
Fotó: Barabás Ákos
Nagyobb összeggel kell hozzájárulnia Székelyudvarhely önkormányzatának ahhoz, hogy az Electrica Rt. bevezesse az áramot a Cserehát-negyedben épülő szociális tömbházlakásokba – derült ki a csütörtöki képviselő-testületi ülésen. Ezenkívül arról is döntöttek a városatyák, hogy pályázatot nyújtanak be a Székely Támadt-váron belüli fejlesztések, valamint a kisiparosoknak tervezett inkubátorház megvalósítása érdekében.
2018. április 26., 21:512018. április 26., 21:51
Idejében hozzáfoghatott a polgármesteri hivatal a közutak karbantartásához, ami egy tavaly megkötött keretszerződésnek köszönhető – jelentette be Gálfi Árpád polgármester. Emlékeztetett arra is, hogy uniós pályázatokat nyújtottak be, és ha nyernek, összesen tizenhét utcában végezhetnek infrastrukturális fejlesztéseket: a gyalogos-, az autó- és a bicikliút, valamint a zöldövezet és a buszmegállók is megújulnak. Ehhez 16 millió eurós támogatást igényeltek.
Az önkormányzat jóváhagyta a helyi adók és illetékek alapszintjének inflációhoz igazodó növelését – erre törvény kötelez. Példaként elhangzott, hogy ez az épület-, terület- és járműadókat, valamint az építkezési engedélyek kibocsátását és a büntetéseket érintik, de ide tartozik minden fix összegű vagy fix összegből kiszámolt más adónem is. Az infláció 1,3 százalékos. Bíró Jolán MPP–EMNP-koalíciós képviselő kérésére elhangzott, hogy
A költségek 41 százalékát, vagyis mintegy 100 ezer lejt kért a várostól az Electrica Rt. vezetősége azért, hogy rácsatlakoztassák a Cserehát-negyedben épülő szociális tömbházlakásokat a villamossági hálózatra – hangzott el az ülésen. Orbán Árpád alpolgármester nemtetszését fejezte ki ez ügyben, hiszen jelentős hozzájárulásról van szó. „Én még kardoznék ezzel egy kicsit, de ebben az esetben kétségessé válhat annak a negyvennyolc lakónak a helyzete, akik ősszel költöznének be a lakásokba” – fogalmazott.
Gálfi kijelentette, őt is meglepte a magas összeg, ezért – bár tudja, hogy a szolgáltató a törvényeket alkalmazva jár el – a jövőben jobban utána fognak nézni, hogy miként is történik ez a számolás.
Benedek Árpád Csaba, az RMDSZ frakcióvezetője rámutatott, még a város hozzájárulásának mértékével kapcsolatos tanulmány elkészülte előtt kell egyeztetni a villamossági vállalat munkatársaival, hiszen a későbbiekben nincs lehetőség változtatni az arányokon.
Fotó: Barabás Ákos
Pályázatot nyújt be a hivatal a Székely Támadt-vár részleges rehabilitációja érdekében, ahol „új funkciójú tereket, épületeket létesítenek”. A tervek a vár körüli utcák egy részének felújítását is tartalmazzák.
Az önkormányzati képviselők ugyanakkor azt a pályázati dokumentációt is jóváhagyták, amelynek köszönhetően a kisiparosok számára épülne tizenöt férőhelyes inkubátorház a barompiac mögötti területen. Mintegy 1,4 millió eurós projektről van szó, amelynek fele önrész, amit Hargita Megye Tanácsa és az udvarhelyi önkormányzat egyenlő arányban biztosítana.
Derzsi László RMDSZ-es képviselő, a projekt ötletgazdája módosító javaslatot indítványozott, mely szerint a pályázatba további közel 15 ezer eurós költséget is bele kellene foglalni, amiből eszközöket vásárolnának. Indítványával mindenki egyetértett.
Fotó: Barabás Ákos
Egyetértettek a városatyák azon közösségi fejlesztési társulás alapító okiratának, illetve szabályzatának módosításával is, amely Udvarhely és környéke közúti közlekedésének fejlesztését hivatott elősegíteni. Eddig főleg a bicikliutak kialakítására szerettek volna koncentrálni, most inkább a tömegközlekedésre helyezik a hangsúlyt – magyarázta Jakab Attila városmenedzser. A társulásnak öt környékbeli község is tagja: Zetelaka, Fenyéd, Máréfalva, Felsőboldogfalva és Oroszhegy. Jakab rámutatott, a Zetelaka község és Udvarhely között tervezett bicikliút megvalósítása sem merül feledésbe, ám ahhoz még tanulmányokat kell készíteni. „Egyelőre
– mondta.
Egyébként az ülésen bemutatkozott Ambrus Levente is, aki ezentúl szakellenőrként fogja segíteni az önkormányzat munkáját.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
1 hozzászólás