
Fotó: Haáz Vince
A Solidaris Egyesület Kolozsváron és Marosvásárhelyen is hetente oszt szét a rászorulók között meleg ebédet a hidegben, de különbség van a két város hozzáállása között. Míg egyik helyen épphogy megtűrik őket, a másikon támogatólag fogadják.
2024. december 03., 09:592024. december 03., 09:59
Minden csütörtökön megtelik a marosvásárhelyi szülészeti park olyan rászorulókkal, akiknek valószínűleg ez a kedvenc napjuk a héten: végre meleg ebédhez jutnak, forró teát kapnak. A Solidaris Egyesület a Covid után kezdte el a Fagypont elnevezésű misszióját, amellyel vállalták, hogy a téli hónapokban legalább hetente egyszer meleg ebédet biztosítanak a rászorulóknak. Három lenne az ideális, csakhogy ehhez nagyobb társadalmi támogatottság kellene.
– meséli Sajó Norbert, az egyesület vezetője.
Fotó: Haáz Vince
A Solidaris Egyesület 2009 óta tartós élelmiszert, kenyeret oszt szét a rászorulók között Kolozsváron és Marosvásárhelyen, különböző nevek alatt futott programjaik révén, de a Covid lakatot tett a kezdeményezésre, így maradt a nyílt tereken való ételosztás.
– magyarázza a Solidaris vezetője.
Fotó: Haáz Vince
A Fagypont nevű programot Marosvásárhely önkormányzata is támogatja, negyedéves költségvetésük van, hiszen a szerződést nyár végén írták alá, és a szeptember-december közötti időszak elszámolható. A januári, februári és márciusi költségek már nem terhelhetik a városi költségvetést, ezért mire a magánszektor vállalkozói kedve megnőne, a szervezet pont kifogy az önkormányzati támogatásból.
Februárban van a legnagyobb szükség segítségre, akkor érződik a legjobban a „hol a nyár-effektus” – teszi hozzá Sajó Norbert, aki úgy ítéli meg, hogy míg Marosvásárhelyen pozitív fogadtatásban részesül a programjuk, addig Kolozsváron megtűrt státuszban vannak.
– mondja az egyesület vezetője.
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen 25–35 ember vesz részt általában a programon, de az adakozói kedv nagy, és az önkormányzat hozzáállása is sokkal pozitívabb. Itt a szülészeti parkban gyülekeznek, Kolozsváron egy nyílt téren, ahol minden hónapban azzal szembesülnek, hogy valamelyik lakó feljelenti őket. Amikor engedélyt kértek a gyülekezésre, Marosvásárhelyen három nap alatt megkapták, Kolozsváron egy évig engedély nélkül gyülekeztek. Csak azután jött meg a jóváhagyás, az is a szociális igazgatóságon keresztül, a vásárhelyiek közbenjárására – tudjuk meg Sajó Norberttől.
Azt is elmeséli, hogy egy téli napon, miután Kolozsváron kiosztották a menüt, és maradt még forró tea a termoszban, a kolléganője a piacon odament az átfagyott gesztenyeárushoz és a többi eladóhoz, hogy egyszer használatos poharakból felkínálja számukra, de egytől egyig visszautasították. Nem csak a nagyvárosi lét hozza magával ezt a hozzáállást, egyre jobban félnek a közeledéstől, egyre bizalmatlanabbak az emberek – mondja.
„Egy ilyen bizalmatlan közegben kell közeledni, és nagyon nehezen puhul.
– biztat a Solidaris vezetője. Marosvásárhelyen tud olyan idős személyről, aki nem hajléktalan, csak kisnyugdíjas, de mégis kiáll meleg ebédért a térre, mert belátja, hogy ha csak heti egy alkalommal is, de milyen jól fog.
Sajó Norbert: nemcsak a nagyvárosi lét hozza magával a bizalmatlanságot, az emberek egyre jobban félnek a közeledéstől
Fotó: Haáz Vince
A maroskeresztúri, alsóvárosi és kövesdombi református gyülekezet is aktívan kiveszi a részét a misszióban, de két nagy marosvásárhelyi vállalat is mögéjük állt, sok menüt felvállalva a január-márciusi időszakra. A térre kijövők közül ráadásul többen külön ellátást is kapnak: vitaminokat, élelmiszercsomagot, továbbá szociális munkásuk képviseli őket bizonyos ügyekben, segít a családi kapcsolatok erősítésében, hiszen legtöbb esetben pont azért beszélünk szociális esetről, mert a családi szálak megszakadnak.
A telefonbérlettel rendelkezők havonta négy euróval járulhatnak hozzá az egyesület munkájához egészen a visszavonásig, amennyiben a Solidaris szót elküldik a 8864-es telefonszámra. Ha már nem szeretnék tovább támogatni a szervezetet, a Solidaris Stop üzenetet kell elküldeni. A segítségnyújtás további formáiról a 0741 555 555-ös telefonszámon lehet érdeklődni.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!