta meg a lelet útját a megtalálója.
Hozzátette, 206 grammos ezüst tárgy, és mivel
Szőcs László, Madéfalva polgármesteri feladatkörrel megbízott alpolgármestere érdeklődésünkre megerősítette, hogy a leletet a helybéli lakos bevitte a hivatalba, amelyet átvettek tőle a törvény előírásai szerint, majd még aznap továbbadták azt a Hargita Megyei Kulturális Igazgatóságnak.
– közölte Bakos László. A Hargita Megyei Kulturális Igazgatóság vezetője hozzátette, ezután az a feladatuk, hogy összeállítsák a lelet dokumentációját, amelyet eljuttatnak a kulturális minisztériumhoz. Az igazgatóság szakembereinek első vizsgálata alapján feltételezik, hogy egy 2000 éves, vaskori ezüst dák torques nyakékről van szó.
Bakos elmondása szerint a tárgy besorolását, szakértői vizsgálatát az intézmény kellene elvégeztesse, azonban a törvény előírásai szerint nem fordíthatnak erre pénzt. Így a kulturális minisztérium bizottsága dönti majd el, hogy melyik múzeumnak adják át, hogy az végeztesse el a lelet besorolását, adott esetben műkinccsé nyilváníttatását. Valószínűnek tartja, hogy a Csíki Székely Múzeumnak fogják átadni, a múzeumnak pedig 30–60 napja lesz arra, hogy elvégeztesse a lelet szakértői vizsgálatát.
Európa-szerte használták
Kosza Antal, a kulturális igazgatóság régészfelügyelője elmondta, ezt a fajta nyakdíszt Európa-szerte használták, nemcsak a dákok, hanem például a kelták is. A madéfalvi lelet elsősorban régisége miatt értékes, és nem azért, mert ezüstből van. A szakember elmondta, a talált helyszín alapján feltételezik, hogy elásott kincsről van szó, hiszen nem régészeti lelőhelyen találták. Ezt azonban le kell ellenőrizni, régészeti vizsgálatot kell lefolytatni, ezért értesítették az illetékes polgármesteri hivatalt, hogy a talált helynek 50 méteres körzete védett régészeti lelőhelynek minősül legkevesebb egy évig. A lelet mellett három vasból készült nyílhegyet is talált a közelben a kincskereső, amelyek szintén a kulturális igazgatósághoz kerültek. Ezek valószínűleg a középkorból származnak, tudtuk meg.
Szerettünk volna fényképet készíteni a leletről, de nem engedélyezték, így az igazgatóság által rendelkezésünkre bocsátott fotót használhattuk.
„Eléggé különleges darab” – véleményezte az ezüst tárgyat Darvas Lóránt régész, a Csíki Székely Múzeum munkatársa, hozzátéve, hogy hasonlót a gyulafehérvári múzeumban őriznek. Mint mondta, elásott kincsről lehet szó. Nem furcsa, hogy Madéfalván ilyet találtak, itt éltek egykoron a vaskori dákok, és itt húzódik az egykori római birodalom határvidéke is. A római hódítások során a dákok várait lerombolták, felégették, a lakosságot elűzték. Feltételezése szerint ilyen helyzetben menekülhetett a nyakék tulajdonosa, és ásta el a földbe kincsét.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!