
Fotó: Haáz Vince
A Solidaris Egyesület Kolozsváron és Marosvásárhelyen is hetente oszt szét a rászorulók között meleg ebédet a hidegben, de különbség van a két város hozzáállása között. Míg egyik helyen épphogy megtűrik őket, a másikon támogatólag fogadják.
2024. december 03., 09:592024. december 03., 09:59
Minden csütörtökön megtelik a marosvásárhelyi szülészeti park olyan rászorulókkal, akiknek valószínűleg ez a kedvenc napjuk a héten: végre meleg ebédhez jutnak, forró teát kapnak. A Solidaris Egyesület a Covid után kezdte el a Fagypont elnevezésű misszióját, amellyel vállalták, hogy a téli hónapokban legalább hetente egyszer meleg ebédet biztosítanak a rászorulóknak. Három lenne az ideális, csakhogy ehhez nagyobb társadalmi támogatottság kellene.
– meséli Sajó Norbert, az egyesület vezetője.
Fotó: Haáz Vince
A Solidaris Egyesület 2009 óta tartós élelmiszert, kenyeret oszt szét a rászorulók között Kolozsváron és Marosvásárhelyen, különböző nevek alatt futott programjaik révén, de a Covid lakatot tett a kezdeményezésre, így maradt a nyílt tereken való ételosztás.
– magyarázza a Solidaris vezetője.
Fotó: Haáz Vince
A Fagypont nevű programot Marosvásárhely önkormányzata is támogatja, negyedéves költségvetésük van, hiszen a szerződést nyár végén írták alá, és a szeptember-december közötti időszak elszámolható. A januári, februári és márciusi költségek már nem terhelhetik a városi költségvetést, ezért mire a magánszektor vállalkozói kedve megnőne, a szervezet pont kifogy az önkormányzati támogatásból.
Februárban van a legnagyobb szükség segítségre, akkor érződik a legjobban a „hol a nyár-effektus” – teszi hozzá Sajó Norbert, aki úgy ítéli meg, hogy míg Marosvásárhelyen pozitív fogadtatásban részesül a programjuk, addig Kolozsváron megtűrt státuszban vannak.
– mondja az egyesület vezetője.
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen 25–35 ember vesz részt általában a programon, de az adakozói kedv nagy, és az önkormányzat hozzáállása is sokkal pozitívabb. Itt a szülészeti parkban gyülekeznek, Kolozsváron egy nyílt téren, ahol minden hónapban azzal szembesülnek, hogy valamelyik lakó feljelenti őket. Amikor engedélyt kértek a gyülekezésre, Marosvásárhelyen három nap alatt megkapták, Kolozsváron egy évig engedély nélkül gyülekeztek. Csak azután jött meg a jóváhagyás, az is a szociális igazgatóságon keresztül, a vásárhelyiek közbenjárására – tudjuk meg Sajó Norberttől.
Azt is elmeséli, hogy egy téli napon, miután Kolozsváron kiosztották a menüt, és maradt még forró tea a termoszban, a kolléganője a piacon odament az átfagyott gesztenyeárushoz és a többi eladóhoz, hogy egyszer használatos poharakból felkínálja számukra, de egytől egyig visszautasították. Nem csak a nagyvárosi lét hozza magával ezt a hozzáállást, egyre jobban félnek a közeledéstől, egyre bizalmatlanabbak az emberek – mondja.
„Egy ilyen bizalmatlan közegben kell közeledni, és nagyon nehezen puhul.
– biztat a Solidaris vezetője. Marosvásárhelyen tud olyan idős személyről, aki nem hajléktalan, csak kisnyugdíjas, de mégis kiáll meleg ebédért a térre, mert belátja, hogy ha csak heti egy alkalommal is, de milyen jól fog.
Sajó Norbert: nemcsak a nagyvárosi lét hozza magával a bizalmatlanságot, az emberek egyre jobban félnek a közeledéstől
Fotó: Haáz Vince
A maroskeresztúri, alsóvárosi és kövesdombi református gyülekezet is aktívan kiveszi a részét a misszióban, de két nagy marosvásárhelyi vállalat is mögéjük állt, sok menüt felvállalva a január-márciusi időszakra. A térre kijövők közül ráadásul többen külön ellátást is kapnak: vitaminokat, élelmiszercsomagot, továbbá szociális munkásuk képviseli őket bizonyos ügyekben, segít a családi kapcsolatok erősítésében, hiszen legtöbb esetben pont azért beszélünk szociális esetről, mert a családi szálak megszakadnak.
A telefonbérlettel rendelkezők havonta négy euróval járulhatnak hozzá az egyesület munkájához egészen a visszavonásig, amennyiben a Solidaris szót elküldik a 8864-es telefonszámra. Ha már nem szeretnék tovább támogatni a szervezetet, a Solidaris Stop üzenetet kell elküldeni. A segítségnyújtás további formáiról a 0741 555 555-ös telefonszámon lehet érdeklődni.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!