Megismertetik a néptánc hatalmas összetartó erejét

A csíkszentsimoni Kükürcsin a Csűrdöngölő gyermek- és ifjúsági néptánctalálkozón •  Fotó: Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

A csíkszentsimoni Kükürcsin a Csűrdöngölő gyermek- és ifjúsági néptánctalálkozón

Fotó: Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

Az egyik legfontosabb tevékenység kellene legyen az óvodákban és iskolákban a táncaink és népdalaink megtanítása, megszerettetése – hívta fel a figyelmet Sándor Katalin néptáncoktató, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes táncosa. A csíkszéki amatőr néptánccsoportokat bemutató sorozatunk kapcsán ezúttal Alcsíkon jártunk.

Péter Beáta

2018. június 16., 19:052018. június 16., 19:05

Csíkszentsimonban az akkori ifjúsági szervezet, a Szefite kezdeményezésére 2004-ben alakult néptánccsoport, amelynek tagjai simoni és csatószegi gyerekekből, fiatalokból álltak. A csoportot Geréd Mónika vezette 2006-ig, majd külön kezdték tartani a táncoktatást a csatószegieknek és a simoniaknak, Miklós Mária, Csató Anna és Kópi Zita csoportvezetők irányításával.

A kezdetektől Kósa Gabriella és Ábrahám Róbert, a Hargita együttes táncosai oktatták a gyerekeket, majd Rigmányi Lajos és Petres Enikő. 2012-től vette át az oktatói feladatokat és a csoportok vezetését is Sándor Katalin. Amikor 2015-ben gyereknevelési szabadságra ment, kollégáit, János Gabriella, Bíró Enikő, Lackó Benedek Tünde és Bara Szabolcs néptáncosokat kérte meg, hogy tanítsák a tánclépéseket, mivel fontosnak tartotta, hogy ne szűnjenek meg a csoportok. 2017 óta pedig Gábor Dénes segít az oktatásban.

Idézet
Mindig volt kicsi és nagycsoport. Az alapokat tanítjuk meg nekik, és ha valaki efelé szeretne majd a későbbiekben irányulni, már van egy kapaszkodója. Az óvodásoknak és az 1–4. osztályosoknak jórészt népi gyerekjátékokat, ritmusjátékokat, gyerekdalokat, mondókákat tanítok, felcsíki alapot és moldvai táncokat. A népi gyermekjátékok jól megalapozzák majd a néptánctanulást. Az iskolában, óvodában ezt nem mindig kapják meg, pedig az egyik legfontosabb tevékenység kellene legyen, de itt a csoportban kikerekítjük az egészet, pótoljuk

– magyarázta az oktató.

A csoportvezető hangsúlyozta, ők a „faluért vannak”, többnyire ezért otthon vannak fellépéseik, nagyobb ünnepeken, falunapokkor, húsvétkor, karácsonykor, az öregek napja alkalmából örvendeztetik meg a közösséget egy-egy produkcióval, és volt már közös fellépésük a Csíkszentsimoni Fúvószenekarral is.

Részt vesznek a csíkszeredai Csűrdöngölő találkozón, a nagyok csoportjával az Ezer Székely Leány Napján, 2014-ben házigazdái is voltak a rendezvénynek. A tusnádfürdői gyermek- és ifjúsági néptánctalálkozókra, valamint az alcsíki néptánccsoportok találkozójára is elmennek. Házigazdái és társszervezői a Csíkszentsimoni Művésztábornak. Idén július 25. és augusztus 3. között tartják a tábort, amely a kapcsolatépítésre is kiváló, Makóról is várnak vendégeket. Ugyanakkor tervezik, hogy nyár végén a csíkszentsimoni táncosok látogatnak majd a magyarországi településre.

A csoport költségeit Csíkszentsimon Polgármesteri Hivatala, valamint a gyerekek szülei állják.

Az oktatók ősszel bemennek az osztályokba, és új tagokat igyekeznek toborozni, mivel fontosnak tartják, hogy már kicsi korban kialakuljon a helyes testtartás, hogy a rendszeres testmozgáson túl fejlesszék a gyerekek állóképességét, ritmusérzékét, megtanítsák őket a magyar néptáncokra, népdalokra, csárdáslépésekre, gyermekjátékokra. Mindezt vidám hangulatban, játékos formában.

A csatószegi kis táncosok •  Fotó: Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes Galéria

A csatószegi kis táncosok

Fotó: Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

„Az a gond, hogy előfordul, hogy a szülők nem elég határozottak, hagyják, hogy a gyerek azt csináljon, amit akar. A gyerek mindig a legkönnyebb utat választja, kényelmesebb otthon ülni a számítógép vagy a tévé előtt, minthogy télen hóban, esőben próbára jöjjön. A szülők kellene biztassák őket, hogy ne adják fel, legalább egy bizonyos ideig járjanak.

Erőltetni sem szabad ezt, de a kitartásra meg kell tanítani a gyerekeket, arra, hogy ha valamibe beleálltak, azt csinálják végig.

Fontos tehát a szülő hozzáállása. Ugyanakkor sokféle program van manapság, úszni járnak a gyerekek, tékvandózni stb. A szülő azt mondja, még ráér táncikálni a gyermek. Sokan nem érzik azt, hogy mennyire hasznos. Van egy időszak, amin át kell lendüljön a gyerek, és ha megfertőzi a néptánc, akkor szeretni fogja a későbbiekben is. De kell a támogatottság. Akik járnak, azok nem rosszabb tanulók, nem maradnak le amiatt, hogy egy héten egyszer eljönnek, sőt, sokkal fogékonyabbak. Mert itt megtanulnak figyelni. Manapság nem bírnak figyelni a gyerekek hosszabb ideig, állandóan kell a változás, talán a sok kütyü teszi. Nehéz lekötni a figyelmüket. Itt észrevétlenül eltelik az idő a tánccal és a játékkal. A másik fontos dolog, hogy közösség épül ilyenkor. A néptánc hatalmas összetartó ereje meghatározza egymáshoz való viszonyulásunkat” – hangsúlyozta Sándor Katalin.

