Megnéztük, hol dolgoznak a parlamenti képviselők

Megnéztük, hol dolgoznak a parlamenti képviselők

Fotó: RMDSZ Csíki Területi Nőszervezet

Az RMDSZ Csíki Területi Nőszervezet szervezésében mintegy ötven nő utazott Bukarestbe hétfőn Csíkból, hogy megnézze Románia parlamentjének épületét és megismerje a magyar képviselők, szenátorok ottani munkáját. Útjukra mi is elkísértük.

Péter Beáta

2017. április 05., 14:262017. április 05., 14:26

2017. április 05., 15:572017. április 05., 15:57

A területi nőszervezet 2017-ben ünnepli megalakulásának negyedik évfordulóját, ebből az alkalomból egyfajta jutalomkirándulást ajánlottak fel azoknak a hölgyeknek, akik az elmúlt négy évben segítették az RMDSZ és ezen belül a nőszervezet munkáját – indokolta a bukaresti kirándulás célját Lőrincz Csilla, a területi nőszervezet elnöke.

A csíkszeredai, csíkrákosi-göröcsfalvi, tusnádfürdői, csíkmadarasi és szentmártoni helyi nőszervezetek képviselőiből és önkormányzati képviselőasszonyokból verbuválódott társaság reggel hat órakor indult

autóbusszal a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna elől. A hölgyekkel utazott Bukarestig Korodi Attila parlamenti képviselő, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, aki útközben néhány fontos információt is megosztott a buszon utazókkal.

„A parlamentben most 120 személlyel kevesebb van, mint az elmúlt négy évben, az RMDSZ frakció létszáma viszont megnőtt: harmincan dolgozunk a szenátusban és a képviselőházban, az előző mandátumban huszonhatan voltunk. Ilyen szempontból megnőtt az erőnk, és ez érződik is. A mostani kormánykoalícióban – amely a PSD és a Tăriceanu-féle ALDE pártból áll – nem léptünk kormányra, viszont megállapodást kötöttünk velük, és minden héten azzal telnek a perceink, hogy azokat a törvénytervezeteket, amelyek nekünk fontosak, próbáljuk „átgyúrni” a parlamenten. Ez a hét azért fontos, mert most lesz az első keményebb döntés: vagyis, hogy az egészségügyi és szociális intézményekben kezdjék használni a húszszázalékos nyelvi küszöböt. Emögött rengeteg politikai alku van” – magyarázta Korodi, miközben már túljutottunk Predeálon. Az RMDSZ-es frakcióról elmondta, a szenátusban kilenc kolléga dolgozik, a képviselőházban huszonegy. A frakcióban – míg korábban csak egy volt – jelenleg négy nő is van: Biró Rozália, Csép Éva Andrea, Benkő Erika és Ambrus Izabella.

A Bukarestben zajló munkájukról megtudhattuk, minden hétfőn a képviselőházban és a szenátusban is frakcióülés zajlik, majd a képviselőházban plenáris ülést tartanak.

Másnap ugyancsak plenáris ülés van, délután végszavazás (a plenáris ülésen megszavazottakra való végső rábólintás, vagy nem), majd a bizottsági ülések sora kezdődik. Általában szerdán a szenátus és a képviselőház együtt dolgozik közös gyűlések keretében.

A nők szerepvállalása

Bukarestbe beérve a Nép Háza, azaz a Parlament Palotája felé vettük az irányt. Az út mentén – a csíki ember számára főként – szemet gyönyörködtető virágzó fák sorakoztak, itt már teljében tombol a tavasz. A parlament épülete előtt gondozott park, nem messze az épülő ortodox katedrális, amelyet 2018. december 1-jére terveznek befejezni. A csapat a szenátus hivatalos bejáratánál, az A1-es ajtón keresztül jutott be az épületbe, a megfelelő biztonsági beléptetés és az épület belső terei nagyságára és díszítettségére való rácsodálkozás után elindultunk a 150 méter hosszú folyóson, majd végtelennek tűnő csigalépcsőzést követően az RMDSZ üléstermébe jutottunk. Itt már várta a női csíki „küldöttséget” Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, aki beszélt a parlamenti munkáról, és vázolta a jelenleg zajló fontos ügyeket. Őt követően Korodi Attila képviselő egészítette ki a buszban elhangzottakat. Távozásuk után Biró Rozália képviselő, az Országos Nőszervezet elnöke és Csép Éva Andrea képviselő, a Nőszervezet szociális ügyekért felelős alelnöke szólt a jelenlevőkhöz.

