
Fotó: Haáz Vince
A Solidaris Egyesület Kolozsváron és Marosvásárhelyen is hetente oszt szét a rászorulók között meleg ebédet a hidegben, de különbség van a két város hozzáállása között. Míg egyik helyen épphogy megtűrik őket, a másikon támogatólag fogadják.
2024. december 03., 09:592024. december 03., 09:59
Minden csütörtökön megtelik a marosvásárhelyi szülészeti park olyan rászorulókkal, akiknek valószínűleg ez a kedvenc napjuk a héten: végre meleg ebédhez jutnak, forró teát kapnak. A Solidaris Egyesület a Covid után kezdte el a Fagypont elnevezésű misszióját, amellyel vállalták, hogy a téli hónapokban legalább hetente egyszer meleg ebédet biztosítanak a rászorulóknak. Három lenne az ideális, csakhogy ehhez nagyobb társadalmi támogatottság kellene.
– meséli Sajó Norbert, az egyesület vezetője.
Fotó: Haáz Vince
A Solidaris Egyesület 2009 óta tartós élelmiszert, kenyeret oszt szét a rászorulók között Kolozsváron és Marosvásárhelyen, különböző nevek alatt futott programjaik révén, de a Covid lakatot tett a kezdeményezésre, így maradt a nyílt tereken való ételosztás.
– magyarázza a Solidaris vezetője.
Fotó: Haáz Vince
A Fagypont nevű programot Marosvásárhely önkormányzata is támogatja, negyedéves költségvetésük van, hiszen a szerződést nyár végén írták alá, és a szeptember-december közötti időszak elszámolható. A januári, februári és márciusi költségek már nem terhelhetik a városi költségvetést, ezért mire a magánszektor vállalkozói kedve megnőne, a szervezet pont kifogy az önkormányzati támogatásból.
Februárban van a legnagyobb szükség segítségre, akkor érződik a legjobban a „hol a nyár-effektus” – teszi hozzá Sajó Norbert, aki úgy ítéli meg, hogy míg Marosvásárhelyen pozitív fogadtatásban részesül a programjuk, addig Kolozsváron megtűrt státuszban vannak.
– mondja az egyesület vezetője.
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen 25–35 ember vesz részt általában a programon, de az adakozói kedv nagy, és az önkormányzat hozzáállása is sokkal pozitívabb. Itt a szülészeti parkban gyülekeznek, Kolozsváron egy nyílt téren, ahol minden hónapban azzal szembesülnek, hogy valamelyik lakó feljelenti őket. Amikor engedélyt kértek a gyülekezésre, Marosvásárhelyen három nap alatt megkapták, Kolozsváron egy évig engedély nélkül gyülekeztek. Csak azután jött meg a jóváhagyás, az is a szociális igazgatóságon keresztül, a vásárhelyiek közbenjárására – tudjuk meg Sajó Norberttől.
Azt is elmeséli, hogy egy téli napon, miután Kolozsváron kiosztották a menüt, és maradt még forró tea a termoszban, a kolléganője a piacon odament az átfagyott gesztenyeárushoz és a többi eladóhoz, hogy egyszer használatos poharakból felkínálja számukra, de egytől egyig visszautasították. Nem csak a nagyvárosi lét hozza magával ezt a hozzáállást, egyre jobban félnek a közeledéstől, egyre bizalmatlanabbak az emberek – mondja.
„Egy ilyen bizalmatlan közegben kell közeledni, és nagyon nehezen puhul.
– biztat a Solidaris vezetője. Marosvásárhelyen tud olyan idős személyről, aki nem hajléktalan, csak kisnyugdíjas, de mégis kiáll meleg ebédért a térre, mert belátja, hogy ha csak heti egy alkalommal is, de milyen jól fog.
Sajó Norbert: nemcsak a nagyvárosi lét hozza magával a bizalmatlanságot, az emberek egyre jobban félnek a közeledéstől
Fotó: Haáz Vince
A maroskeresztúri, alsóvárosi és kövesdombi református gyülekezet is aktívan kiveszi a részét a misszióban, de két nagy marosvásárhelyi vállalat is mögéjük állt, sok menüt felvállalva a január-márciusi időszakra. A térre kijövők közül ráadásul többen külön ellátást is kapnak: vitaminokat, élelmiszercsomagot, továbbá szociális munkásuk képviseli őket bizonyos ügyekben, segít a családi kapcsolatok erősítésében, hiszen legtöbb esetben pont azért beszélünk szociális esetről, mert a családi szálak megszakadnak.
A telefonbérlettel rendelkezők havonta négy euróval járulhatnak hozzá az egyesület munkájához egészen a visszavonásig, amennyiben a Solidaris szót elküldik a 8864-es telefonszámra. Ha már nem szeretnék tovább támogatni a szervezetet, a Solidaris Stop üzenetet kell elküldeni. A segítségnyújtás további formáiról a 0741 555 555-ös telefonszámon lehet érdeklődni.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!