
Székelyföld-szerte elterjedt a vöröspofájú berke. Fajtajellegére fektették a hangsúlyt a kászonaltízi rendezvényen
Fotó: Gábos Albin
Az őshonos juhfajtának, a Székelyföld hegyvidékéhez jól alkalmazkodó vöröspofájú berkének a fajtajellegét szeretnék megőrizni, és ennek fontosságára a gazdák figyelmét ráirányítani – ezzel a céllal szervezték meg immár negyedik alkalommal az Országos Vöröspofájú Berke Kiállítást Kászonaltízen szombaton. A rendezvényen 31 gazda állította közszemlére juhait.
2022. szeptember 03., 17:292022. szeptember 03., 17:29
Pásztorreggelivel kezdődött a nap Kászonaltízen szombaton. „Ilyen kiadós pásztorreggelit, ilyen jóízű feltűrt túróspuliszkát sehol máshol nem lehet enni, mint itt” – fogalmazott Balló István, a Hargita Megyei Juhtenyésztők Egyesületének elnöke, az Országos Vöröspofájú Berke Kiállítás egyik szervezője. Mint beszámolt:
Mintegy 31 gazda 32 juhcsoportot (öt anyajuhot és egy berbécset) helyezett közszemlére, hogy a szakmai zsűri elbírálhassa azokat.
– sorolta a szempontokat, amelynek alapján kiválasztották a legjobbakat. Szerinte azért is fontos ez a találkozó, hogy arra ösztönözzék a gazdákat:
„Ez a fajta ugyanis az, amelyik a legjobban alkalmazkodott ehhez a vidékhez, nem igényes a takarmányra, jól bírja a járást, hosszú távokat bír megtenni” – jegyezte meg az egyesületi elnök.
Fotó: Gábos Albin
Ez az egyetlen olyan őshonos juhfajta, amely Székelyföldön ekkora állomány formájában megmaradt, és amely túlélte az elmúlt 70 év iparosodási változásait a mezőgazdaságban – mondta Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter, a rendezvény védnöke. Szerinte ez a fajta hosszútávon akkor tud fennmaradni, ha válaszolni tudnak a juhtenyésztők a piaci kihívásokra.
– tette hozzá Tánczos, aki a szakmai előadások részeként rövid megbeszélést is tartott a gazdákkal a medveproblémákról és más gazdákat érintő tudnivalókról.
A találkozón továbbá Benedek Alpár a takarmányozási tudnivalókról beszélt, Barabás Antal Szabolcs mezőgazdasági államtitkár pedig a jogszabályi kihívásokról és az állattenyésztési lehetőségekről tartott előadást a gazdáknak.
Díjazottak
Minden gazda egy öt anyajuhot és egy berbécset kellett kiállítson, a szakmai zsűri pedig pontozta a legjobbakat. Első helyezést ért el összesítésben juhcsoportjával a Kovászna megyei Hilib faluból Szabó Sándor. Második helyet a csatószegi Kerekes Csaba érdemelte ki juhaival Hargita megyéből, a harmadik helyezést pedig az illyefalvi Hoosz Alfréd érte el Kovászna megyéből. Az anyajuhok kategóriában első helyezést érő pontszámot ért el juhaival ifj. Molnár Ede Martonfalváról, második helyezést a csernátoni Kászoni László, harmadik helyezést pedig Kerekes Csaba érte el, utóbbi ezzel a második díját zsebelte be. A legjobb berbéccsel az illyefalvi Domokos Huba, a korábban említett Szabó Sándor, valamint Darie Ionel rendelkezett, és ebben a sorrendben osztották ki számukra a díjakat. A zsűri különdíjakat is adott többek között a legvörösebb pofájú, legegyöntetűbb, valamint a legjobb gyapjúminőségű tenyészcsoportnak. Ugyanakkor pontozták a pásztorkutyákat is a kutyabemutatót követően. A rendezvény, – amelynek elődje volt a 2011 óta megszervezett Pásztortalálkozó 2018-tól kezdődően vált szakmai jellegűvé –, idén is színes programokban bővelkedett, hiszen nemcsak az állatállományt lehetett megszemlélni, hanem különböző kulturális programokkal is szórakoztatták a jelenlévőket.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!