
Fotó: Pinti Attila
Tévedésből jelölték meg a csíkszeredai Nárcisz sétány néhány fáját kivágásra, emiatt felháborodott az egyik lakó. A fiatal fák végül megmenekültek a kivágástól, azonban az utca többi 24 fáját még a héten kivágják. Helyükre gömbakácokat ültetnek.
2024. február 13., 19:012024. február 13., 19:01
2024. február 13., 20:432024. február 13., 20:43
Veres Andrea Bernadett, a Nárcisz sétány egyik lakója a Facebook közösségi oldalon azért fejezte ki felháborodását, hogy nemcsak azokat a fákat jelölték meg kivágásra a szóban forgó utcában, amelyek korhadtak voltak és öregek, hanem a fiatal fákat is. A Székelyhon megkeresésére elmondta, a lépcsőházuk előtti legszebb fát is megjelölték, amely megmentésére eseményt is létrehozott közösségi oldalon.
– panaszolta.

Nagy múltú és rangos nemzetközi kertészeti versenyre nevezett be Csíkszereda. Az Entente Florale Europe – Európai Virágos Városok és Falvak megmérettetésére Romániából egyetlen településként jelentkezett a hargitai megyeszékhely.
Azt is szomorúan vette tudomásul, hogy a két méternél magasabb fák nincsenek tolerálva a tömbházak közelében, mert a napfény útját állják. Mint megtudta,
Szerinte a városvezetés az olyan lakosok kérését is figyelembe kellene vegye, akik a megmenthető, fiatal fák megtartása mellett érvelnek egy zöldebb városképért és élhetőbb környezetért.
Fotó: Pinti Attila
A téma kapcsán kitért arra is, hogy bírságolások útján példát kellene statuáljanak azokkal a lakókkal, lakószövetségekkel, akik önkényesen, engedély nélkül lecsonkolják a fákat, vagy kivágják azokat.
Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere a Nárcisz sétányon zajló fakivágások kapcsán kiemelte, hogy a fák akkor kerülnek kivágásra, ha azok az emberekre, a közbiztonságra veszélyt jelentenek.
– magyarázta. Hozzátette, a Nárcisz sétányon 24 darab fát vágnak ki. Ezek közül 21 fa elöregedett, korhadt, meggyengült, és csupán 3 olyan fa van, amely még fiatal.
Fotó: Pinti Attila
„Nem megszokott lépés, de annak érdekében, hogy egységes fasort tudjunk létrehozni, kivágjuk őket. Nem kerül viszont kivágásra egy gyertyán és két darab akácfa, amelyek a sétány két végén állnak, nincsenek a tömbházak takarásában, és egészségesebbek is a többinél. Ezeket tévesen jelölték meg, de biztosíthatok mindenkit, végül nem vágták volna ki őket” – húzta alá. Mint részletezte,
A szakszerűtlen metszések miatt elgyengültek, a fa állománya tönkrement, a törzsrész elrohadt, veszélyesekké váltak. A fák kivágása február 13-án kezdődött el, amennyiben az időjárás engedi, a héten be is fejezik. A kivágott fák helyére gömbakácokat ültetnek, tudtuk meg.
Fotó: Pinti Attila
Az alpolgármester néhány adatot is megosztott az elmúlt évekből:
Bors Béla hozzátette, hogy a tavalyi év folyamán a helyi rendőrség átirata alapján, 6 rendben járt el illegális fakivágás ügyében, amelyből egy esetben szabtak ki pénzbírságot, a többi esetben felszólítást adtak.
Fotó: Pinti Attila
Egyébként, mint ahogy korábban beszámoltunk róla, 2022-ben a Norvég Alapból finanszírozott pályázatból részletes zöldkataszteri felmérést rendelt meg Csíkszereda Városháza. „Ennek értelmében első körben arborista javaslatai teszik hatékonyabbá a városi kertészet beavatkozásait. 500 különleges fát részletesen is felmértek, majd egy későbbi lépésben okostelefonos alkalmazáson (TREES) dolgoznak annak érdekében, hogy minden egyes fa esetében könnyedén kommunikálhasson egymással a városi kertészet és a lakosság” – osztotta meg Bors Béla.

Tomográffal világítják át a két méternél nagyobb törzsátmérőjű fákat, hogy megállapítsák, milyen állapotban vannak, szükséges-e beavatkozni a fa megmentésére, esetleg ki kell-e vágni. Részletes zöldkataszteri felmérés készül Csíkszeredában.
Együttműködési megállapodást írt alá pénteken Csíkszeredai Városháza és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. A dokumentumot Sógor Enikő alpolgármester és Pap Levente dékán látta el kézjegyével.
Lezárult az Erdélyi Mentorprogram negyedik évada, pénteken díjazták azokat az erdélyi vállalkozókat, akik részt vettek benne. A cél az volt, hogy az elmúlt egy évben a tapasztalt erdélyi magyar nagyvállakozók átadják a tudást a kezdő vállalkozóknak.
A parlament csütörtökön szavaz a 2026-os büdzsétervezetről.
A kézdivásárhelyi tanács pénteken rendkívüli tanácsülésen megszavazta a helyi adók és illetékek módosítását, amelynek értelmében több adótípus csökkenhet. Az önkormányzat a fogyatékkal élő személyek terheit is igyekszik enyhíteni.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy a kormány figyelemmel kíséri az üzemanyagárak alakulását, hogy „bizonyos módon enyhítse azok hatását”, de hangsúlyozta, hogy az áremelkedést nem áll módjában szabályozni.
Ambrus Pál birkózóbajnok és aranydiplomás ügyvéd szobrát leplezték le szülővárosában, Szentegyházán pénteken. A felszólalók a jeles személyiség eredményeit, tartását, küzdeni akarását és becsületét méltatták.
Állami kitüntetéseket és művészeti díjakat adott át pénteken a Pesti Vigadóban Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a március 15., a nemzeti ünnep alkalmából.
A március 15-i ünnepségsorozat zavartalan lebonyolítása okán útlezárásra és forgalomkorlátozásra számíthatunk Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön.
Hamis nyilatkozattétellel és bigámiával vádolnak egy nőt, miután másodszor is megházasodott, anélkül hogy elvált volna az első férjétől. A nő az anyakönyvvezető előtt azt állította, hogy semmilyen jogi akadálya nincs a második házasságnak.
Európában – így Romániában is – strukturális gázolajhiány tapasztalható, ezért a térség jobban függ az importtól, mint a benzin esetében.
1 hozzászólás