
Székelyföld-szerte elterjedt a vöröspofájú berke. Fajtajellegére fektették a hangsúlyt a kászonaltízi rendezvényen
Fotó: Gábos Albin
Az őshonos juhfajtának, a Székelyföld hegyvidékéhez jól alkalmazkodó vöröspofájú berkének a fajtajellegét szeretnék megőrizni, és ennek fontosságára a gazdák figyelmét ráirányítani – ezzel a céllal szervezték meg immár negyedik alkalommal az Országos Vöröspofájú Berke Kiállítást Kászonaltízen szombaton. A rendezvényen 31 gazda állította közszemlére juhait.
2022. szeptember 03., 17:292022. szeptember 03., 17:29
Pásztorreggelivel kezdődött a nap Kászonaltízen szombaton. „Ilyen kiadós pásztorreggelit, ilyen jóízű feltűrt túróspuliszkát sehol máshol nem lehet enni, mint itt” – fogalmazott Balló István, a Hargita Megyei Juhtenyésztők Egyesületének elnöke, az Országos Vöröspofájú Berke Kiállítás egyik szervezője. Mint beszámolt:
Mintegy 31 gazda 32 juhcsoportot (öt anyajuhot és egy berbécset) helyezett közszemlére, hogy a szakmai zsűri elbírálhassa azokat.
– sorolta a szempontokat, amelynek alapján kiválasztották a legjobbakat. Szerinte azért is fontos ez a találkozó, hogy arra ösztönözzék a gazdákat:
„Ez a fajta ugyanis az, amelyik a legjobban alkalmazkodott ehhez a vidékhez, nem igényes a takarmányra, jól bírja a járást, hosszú távokat bír megtenni” – jegyezte meg az egyesületi elnök.
Fotó: Gábos Albin
Ez az egyetlen olyan őshonos juhfajta, amely Székelyföldön ekkora állomány formájában megmaradt, és amely túlélte az elmúlt 70 év iparosodási változásait a mezőgazdaságban – mondta Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter, a rendezvény védnöke. Szerinte ez a fajta hosszútávon akkor tud fennmaradni, ha válaszolni tudnak a juhtenyésztők a piaci kihívásokra.
– tette hozzá Tánczos, aki a szakmai előadások részeként rövid megbeszélést is tartott a gazdákkal a medveproblémákról és más gazdákat érintő tudnivalókról.
A találkozón továbbá Benedek Alpár a takarmányozási tudnivalókról beszélt, Barabás Antal Szabolcs mezőgazdasági államtitkár pedig a jogszabályi kihívásokról és az állattenyésztési lehetőségekről tartott előadást a gazdáknak.
Díjazottak
Minden gazda egy öt anyajuhot és egy berbécset kellett kiállítson, a szakmai zsűri pedig pontozta a legjobbakat. Első helyezést ért el összesítésben juhcsoportjával a Kovászna megyei Hilib faluból Szabó Sándor. Második helyet a csatószegi Kerekes Csaba érdemelte ki juhaival Hargita megyéből, a harmadik helyezést pedig az illyefalvi Hoosz Alfréd érte el Kovászna megyéből. Az anyajuhok kategóriában első helyezést érő pontszámot ért el juhaival ifj. Molnár Ede Martonfalváról, második helyezést a csernátoni Kászoni László, harmadik helyezést pedig Kerekes Csaba érte el, utóbbi ezzel a második díját zsebelte be. A legjobb berbéccsel az illyefalvi Domokos Huba, a korábban említett Szabó Sándor, valamint Darie Ionel rendelkezett, és ebben a sorrendben osztották ki számukra a díjakat. A zsűri különdíjakat is adott többek között a legvörösebb pofájú, legegyöntetűbb, valamint a legjobb gyapjúminőségű tenyészcsoportnak. Ugyanakkor pontozták a pásztorkutyákat is a kutyabemutatót követően. A rendezvény, – amelynek elődje volt a 2011 óta megszervezett Pásztortalálkozó 2018-tól kezdődően vált szakmai jellegűvé –, idén is színes programokban bővelkedett, hiszen nemcsak az állatállományt lehetett megszemlélni, hanem különböző kulturális programokkal is szórakoztatták a jelenlévőket.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!