
Fotó: Barabás Ákos
Nagyobb összeggel kell hozzájárulnia Székelyudvarhely önkormányzatának ahhoz, hogy az Electrica Rt. bevezesse az áramot a Cserehát-negyedben épülő szociális tömbházlakásokba – derült ki a csütörtöki képviselő-testületi ülésen. Ezenkívül arról is döntöttek a városatyák, hogy pályázatot nyújtanak be a Székely Támadt-váron belüli fejlesztések, valamint a kisiparosoknak tervezett inkubátorház megvalósítása érdekében.
2018. április 26., 21:512018. április 26., 21:51
Idejében hozzáfoghatott a polgármesteri hivatal a közutak karbantartásához, ami egy tavaly megkötött keretszerződésnek köszönhető – jelentette be Gálfi Árpád polgármester. Emlékeztetett arra is, hogy uniós pályázatokat nyújtottak be, és ha nyernek, összesen tizenhét utcában végezhetnek infrastrukturális fejlesztéseket: a gyalogos-, az autó- és a bicikliút, valamint a zöldövezet és a buszmegállók is megújulnak. Ehhez 16 millió eurós támogatást igényeltek.
Az önkormányzat jóváhagyta a helyi adók és illetékek alapszintjének inflációhoz igazodó növelését – erre törvény kötelez. Példaként elhangzott, hogy ez az épület-, terület- és járműadókat, valamint az építkezési engedélyek kibocsátását és a büntetéseket érintik, de ide tartozik minden fix összegű vagy fix összegből kiszámolt más adónem is. Az infláció 1,3 százalékos. Bíró Jolán MPP–EMNP-koalíciós képviselő kérésére elhangzott, hogy
A költségek 41 százalékát, vagyis mintegy 100 ezer lejt kért a várostól az Electrica Rt. vezetősége azért, hogy rácsatlakoztassák a Cserehát-negyedben épülő szociális tömbházlakásokat a villamossági hálózatra – hangzott el az ülésen. Orbán Árpád alpolgármester nemtetszését fejezte ki ez ügyben, hiszen jelentős hozzájárulásról van szó. „Én még kardoznék ezzel egy kicsit, de ebben az esetben kétségessé válhat annak a negyvennyolc lakónak a helyzete, akik ősszel költöznének be a lakásokba” – fogalmazott.
Gálfi kijelentette, őt is meglepte a magas összeg, ezért – bár tudja, hogy a szolgáltató a törvényeket alkalmazva jár el – a jövőben jobban utána fognak nézni, hogy miként is történik ez a számolás.
Benedek Árpád Csaba, az RMDSZ frakcióvezetője rámutatott, még a város hozzájárulásának mértékével kapcsolatos tanulmány elkészülte előtt kell egyeztetni a villamossági vállalat munkatársaival, hiszen a későbbiekben nincs lehetőség változtatni az arányokon.
Fotó: Barabás Ákos
Pályázatot nyújt be a hivatal a Székely Támadt-vár részleges rehabilitációja érdekében, ahol „új funkciójú tereket, épületeket létesítenek”. A tervek a vár körüli utcák egy részének felújítását is tartalmazzák.
Az önkormányzati képviselők ugyanakkor azt a pályázati dokumentációt is jóváhagyták, amelynek köszönhetően a kisiparosok számára épülne tizenöt férőhelyes inkubátorház a barompiac mögötti területen. Mintegy 1,4 millió eurós projektről van szó, amelynek fele önrész, amit Hargita Megye Tanácsa és az udvarhelyi önkormányzat egyenlő arányban biztosítana.
Derzsi László RMDSZ-es képviselő, a projekt ötletgazdája módosító javaslatot indítványozott, mely szerint a pályázatba további közel 15 ezer eurós költséget is bele kellene foglalni, amiből eszközöket vásárolnának. Indítványával mindenki egyetértett.
Fotó: Barabás Ákos
Egyetértettek a városatyák azon közösségi fejlesztési társulás alapító okiratának, illetve szabályzatának módosításával is, amely Udvarhely és környéke közúti közlekedésének fejlesztését hivatott elősegíteni. Eddig főleg a bicikliutak kialakítására szerettek volna koncentrálni, most inkább a tömegközlekedésre helyezik a hangsúlyt – magyarázta Jakab Attila városmenedzser. A társulásnak öt környékbeli község is tagja: Zetelaka, Fenyéd, Máréfalva, Felsőboldogfalva és Oroszhegy. Jakab rámutatott, a Zetelaka község és Udvarhely között tervezett bicikliút megvalósítása sem merül feledésbe, ám ahhoz még tanulmányokat kell készíteni. „Egyelőre
– mondta.
Egyébként az ülésen bemutatkozott Ambrus Levente is, aki ezentúl szakellenőrként fogja segíteni az önkormányzat munkáját.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
1 hozzászólás