Egy székelykeresztúri gazdaságban jelent meg a madárinfluenza. Az ott tartott baromfikat leölték. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Igazolta a jászvásári állategészségügyi laboratórium a madárinfluenza jelenlétét azokban a székelykeresztúri elhullott szárnyasokból vett mintákban, amelyeket a fertőzés gyanúja miatt küldött bevizsgálásra a Hargita megyei állategészségügyi szakhatóság. A madárinfluenza megjelenése miatt Székelykeresztúr három kilométeres körzetében védelmi, tíz kilométeres körzetében pedig megfigyelési zónát jelölt ki a szakhatóság.
2021. május 10., 16:082021. május 10., 16:08
Néhány nappal azután, hogy a szomszédos Maros megyei Nyárádtőn 180 ezer szárnyas leölését kellett elrendelni, mert egy tyúkfarmon felbukkant a madárinfluenza, a vírus Hargita megyében is megjelent.
A szombati eredmény alapján vasárnap a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal alárendeltségében működő, főként állategészségügyi szakemberekből álló bizottság
valamint a feltételezhetően szennyezett anyagok, takarmány és hulladék, állategészségügyi felügyelet mellett történő semlegesítését, valamint a tyúkketrecek és szárnyasok tartására használt eszközök fertőtlenítését. Ugyanakkor
A madárinfluenza megjelenése miatt Székelykeresztúr három kilométeres körzetében védelmi zónát jelöltek ki, a kisváros mellett ez Betfalvára, Siménfalvára, Rugonfalvára, Újszékelyre, Alsóboldogfalvára, Szentábrahámra és Csekefalvára is kiterjed. Ugyanakkor egy tíz kilométer sugarú megfigyelési zónát is kijelölt a szakhatóság. Ebbe Nagygalambfalva, Kisgalambfalva, Medesér, Székelyszentmiklós, Nagykede, Kiskede, Kiskadács, Székelyandrásfalva, Kissolymos, Újszékely, Székelyszenterzsébet, Solymosiláz, Magyarandrásfalva és Gagy tartozik, továbbá Maros megyéből Héjjasfalva, Szederjes, Magyarfelek és Küküllősárd.
Az említett településeken az állategészségügyi szakhatóság szakemberei feltérképezik a baromfitartó gazdaságokat, különös figyelmet szentelve azokra a farmokra, amelyekben nemrég vásároltak szárnyasokat. A határozat értelmében ugyanakkor az állategészségügyi szakhatóság mindent lehetséges csatornát igénybe véve, például plakátokon, illetve a sajtó segítségével kell tájékoztassa a védelmi zónában található településeken élőket az elrendelt intézkedésekről. Ez egyébként nem valósult meg maradéktalanul: hétfőn mindhiába kerestük a témával kapcsolatban a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetőjét, Ladó Zsoltot, nem értük el telefonon, a hatósági állatorvosok pedig nem nyilatkozhatnak az ügyben.
A fertőzés terjedésének a megakadályozása érdekében elrendelt előírások szerint a biztonsági feltételek szigorúbb betartására van szükség a baromfitelepeken, tájékoztatni kell a lakosságot arról, hogy
A gazdaságban elhullott szárnyasokról értesíteni kell az állatorvost, a tetemet pedig a lehető legrövidebb időn belül biztonságos körülmények között szakhatósági laboratóriumba szállítják a szükséges vizsgálatok elvégzése érdekében. Az előírások értelmében ugyanakkor
Ez alól csak azok az állatok képeznek kivételt, amelyek az adott gazdaságban nem érintkezhetnek szárnyasokkal. A szakhatóság ugyanakkor 30 napra felfüggeszti az élő szárnyasokkal történő kereskedelmet, a települések között pedig ellenőrzéseket végeznek az utak mentén az illegális baromfi-kereskedők leleplezése érdekében. Az engedélyezett baromfifarmokon háromszintes biológiai biztonsági intézkedéseket kell bevezetni és ezekbe csak az állategészségügyi hatóság engedélyével vihetnek be, és ugyanez érvényes a kivitelre is. A bizottság elrendelte ugyanakkor a felderítését azoknak a Hargita megyei farmoknak, amelyekbe a madárinfluenza által érintett Maros megyei baromfitelepről kerültek szárnyasok.
A szárnyasokkal történő kereskedelem 30 napra történő felfüggesztését egyébként az állategészségügyi főhatóság javaslatára az egész országra kiterjesztette a belügyminisztérium. A madárinfluenza H5N8 altípusa az emberre nem veszélyes, a baromfiknál viszont a vírus által okozott a betegség nem gyógyítható.
Három udvarhelyszéki településen is lakott területre merészkedtek a medvék hétvégén.
Tűz ütött ki egy bútorgyártó cég fűrészpor-tárolójában, hétfő reggel Csíkszeredában – értesít a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
1 hozzászólás