Idézet
Nagyon önzetlen közösségszeretet, családszeretet, ismerősi, barátságszeretet kell ahhoz, hogy azt az életutat járjuk, amit járunk mi, székelyföldi, erdélyi, partiumi magyar nők. Egyre inkább az a meggyőződésem, hogy egy közösségnek, egy nemzetnek a megmaradása attól függ, hogy a nők hogy tudnak helyt állni

– hangsúlyozta Biró Rozália. Úgy véli, hogy a nőszervezet nem abból áll, hogy van egy alapító okirat, hanem abból, hogy a közösségben tevékenykednek a tagok. Mint mondta,

mindenhol azt róják fel az RMDSZ-nek, hogy eltávolodott a közösségtől. A nőszervezet épp ebben segít, mert a tagjai a közösség szerves részei, „füle és szeme a szövetségnek.”

Rámutatott, közösséget kell építeni, erősíteni. Nőtársait arra biztatta, hogy bátran vállaljanak szerepet a közösségben, és segítsék egymást, mert a nőszervezet arról szól, hogy egymásnak támaszai legyenek ott, ahol ez szükséges.

Csép Andrea a nőszervezet NEEEM – Nők Elleni Erőszak Elleni Mozgalom című kampányáról is szót ejtett. „A célunk az, hogy beszéljünk róla. Az a cél, hogy aki valamilyen bántalmazásnak az áldozata, tudatosítsa azt, hogy ő bántalmazásnak az áldozata. Másrészt rendkívül fontos számunkra, hogy ismerjék a nők a jogaikat. Nagyon sok esetben nem ismerik, hogy milyen lehetőségeik vannak, hogy kilépjenek a káros környezetből. Azon próbálunk dolgozni, hogy folyamatosan tematizáljuk ezt az évet. Ezt csakis közösen tudjuk megcsinálni. Közösen tudjuk hallatni a hangunkat, hogy miért fontos ez a téma számunkra. Különböző kommunikációs eszközöket használunk, hogy mindenkihez eljussunk. Az a legfontosabb, hogy rajtatok keresztül is eljusson minél több nőhöz az az üzenet, hogy az erőszak az nem magánügy” – biztatta a jelenlevőket.

Hangsúlyozta, fontos, hogy az üzenetük a fiatalokhoz is eljusson, a statisztikák szerint évente kétszáz nő halálos áldozata a családon belüli erőszaknak, Romániában háromból egy nő valamilyen erőszak áldozata.

A Nép Házában

Tánczos Barna kabinetvezetője kalauzolásával, a szenátus hivatalos bejáratától indulva, jártuk végig a látogatható termeket, ahonnan a szenátus házelnöki hivatalhoz lehet feljutni. De nem csak a szenátus, hanem itt dolgozik többek között a képviselőház, az alkotmánybíróság, a törvényhozó testület, valamint a legfelsőbb bíróságnak az adminisztratív része is.

Az épület történetéről vezetőnk elmondta, az 1977-es földrengés után pályázatot írtak ki Bukarest újjáépítésére, amelynek része volt a Nép Háza is. Ehhez templomokat, kórházat, stadiont, a levéltár épületét és számos tömbházat és magánházat romboltak le, mintegy negyvenezer lakost költöztetve át a külvárosba. Az új Bukarest tervének Anca Petrescu volt a főépítésze, aki 28 évesen nyerte meg a tervrajz elkészítését. Mintegy hétszáz mérnök, építész, tervező segítette a munkáját, de ő volt az egyetlen, aki teljességében ismerte a tervrajzot. A felépítésén húszezer munkás dolgozott éjjel-nappal. A palota az ország legnagyobb épülete, világviszonylatban a Pentagon után a második.