Csatószegi Kankalin Néptánccsoport

Bors Nóra, Bors Zsuzsanna, Csató Előd, Darvas Sarolta, Darvas Brigitta, Molnos Botond, Kerekes Antónia, Korodi Karolina, Kovács Eszter, Lestyán Szintia, Oltean Csilla, Fülöp Arnold, Péter László, Péter Katalin, Györffy Szilárd, Incze István, Sándor Róbert, Sass Bálint, Szőcs Noémi, Szőcs István, Tódor Dávid, Tódor Gergő, Veress Ákos, Veress Előd,

Csíkszentsimoni Kükürcsin Néptánccsoportok

Kicsik (óvodások, I.-IV. osztályosok)

Boga Boglárka, Boga Imre, Balázs Júlia, Balázs Brigitta, Tánczos Gergő, Kristó Emese, Ferencz Orsolya, Péter Bíborka, Lukács András, Lukács Csaba, Lukács Tamás, Balogh Nikolett, Fazakas Zsanett, Fazakas Zselyke, Incze Anita, Bardócz Boglárka, Borbély Enikő, Borbély Csilla, Miklós Katinka, Szakács Gréta, Ferencz Anna, Sárosi Beáta, Incze Dávid, Rodé Zsófia, Czikó Laura, Katona Mária, Kristó Anita, Czikó Viola, Jánossy Abigél.

Nagyok ( III.-IV. osztályosok, V.-VIII. osztályosok)

Bardócz Bernadett, Bardócz Ákos, Bardócz László, Ionita Livia, Szakács Tímea, Geréd Boróka, Bardócz Bernadett,Pál Eszter, Incze Kincső, Boga Fanni, Balogh Ivett, Pál Kitti, Sándor Piroska, Jánossy Kincső, Boga Anita, Balogh Renáta, Gergely Adrienn, Geréd Gréta, Boga Bíborka, Tulit Helga, Tulit Norbert, Kurta Andrea, András Csáki Benedikta, Czikó Ádám, Virág Emese-Tímea, Szép Imre, Szép Dávid, Szőcs Norbert, Kanabé Dávid, Fodor Sándor, Fodor János, Bors Alexandra, Kanabé Ádám, Bánfi Oszkár, Bánfi Amanda. Potyó Petra, Balázs Anna, Péter Boglárka.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 12., kedd

Összefogott az RMDSZ az egyik román párttal, egy alpolgármester a jutalom

Megannyi találgatás előzte meg, hogy kik lesznek Marosvásárhely alpolgármesterei az új mandátumban. Az RMDSZ-nek csak tíz tanácsosa lett a huszonhárom tagú testületben, így szüksége volt egy erős szövetségesre. Egyezség született.

Összefogott az RMDSZ az egyik román párttal, egy alpolgármester a jutalom
2024. november 12., kedd

Számít a csíkszeredai olvasók véleménye

Számít olvasói visszajelzése a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárnak, ennek érdekében kérik őket, kérdőív kitöltésével segítsék munkájukat.

Számít a csíkszeredai olvasók véleménye
2024. november 12., kedd

Négyszáz kilométernyi kerékpárút – álom vagy távlati terv?

Marosvásárhelytől Marosugráig, Balavásártől Nagyernyéig rajzolták meg a kerékpárutakat, összekötve a településeket, a turisztikai látványosságokat. Kiderült: Marosvásárhelyen és környékén négyszáz kilométernyi kerékpárutat kellene, lehetne kiépíteni.

Négyszáz kilométernyi kerékpárút – álom vagy távlati terv?
2024. november 12., kedd

Matematika-informatika konferencia a Sapientián

Három székelyföldi matematika tanárt is díjaznak a tizenötödik Matematika és Informatika Alkamazások konferencia részeként, amelyet november 15-17. között Sapientia EMTE csíkszeredai karán.

Matematika-informatika konferencia a Sapientián
2024. november 12., kedd

Helyi zeneszerzők műveit mutatják be Marosvásárhelyen

Idén ősztől marosvásárhelyi zeneszerzőkkel és munkásságukkal ismerkedhetnek meg a zenekedvelők az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezésében Marosvásárhelyen. Az első alkalom kedden 18 órakor veszi kezdetét.

Helyi zeneszerzők műveit mutatják be Marosvásárhelyen
2024. november 12., kedd

Sávlezárásra, torlódásra kell számítani Balavásáron

Körvonalazódik a rendhagyó formájú körforgalom Balavásáron. A kivitelezési munkálatok miatt forgalmi dugóra kell számítani.

Sávlezárásra, torlódásra kell számítani Balavásáron
2024. november 11., hétfő

Nem volt diadalmenet a Székely Nemzeti Múzeum megalapítása, de ma boldog lenne Csereyné Zathureczky Emília

A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.

Nem volt diadalmenet a Székely Nemzeti Múzeum megalapítása, de ma boldog lenne Csereyné Zathureczky Emília
2024. november 11., hétfő

Haszongépjármű borult fel Mezőbánd közelében

Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Haszongépjármű borult fel Mezőbánd közelében
2024. november 11., hétfő

Rontotta év végi inflációs előrejelzését a jegybank

A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.

Rontotta év végi inflációs előrejelzését a jegybank
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!