
Összességében 44,3 millió lejt fordítanának az EU-s projektekre. Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Egyre több Hargita megyei településen fogadta már el az önkormányzati testület a 2024-es helyi költségvetést, Székelyudvarhelyen viszont még nem is tárgyalták ezt a helyi képviselők. Annak jártunk utána, hogy mekkora összegről kellene dönteni, és ez mikor történhet meg.
2024. február 12., 19:162024. február 12., 19:16
Habár az elmúlt csütörtökön kiküldött összehívóban még szerepelt, a hétfői tanácsülésen szinte szóba sem került az idei székelyudvarhelyi költségvetésről szóló határozattervezet. Az ülést megelőzően – törvényes okokból – egyszerűen levették a napirendről.
Venczel Attila városi főjegyző a Székelyhonnak elmondta, a közpénzügyi törvények értelmében az országos költségvetés elfogadását követő negyvenöt napon belül el kell fogadni a helyi büdzséket is (Románia költségvetését 2023. december 20-án fogadták el). Ezen belül természetesen még léteznek határidők, de a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal minden törvényi kötelességének eleget tett a büdzsé előkészítése során. Elő is terjesztették a helyi költségvetéssel kapcsolatos tervezetet, ám ez nem kapott véleményezést az elmúlt csütörtökön tartott szakbizottsági ülésen, így a jogszabályok értelmében
„A hétfői nap folyamán a polgármester ismét össze fog hívni egy önkormányzati ülést, amelyet pénteken tartanánk meg. Mi javasolni fogjuk, hogy ismét kerüljön fel a napirendek közé a költségvetés-tervezet. Reméljük, hogy addigra a szakbizottságok is elkészülnek a jelentésükkel” – magyarázta a főjegyző.

Jogi segítséggel fog kisajátítani egy területet a városháza a székelyudvarhelyi Ugron Gábor utcában – derült ki a helyi képviselőtestület hétfői soron kívüli ülésén. A már megszokott vádaskodások sem maradtak el.
Arról is beszélt, hogy amíg a tervezetet nem hagyják jóvá, addig a tavalyi költségvetésben foglaltak alapján kell tovább működnie a hivatalnak. Az idénre vonatkozó személyi jövedelemadókból származó visszaosztást nem használhatják fel, az ugyanis még nem része a büdzsének. Eszerint
„Mi addig fogjuk javasolni a büdzsével kapcsolatos határozattervezet napirendre tűzését, amíg azt jóváhagyják a képviselők” – tette hozzá.
A költségvetéssel kapcsolatos határozattervezet értelmezésében Venczel Attila mellett Gálfi Árpád polgármester segített. Eszerint
A beszélgetést a polgármesteri hivatal beruházási osztályán folytattuk, ahol kiderült, hogy 18,9 millió lejt költenének saját beruházásokra, az alintézmények pedig 3,8 millió lejt kapnak ugyanezen célra.
Összességében 44,3 millió lejt fordítanának európai uniós finanszírozású projektekre. Ebből 3,9 millió lejt saját forrásokból, 10 millió lejt kincstári hitelből, a fennmaradó részt pedig az említett külsős forrásból törlesztenék. Az országos helyreállítási terv programban támogatást nyert projektekre 10,5 millió lejt költenének.
Kérték a terveztet
Benedek Árpád Csaba RMDSZ-es képviselő a hétfői önkormányzati ülésen arról beszélt, hogy ő már január végén kérte a büdzsével kapcsolatos határozattervezetet, hiszen azt meg szerették volna vizsgálni kollégáival. Akkor az is elhangzott, hogy a költségvetés-tervezetet 15 nappal az elfogadás előtt kell közzétenni, így lesz idejük azt átnézni. Időközben ugyan megkapták a tervezetet, ám most többen azt mondják neki, hogy a dokumentum már január 12-én ki volt függesztve a hivatalban. Ez szerinte így „sántít,” és nem korrekt.
Nőtt a környezetvédelmi szabálysértések száma, és egy hónappal az év vége előtt a környezetőrség által kirótt pénzbírságok összege is meghaladta már a 2024-es értéket Hargita megyében. A leggyakoribb kihágásért 1,5 millió lejre bírságolt a hatóság.
Változékony és az ilyenkor megszokottnál enyhébb időre számíthatunk a következő két hétben, december 18. után várható csapadék – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) december 8. és 21. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter feljelentést tesz az Európai Ügyészségen az elektromos iskolabuszok közbeszerzésével kapcsolatban, miután felmerült az európai alapok szabálytalan felhasználásának gyanúja.
Csíkszereda költségvetésébe foglalták a 30 millió lejes kincstári hitelt, és elfogadták az Akác utcába tervezett elektromos töltőállomás felépítésének megvalósíthatósági tanulmányát – rendkívüli ülést tartott az önkormányzati képviselő-testület.
Két sepsiszentgyörgyi lakossági fórum után már körvonalazódnak a város fontosabb problémái: például a parkolók hiánya és az okoskukák használata. De feladták a leckét az RMDSZ-képviselőknek a résztvevők, „megostromolták” őket a megoldandó problémákkal.
Tovább bővül a megemelt gyalogátjárók száma Csíkszeredában, ugyanis újabbat alakítanak ki Zsögöd egyik forgalmas útkereszteződésénél, a kultúrotthon előtt.
Székelyföldön több településen is fátyolos, hideg, párás reggelre ébredtek hétfőn: a katasztrófavédelem által kiadott sárga riasztás mellett fagypont alatti értékeket regisztráltak a hajnali órákban Gyergyószéken.
A Románia nem eladó – progresszisták nélküli kormányt című bizalmatlansági indítványt hétfőn olvassák fel a parlamentben, a dokumentumról szóló vita és a szavazás pedig egy héttel később, december 15-én lesz.
Elindult az időközi helyhatósági választáson, és a szavazatok több mint 50 százalékának begyűjtésével Marcel Ciolacu, Románia korábbi miniszterelnöke lesz Buzău megye tanácselnöke.
Az Állandó Választási Hatóság honlapján közzétett adatok szerint a szavazókörzetek eredményeinek összesítése alapján a PNL jelöltje, Ciprian Ciucu nyerte a vasárnapi időközi főpolgármester-választást a szavazatok 36,16 százalékával.
szóljon hozzá!