Belső felülete 330 000 négyzetméter, 270 méter hosszú, 240 méter széles, 89 méter magas, tizenkét emelettel, és 92 méter mély, nyolc emelet van még a föld alatt.

A falak vastagsága mintegy négy méter. Építéséhez 1 millió köbméter márványt, 5500 tonna cementet, 7 ezer tonna acélt, 20 ezer tonna homokot, 200 ezer köbméter üveget, 900 köbméter faanyagot, ugyanakkor 220 ezer négyzetméter szőnyeget és 2800 díszes csillárt használtak. Az épület felépítésére nagy figyelmet szenteltek, csakúgy mint a díszítésére – számos székelyföldi mester keze nyomát dicséri – az 1100 szobának mind különböző a díszítése.

Báltermeket, konferenciatermeket és még számos különbnél különb díszítésű, rendeltetésű termet végigjártunk. Bejutottunk a színházterembe is, ahol az épületben található legnagyobb – három tonnás – csillárt is megtekinthettük. Itt szokták kitüntetni az országos tantárgyversenyeken jó eredményeket elért diákokat.

Látogatásunk során bemehettünk a szenátus üléstermének karzatára is. „Itt van az a hely, ahol minden hétfőn négy órától és kedden fél tizenegytől összegyűlnek a szenátorok. Itt hangzanak el a politikai nyilatkozatok, a kérdések, amelyeket a minisztereknek tesznek fel, az interpellációk. Egy törvénymódosító javaslat nem kerül be könnyen ide.

Egy szenátor megír egy törvénymódosítást, és ehhez kéri a társai támogatását vagy a képviselők támogatását. Minél többen írják alá, annál nagyobb politikai erővel lehet azt átvinni.

Bekerül az állandó büróba, amely külön a szenátusnak is és a képviselőháznak is a legfelsőbb döntéshozó szerve. A büró az első, amelyik dönthet – ennek tagja jelenleg Tánczos Barna is, háznagyi pozícióban. Az állandó büró 13 tagból áll: a ház elnöke – aki jelenleg Călin Popescu Tăriceanu – négy alelnök, négy titkár és négy háznagy. Az állandó büró ülésén részt vesznek a bizottsági elnökök. A parlament munkája fel van osztva szakterületekre, minden szenátor szakbizottságban vehet részt. Van aki csak egyben, ez a politikai csoport nagyságától függ. Ahhoz, hogy az RMDSZ minél nagyobb számban le tudja a szakbizottságokat fedni, ezért a mi szenátoraink két-két szakbizottságban kell részt vegyenek. Az állandó büróba bejuttatják a törvénymódosítást, javaslatot vagy törvénytervezetet, vagy a kormánytól egy sürgősségi rendelet jön, és az állandó büró az, amelyik eldönti, hogy melyik szakbizottság lesz az, amelyik jelentést ad. A véleményező bizottságot, szakterületek szerint szokták elosztani. Megtárgyalják a javaslatot, ha pozitív jelentést kap, akkor mehet a képviselőházba és ott kezdődik az egész elölről. Attól függetlenül, hogy itt pozitív döntés volt vagy sem, a legvéglegesebb a képviselőházban történik, onnan megy majd az elnökhöz, hogy jóváhagyja” – magyarázta a folyamatokat Barti Melinda.

A szenátusban 23 szakbizottság van – tette hozzá, majd azt is megmutatta, hogy melyik politikai csoport hol foglal helyet a teremben, illetve ki milyen minőségben és hol szólhat hozzá az elhangzottakhoz.

A látogatás után szabad program szerepelt a kirándulás forgatókönyvében, estefele tele élménnyel és információval buszozott Csíkszereda felé a női csoport.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 30., szombat

Megújulásra van szükségünk

Jézus feltámadásával igazolta, hogy amikor földi életünk véget ér, nem az örök halál, hanem az örök élet vár ránk.

