
Székelyföld-szerte elterjedt a vöröspofájú berke. Fajtajellegére fektették a hangsúlyt a kászonaltízi rendezvényen
Fotó: Gábos Albin
Az őshonos juhfajtának, a Székelyföld hegyvidékéhez jól alkalmazkodó vöröspofájú berkének a fajtajellegét szeretnék megőrizni, és ennek fontosságára a gazdák figyelmét ráirányítani – ezzel a céllal szervezték meg immár negyedik alkalommal az Országos Vöröspofájú Berke Kiállítást Kászonaltízen szombaton. A rendezvényen 31 gazda állította közszemlére juhait.
2022. szeptember 03., 17:292022. szeptember 03., 17:29
Pásztorreggelivel kezdődött a nap Kászonaltízen szombaton. „Ilyen kiadós pásztorreggelit, ilyen jóízű feltűrt túróspuliszkát sehol máshol nem lehet enni, mint itt” – fogalmazott Balló István, a Hargita Megyei Juhtenyésztők Egyesületének elnöke, az Országos Vöröspofájú Berke Kiállítás egyik szervezője. Mint beszámolt:
Mintegy 31 gazda 32 juhcsoportot (öt anyajuhot és egy berbécset) helyezett közszemlére, hogy a szakmai zsűri elbírálhassa azokat.
– sorolta a szempontokat, amelynek alapján kiválasztották a legjobbakat. Szerinte azért is fontos ez a találkozó, hogy arra ösztönözzék a gazdákat:
„Ez a fajta ugyanis az, amelyik a legjobban alkalmazkodott ehhez a vidékhez, nem igényes a takarmányra, jól bírja a járást, hosszú távokat bír megtenni” – jegyezte meg az egyesületi elnök.
Fotó: Gábos Albin
Ez az egyetlen olyan őshonos juhfajta, amely Székelyföldön ekkora állomány formájában megmaradt, és amely túlélte az elmúlt 70 év iparosodási változásait a mezőgazdaságban – mondta Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter, a rendezvény védnöke. Szerinte ez a fajta hosszútávon akkor tud fennmaradni, ha válaszolni tudnak a juhtenyésztők a piaci kihívásokra.
– tette hozzá Tánczos, aki a szakmai előadások részeként rövid megbeszélést is tartott a gazdákkal a medveproblémákról és más gazdákat érintő tudnivalókról.
A találkozón továbbá Benedek Alpár a takarmányozási tudnivalókról beszélt, Barabás Antal Szabolcs mezőgazdasági államtitkár pedig a jogszabályi kihívásokról és az állattenyésztési lehetőségekről tartott előadást a gazdáknak.
Díjazottak
Minden gazda egy öt anyajuhot és egy berbécset kellett kiállítson, a szakmai zsűri pedig pontozta a legjobbakat. Első helyezést ért el összesítésben juhcsoportjával a Kovászna megyei Hilib faluból Szabó Sándor. Második helyet a csatószegi Kerekes Csaba érdemelte ki juhaival Hargita megyéből, a harmadik helyezést pedig az illyefalvi Hoosz Alfréd érte el Kovászna megyéből. Az anyajuhok kategóriában első helyezést érő pontszámot ért el juhaival ifj. Molnár Ede Martonfalváról, második helyezést a csernátoni Kászoni László, harmadik helyezést pedig Kerekes Csaba érte el, utóbbi ezzel a második díját zsebelte be. A legjobb berbéccsel az illyefalvi Domokos Huba, a korábban említett Szabó Sándor, valamint Darie Ionel rendelkezett, és ebben a sorrendben osztották ki számukra a díjakat. A zsűri különdíjakat is adott többek között a legvörösebb pofájú, legegyöntetűbb, valamint a legjobb gyapjúminőségű tenyészcsoportnak. Ugyanakkor pontozták a pásztorkutyákat is a kutyabemutatót követően. A rendezvény, – amelynek elődje volt a 2011 óta megszervezett Pásztortalálkozó 2018-tól kezdődően vált szakmai jellegűvé –, idén is színes programokban bővelkedett, hiszen nemcsak az állatállományt lehetett megszemlélni, hanem különböző kulturális programokkal is szórakoztatták a jelenlévőket.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
szóljon hozzá!