
Hargita megye két kórházában tart számon aktív Covid-gócokat az egészségügyi szakhatóság. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Öt Covid-góc van összesen a Hargita megyei kórházakban, az ott dolgozók közül majdnem nyolcvanan fertőződtek meg az utóbbi időben. Csoportos fertőzések történtek ugyanakkor a csíkszeredai börtönben is, az igazolt koronavírusos megbetegedések száma azonban az oktatási rendszerben a legnagyobb.
2022. február 01., 17:272022. február 01., 17:27
2022. február 01., 17:482022. február 01., 17:48
Két Hargita megyei kórházban is Covid-gócok alakultak ki az utóbbi időszakban. A székelyudvarhelyi kórház három különböző részlege is az érintett osztályok közé tartozik, továbbá a tölgyesi pszichiátriai kórház két részlege is – tájékoztatott Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. A székelyudvarhelyi kórház intenzív terápiás részlegén, a belgyógyászaton, valamint a pszichiátriai osztályon alakultak ki gócok, az ott dolgozók közül összesen 37-en fertőződtek meg, legtöbben – harmincan – a belgyógyászati részlegen. A tölgyesi kórház két részlegén összesen 39 alkalmazottnál igazolták a fertőzést az utóbbi időben.
– mondta Tar Gyöngyi. Az érintett osztályokon egy nagyobb fertőtlenítést végeztek, fokozottan figyelnek a járványügyi óvintézkedések betartására, az igazolt fertőzöttek otthon maradnak, őket pedig helyettesítéssel pótolják, tehát nem zárják le azokat az osztályokat, ahol gócokat azonosítottak. Az adott közösségben három igazolt fertőzés előfordulása minősül gócnak. Ha újabb fertőzés történik, akkor az aktív besorolást meghosszabbítja az egészségügyi szakhatóság.
hiszen ezt csak személyzetátcsoportosítással és a szabadságok felfüggesztésével, illetve szabadságról történő visszahívásokkal lehet megoldani – magyarázta Tar Gyöngyi.
A gócok egyébként már többnyire kívülről behurcolt fertőzések nyomán alakulnak ki, kórházon belül nehezebben is tud terjedni a vírus a védőöltözéknek és a fokozott járványügyi óvintézkedéseknek köszönhetően. Teljesen azonban nem lehet kizárni a fertőzés lehetőségét, drákói szabályok bevezetésével lehetne csak az erősen terjedő omikron vírusvariánst elkerülni – mondta Tar Gyöngyi.
Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Kitért arra is, hogy rendszeresen tesztelnek is a kórházakban a gócok felszámolása érdekében. Az Országos Egészségügyi Intézet közzétett egy ajánlást az összes kórház teljes személyzetének a naponta történő tesztelésére vonatkozóan, ezt azonban célirányos finanszírozás hiányában Tar Gyöngyi kivitelezhetetlennek tartja, hiszen – mint mondta – Hargita megye esetében az általuk elvégzett számítás szerint 55 ezer tesztre lenne szükség havonta, ami óriási kiadást jelentene. Ennyi pénzt pedig csak a fejlesztésekre szánt összegekből lehetne elvonni a kórházakban.
– fogalmazott Tar Gyöngyi.
A gócok kapcsán arról is beszámolt a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője, hogy
Összességében azonban az oktatási rendszerben fordul elő leggyakrabban a megbetegedés – noha az igazolt esetszámok arányokban számolva ott sem magasak –, a hétfői nyilvántartás szerint 378 diák, 34 óvodás, 134 pedagógus, a didaktikai és nem didaktikai kisegítőszemélyzet körében pedig 24-en fertőzöttek.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
3 hozzászólás