Megújulásra van szükségünk
Megújulásra van szükségünk
2024. március 30., szombat

Megújulásra van szükségünk

2024. március 30., szombat

Istálló- és tarlótüzekhez riasztották a Maros megyei tűzoltókat

Kigyúlt egy istálló Disznajón, ugyanakkor több helyen is lángra kapott a növényzet megyeszerte.

Istálló- és tarlótüzekhez riasztották a Maros megyei tűzoltókat
2024. március 30., szombat

Rövidzárlat okozhatta a jelentős anyagi kárral járó tüzet Gyergyószentmiklóson

A tűzoltók zárójelentése szerint rövidzárlat lehetett az oka a pénteki gyergyószentmiklósi tűzesetnek, amely egy használaton kívüli raktárból indult, majd több szomszédos épületre is átterjedve okozott hatalmas kárt. Személyi sérülés nem történt.

Rövidzárlat okozhatta a jelentős anyagi kárral járó tüzet Gyergyószentmiklóson
2024. március 30., szombat

Gázrobbantással fenyegetőzött, végül őt „kapcsolták le” a rendőrök

Az 112-es sürgősségi segélyhívón riasztották a marosvásárhelyi rendőrséget szombat délelőtt, mert egy férfi azzal fenyegetőzött, hogy egy tömbházlakásban megereszti, majd berobbantja a gázt.

Gázrobbantással fenyegetőzött, végül őt „kapcsolták le” a rendőrök
2024. március 30., szombat

Drónfotó-kategóriában első díjat nyert kollégánk a Brassai Sajtófotó-pályázaton

Közzétették a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) legutóbbi Brassai Sajtófotó-pályázatának eredményét. Kollégánk, Pinti Attila a drónfotó-kategóriában első díjat kapott.

Drónfotó-kategóriában első díjat nyert kollégánk a Brassai Sajtófotó-pályázaton
2024. március 29., péntek

Rongálás a hegyesbükki keresztnél

Épp 15 éve, hogy felállították a Gyergyóremetéhez tartozó Hegyesbükkben a keresztet, mellé pedig egy oltárként szolgáló asztal is került, amely háborítatlanul állt ott egészen mostanáig, míg valaki kárt tett benne.

Rongálás a hegyesbükki keresztnél
Rongálás a hegyesbükki keresztnél
2024. március 29., péntek

Rongálás a hegyesbükki keresztnél

2024. március 29., péntek

Az elmúlt fél évszázad legmelegebb márciusi hétvégéjén ünnepelhetjük a húsvétot

Valószínűleg az elmúlt hét évtized legmelegebb márciusi hétvégéje lesz a mostani. A vezető meteorológus előrejelzése szerint az ország minden régiójában 20–22 fok feletti hőmérséklet várható, így igazán szépnek ígérkezik az idei húsvét.

Az elmúlt fél évszázad legmelegebb márciusi hétvégéjén ünnepelhetjük a húsvétot
2024. március 29., péntek

Elhullott őz teteméből evett az átutazó barátkeselyű

Hét napot tartózkodott Romániában a Fremuth nevű barátkeselyű. A jeladóval ellátott madár két év alatt több mint tíz európai országot látogatott meg.

Elhullott őz teteméből evett az átutazó barátkeselyű
2024. március 29., péntek

Nagy füsttel járó tűz Gyergyószentmiklóson: Ro-Alert riasztást kaptak a lakók

Négy település önkéntes tűzoltói siettek pénteken délután Gyergyószentmiklósra, ahol egy csarnok tetőszerkezete kapott lángra.

Nagy füsttel járó tűz Gyergyószentmiklóson: Ro-Alert riasztást kaptak a lakók
2024. március 29., péntek

Amikor a parkolóhely értékesebb az autónál

Megkezdte a közterületen elhagyott személygépkocsik elszállítását a sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség. Egyelőre négy parkolóhelyet szabadítottak fel.

Amikor a parkolóhely értékesebb az autónál
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!