Fotó: Gábos Albin
A székely, az örmény, a magyar és a román konyha mesterszakácsai ragadtak fakanalat a csíkszentmiklósi Nemzetek Konyhája rendezvényen szombaton, hogy bemutassák ízvilágukat. A kétnapos esemény nemcsak a gasztronómiai „csatározásról” szól, hanem a barátkozásról, a jókedvről is.
2019. július 20., 17:302019. július 20., 17:30
2019. július 20., 18:222019. július 20., 18:22
A Konyhák Csatájaként ismert rendezvényt újra megszervezték a csíkszentmiklósi sportpályán a hétvégén, csakhogy ezúttal más névvel. „Azért neveztük át Nemzetek Konyhája névre, mert úgy éreztük, nem csata folyik itt, hanem inkább egy baráti összejövetel” – magyarázta érdeklődésünkre András Róbert szervező. Hozzátette, idén is négy konyhát mutatnak be, a magyar, a székely, az örmény és a román konyhát.
„Otthonunknak tekintjük Csíkszentmiklóst, hiszen a kolbászfesztiválokra is rendszeresen eljövünk, és már sokadik alkalommal veszünk részt a nemzetek konyhája rendezvényen” – mondta Hajdú Zoltán gyulai mesterszakács, hozzátéve, hogy idén egyfajta parasztos étellel készültek, viharsarki recept alapján. „Olyan ételt szerettünk volna bemutatni, amely elfeledetté vált” – fogalmazott a magyar konyhát képviselő mesterszakács. Mint részletezte, ez a fajta étel füstölt húsból készül, van benne kevés savanyúkáposzta, sertés hús, gyulai kolbász.
Régen, amikor nem volt hűtőszekrény, ahol tárolni lehetett az élelmet, főként a tavaszi időszakban készítették ezt a fajta ételt, amikor maradt még egy kevés hordós káposzta, a padlásról levették a füstölt húst, a kolbászt és hozzáadták az ételhez a házi készítésű paradicsomsűrítményt.
A székely konyha ízvilágát Benedek Árpád gyergyószentmiklósi mesterszakács ismertette. Miközben a hatalmas üstben kavargatta a piruló fehér hagymát elárulta, hogy mi is „sül ki belőle”. „A székely ízvilág, amelyet most bemutatunk az a csombor és kapor ötvözete, amelyet paradicsomlével gazdagítunk és tejfölös habarást készítünk még hozzá. Gyakorlatilag paradicsomos, húsos káposztát készítünk édes káposztából, teszünk hozzá friss zöld paprikát, piros kápiát és fehér hagymát. Roppanósra készítjük és kis ecettel savanyítjuk” – sorolta.
Fotó: Gábos Albin
Mint megtudtuk, már sokadik alkalommal vesz részt ezen a rendezvényen. Azzal ő is egyetértett, hogy
Zakariás István, a Csíkkörzeti Örmény–Magyar Szentháromság Alapítvány részéről az örmény konyhát hivatott bemutatni. Érdeklődésünkre elmondta, a dolma nevű étellel készültek, amely töltött zöldséget jelent. „Mi most egyfajta töltött káposztát készítünk el, amely abban különbözik a mások által ismert hagyományos töltött káposztától, hogy szőlőlevelet is használnak hozzá, továbbá a töltelékbe tesznek mazsolát, paradicsompasztát és majorannát is” – sorolta. Édes káposztával készítették, úgy, hogy az üstbe egy rend töltött káposztára tették a töltött szőlőlevelet, közéjük pedig szeletelve került hagyma és aszalt gyümölcsök, mint például szilva, körte alma és kétféle barack.
Fotó: Gábos Albin
A román konyhát Brindas János képviselte, aki ugyan gyulai mesterszakács, azonban a határmentén lakik és sokat jár Romániába, Arad megyébe, ahonnan megtanulta az ottani konyha fogásait. A „papi kedvenc ételének” elkészítési módját szintén ott sajátította el. „Jár bele vöröshagyma, paprika, paradicsom, gomba sertéshús, és fűszerek, és még tesz bele tarhonyát és kevés burgonyát is” – mutatta be a hozzávalókat.
A mesterszakácsok gasztronómiai bemutatója mellett nyolc helyi és magyarországi csapat, baráti társaság főzőversenyét is megtartották, ugyanakkor a színpadi fellépők gondoskodtak a jó hangulatról, zenélt többek között a csíkcsicsói fúvószenekar, majd a Székely Góbék viccein nevethetett a közönség. A nap ügyességi versenyekkel és további előadásokkal és bulival folytatódott. Vasárnap szintén színes programokkal készültek a szervezők.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!