Fotó: Sándor - Nagy Tünde
Augusztus 20-án a számos dolgot ünneplünk, köztük az új kenyér ünnepét is. Románia idei búzatermése jóval jobb lett mint a 2010-es, a helyi pékségek közül is néhány már az új búzatermésből süti a mindennapi betevőnket. Az udvarhelyi üzletek, áruházak polcain sokféle kenyeret látunk, úgy megnőtt a kínálat, hogy már a választás is nehézzé vált. Összeállításunkban arra a kérdésekre kerestük a választ, hogy milyen kenyerek a legkelendőbbek a környéken, hogyan változtak a fogyasztói szokások, nőtt-e a „fekete” kenyér forgalma, miért romlik a kenyér minősége valamint várható-e árcsökkenés a péktermékeknél.
2011. augusztus 18., 17:422011. augusztus 18., 17:42
2011. augusztus 18., 17:572011. augusztus 18., 17:57
Jó volt az idei gabonatermés
A mezőgazdasági minisztérium tájékoztatása szerint az ország gabonatermése hat százalékkal meghaladta az elvártakat, hiszen elérte a 7,12 millió tonnát. Az elvárások szerint egy hektár terméshozama 3394 kg volt, ám a felmérések szerint meghaladta a 3645 kg-t is.
Valóban jó évet fogunk zárni az ősszel – vetítette előre Tánczos Barna, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára. Hangsúlyozta, hogy egyértelműen jobb a termés minőségileg is, mind a búzánál, mind a kukoricánál. Kifejtette, hogy a kenyér árának a változását nem a termés mennyisége fogja meghatározni, hanem a búza világpiaci ára. „Ha az árak megnövekednek, akkor Románia jelentős exportra számíthat. Meggyőződésem, hogy a szabad piacon már senki sem tud úgy kereskedni, hogy ne tartaná be azokat a konkurenciális szabályokat, amelyeket a kenyér árát hordozzák. Ha jó a kenyér, és egy pékség árat csökkent, akkor jó esetben a többinek is követnie kellene a példáját. Kenyér áráról minisztériumi szintről nincsenek becslések” – fogalmazott az államtitkár.
„Az elmúlt egy évünk termelés szempontjából gyengébb volt az átlagnál, jelen pillanatban javuló tendenciát mutat, ám nem hiszem, hogy kompenzálná a tavalyi ősz kieséseit” – mondta Egyed József, a Lövétei pékség vezetője arra a kérdésre válaszolva, hogy mennyire érződött a 2010-es gyenge búzatermés. Dobai János, a dobói Baby Pan pékség vezetője szerint az év egyik legrosszabb hozadéka az volt, hogy szinte ötven százalékot drágult a búza, ebből kifolyólag a péktermékek árai is megnövekedtek. „Most egy jobb évnek nézünk elébe, igyekszünk olcsóbban adni a termékeket” – mondta.
Mennyi és milyen kenyeret fogyasztunk?
Románia lakossága egy felmérés szerint az elmúlt tíz évben átlagosan tíz kilóval kevesebb kenyeret fogyasztott, mint azelőtt – adja hírül a Realitatea. Egy ember megközelítőleg naponta 250 gramm kenyeret eszik, általában 4-5 szeletet. Mind a felmérés, mind a székelyudvarhelyi pékségek beszámolói szerint az emberek zöme még mindig a fehér kenyeret részesíti előnyben, főként az íze miatt. Egyed József és Dobai János kérdésünkre kifejtette, hogy az ún. bolti pityókás kenyér „viszi a prímet” Székelyudvarhely környékén.
A statisztikáik szerint a szeletelt vekni a második kedvence a kenyérfogyasztóknak, mivel már jóval kevesebbet adnak el a klasszikus, fel nem szeletelt kenyerekből. Szász Csaba, a Harmopan Rt. udvarhelyi termelési felelőse elmondta, hogy náluk is visszaesett az igény a hagyományos kerek kenyerek iránt. Igaz, hogy a barna kenyér sokkal egészségesebb, de a termelésük felét még mindig a fehér kenyér teszi ki. Székelyudvarhelyen a legnépszerűbb kenyér az egy kilós fehér vekni, ezek után következnek a sorban a házi jellegű, vert hajú kenyerek. Csíkszeredában megmaradtak a kerek kenyérnél, sőt azt szeretik, ha egyáltalán nincsenek becsomagolva. Gyergyószentmiklóson ragaszkodnak a legjobban „klasszikus” kenyérhez: inkább legyen kicsi, tömött, de egyáltalán ne legyen puffasztott, „lehessen rákenni a vajat” - fejtette ki Szász Csaba.
A teljes cikk az Udvarhelyi Híradó augusztus 19-ei lapszámában olvasható.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
szóljon hozzá!