
Az egészségügyi dolgozók után a postai alkalmazottak munkája is veszélyessé vált. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Kevés szó esik róluk, noha a koronavírus-járvány jelképes frontvonalának második sorában vannak, és nem állhatnak le, hiszen sokak megélhetése függ tőlük. Védőfelszereléseik korlátozottak, mégis házról házra járnak. A jelenlegi helyzet a postások és postai alkalmazottak munkáját is jelentősen befolyásolja.
2020. április 07., 15:542020. április 07., 15:54
A Hargita Megyei Postahivatal vezetője kérdésünkre úgy értékelte, az egészségügyi dolgozók után a postai alkalmazottak munkája az egyik leginkább érintett terület.
– nyilatkozta Bodó István. Némi átszervezés ugyan történt, mint mondta, ugyanis az otthoni elkülönítésben lévőkhöz már nem a megszokott protokoll szerint megy ki a postás. Ezekre az esetekre egy külön személyzet szakosodott, akik a megye bármely pontjára kiszállnak, és csakis a fertőzés-gyanús lakók otthonainál kézbesítenek. A folyamatosan változó számú elkülönítettekről a megyei népegészségügyi igazgatóság munkatársa tájékoztatja a postahivatalt. „Az ajánlott levelek és küldemények megérkezése után telefonon keresztül felvesszük a kapcsolatot az illetővel, időpontot egyeztetünk és csak utána történik a kézbesítés” – tájékoztatott az igazgató.
Az átadási procedúra is fontos szabályokat tartalmaz:
ajtónyitás után megfelelő távolságot tartanak az illető személytől;
a postai alkalmazott teljes védőfelszerelésben lefertőtleníti a küldeményt;
átvételi elismervény vagy dokumentum esetében azonnal borítékba teszi azokat.
„Minden alkalommal új kesztyűt használunk, erre szigorúan figyelünk” – tette hozzá Bodó.
A postahivatalok számára a védőfelszereléseket a Román Postától kapják, a megyei postai alkalmazottaknak minden nap egy védőmaszkot és egy pár kesztyűt biztosítanak, továbbá nagyobb mennyiségben fertőtlenítő szereket a hivataloknak.
– emelte ki a vezető. Felhívta a figyelmet: a belső rendszabályzatuk szerint a 65 év feletti ügyfeleknek 11 és 13 óra között elsőbbségi joguk van a hivatalokban. A nehézségekre kitérve Bodó elismerte, a járvány kezdetén a postahivatal sem volt kellőképpen felszerelve a megelőzést elősegítő védőfelszereléssel és kiegészítőkkel. „Még központilag nem is volt érvényben a védőfelszerelések ellátásának biztosítása, de volt olyan hivatal, ahol már nem szívesen fogadták a postást a megelőző intézkedések hiányában” – tájékoztatott. Hozzátette, kerültek olyan kérdések kereszttüzébe is, hogy milyen intézkedéseket hoznak annak érdekében, hogy ne ők legyenek a vírus terjesztői a sok házalás közepette. Erre a helyzetre hozta fel a külön erre szakosodott csapat létrejöttét. „Szervezett formában törekedünk arra, hogy valóban ne mi legyünk a gócpont” – vázolta. A hivatal vezetője külön kiemelte,
ő maga is napi készültségben áll a fellépő problémák orvoslása érdekében. Az alkalmat megragadva a lakosság irányába is intézett egy felkérést az igazgató: „A postással történő műveletek során a lakosok készítsenek elő saját írószert és azt használják inkább. Ezzel önmagát is védi az illető és nem érinti meg a korábban többek által használt írószert. Ugyanakkor, ha az időjárás megengedi, lehetőleg fogadjuk az ajtón kívül vagy a kapu előtt a postást. Most nem azokat az időket éljük, hogy hosszasan beszélgessünk velük egy kávé mellett” – intett óvatosságra Bodó István.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!