Zsigmond Attila a díjátadón. Két alkotással is előkelő helyezést ért el a gödöllői filmszemlén
Fotó: M1 Televízió
Két alkotással nevezett be, és mindkettővel díjat nyert az idei Nemzetközi Természetfilm-fesztiválon, Gödöllőn a gyergyószentmiklósi Rex Videó Stúdió. A kosteleki Vaszi Leventéről szóló, Ének a fák tetejéről című portréfilmet a vidéki élet, hagyományok kategória legjobbjának értékelte a zsűri, illetve harmadik helyezést és egy alkotói különdíjat kapott a gyergyói filmműhely az ember és medve barátságát bemutató, Lekvár című filmért a Kárpát-medence természeti értékei kategóriában.
2018. május 28., 19:522018. május 28., 19:52
„Mostanáig nem nagyon foglalkoztunk természetfilm-készítéssel. Ez egy olyan műfaj, amihez nagyon sok türelem és nagyon sok idő kell” – mondta Zsigmond Attila, a Rex Videó Stúdió vezetője, hazatérve a Gödöllőn rendezett Nemzetközi Természetfilm-fesztiválról. A jó hír megelőzte: már a díjazás után tudni lehetett, hogy a hét végén tartott szemle újabb elismeréseket hozott a gyergyói filmstúdiónak. A csángómagyar Vaszi Leventéről szóló portréfilm első díjat kapott a vidéki élet, hagyományok kategóriában, és úgy tűnik, az idő- és türelemigényes természetfilm-készítés mégsem kivitelezhetetlen, hisz az ember és medve barátságát bemutató, Lekvár című film harmadik díjat nyert a Kárpát-medence természeti értékei kategóriában, illetve alkotói különdíjban is részesült.
„Technikailag nem tudjuk felvenni a versenyt a nagy természetfilmes stúdiókkal, éppen ezért csempésztünk a filmbe érdekes fordulatokat. Ez egy másfajta természetfilm. Nem tudományos, hanem szellemes alkotást hoztunk létre, humorral és iróniával. Persze nem hiányzik belőle az ismeretterjesztő jelleg sem. Párbeszédben hangzik el például, hogy hol találkozhatunk barnamedvével, mivel táplálkozik, mikor támad, mit tegyünk, ha megtámad...” – tudatta Zsigmond Attila a Lekvár című alkotásról, ami egy kárpáti barnamedve és egy ember kapcsolatát dokumentálja.
– mondja a film rendező-operatőr-vágójaként. Elmesélte, a témával Dezső László kereste meg őt, aki természetfotósként került kapcsolatba a boccsal, és megbarátkozott vele. Az egyáltalán nem hétköznapi történet filmre kívánkozott;
A film forgatásának kezdetén Lekvár maci mindössze 90–100 kilós volt, a filmezések végére kifejlett példánnyá vált, mintegy 300 kilósra nőtt. „Több mint tíz alkalommal vettük filmre. Ez elég volt ahhoz, hogy tudjuk követni a fejlődését és dokumentálni tudjuk a Laci és Lekvár barátságának alakulását” – részletezte Zsigmond Attila. Kifejtette, a film arra is hivatott, hogy rámutasson:
Többszörösen díjazott az ember és medve barátságát bemutató, Lekvár című alkotás
Fotó: Zsigmond Attila
Persze, esetenként jogosak az állat ellen irányuló fennhangok, de alapjában véve nem a vadat kellene okolni a garázdaságaiért – mondta. „A medve csak a saját területén próbál megélni. Ha valaki összetalálkozik vele, nem fog annak nekirontani, szétmarcangolni. Ezek az állatok is szeretnének békességben élni, szeretnének erdei gyümölcsöt, gombát enni, amikből egyre kevesebb van az erdőkben, mert az emberek leszedik az orruk elől” – fogalmazott. A film létrejötte kapcsán kiemelte Dezső László és Dezső Mátyás munkáját, akik saját felvételeikkel járultak hozzá ahhoz, hogy Lekvárt a lehető legtöbb élethelyzetben sikerüljön bemutatni.
Van még ötlet a filmes tarsolyban
A Lekvár című film egy másik fesztiválon is jeleskedett a hét végén: Szombathelyen, a Savaria Filmszemlén második díjat nyert a határon túli dokumentumfilmek kategóriában. Az eredmények új lendületet adnak a gyergyói filmesnek. „Nem állítom, hogy mostanában természetfilmes lesz belőlem, mert a tévés munka mellett ezt nem tudom megengedni magamnak, de nem vetem el a gondolatot, hogy az évek folyamán még készítek természetfilmeket. Nem tudományos formában, hanem kicsit más megközelítésben, új koncepció mentén” – mondta lapunknak Zsigmond Attila. Hozzátette, a napi kötelezettségek mellett a Rex Videó Stúdióban az a törekvés, hogy magasabb értéket képviselő dokumentum-, portré és történelmi ismeretterjesztő filmek is készüljenek.
Kiskorú ellen elkövetett nemi erőszak miatt kell felelnie egy 26 éves Brassó megyei férfinak – még akkor is, ha a 12 éves lány beleegyezett a szexuális kapcsolatba.
Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.
A Békás-szoros hovatartozását érintő két elveszített per után véglegesen elutasította a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék azt a felülvizsgálati kérelmet is, amelyet azért nyújtott be Hargita Megye Tanácsa, hogy rendeljék el az újratárgyalást.
Tízéves a Voces Női Kar – a jubileumi évforduló apropóján november 6-án, szerdán a népszerű sepsiszentgyörgyi alakulat rendkívüli koncertet ad a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében. Ez alkalomból új videóklipjüket is bemutatják.
Varázs-ló témában zajlott az idei, immáron 32. alkalommal megrendezett Incitato alkotótábor. Az itt készült munkákból tető alá hozott kiállítást november 5-én, kedden 17 órától a kovásznai Kádár László Képtárban is bemutatják.
Zsúfolásig megtelt a marosvásárhelyi Keresztelő Szent János Plébánia kedden azon a szentmisén, amelyen megemlékeztek az újraindult, ám jelenleg hivatalosan nem létező katolikus iskola elmúlt húsz évére. A misét Kovács Gergely érsek mutatta be.
Újabb bemutatóval készül a Csíki Játékszín, ezúttal egy nagyszínpadi produkcióra várják az érdeklődőket. Florian Zeller Az apa című filmje színpadi adaptációjának bemutatója november 8-án, pénteken lesz, Vladimir Anton rendezésében.
Csíkszereda alpolgármestere, Sógor Enikő vezette azt a szolgálati autót, amely sáncba borult a hétvégén a megyeközpont egyik utcájában. Csak anyagi kár keletkezett, és a sofőr maga jelentette az esetet a rendőrségnek.
Gombos Csaba személyében új városmenedzsere van Marosvásárhelynek. A hírt az érintettel együtt jelentette be kedden délelőtt Soós Zoltán polgármester.
1 hozzászólás